Igen, nagyon fárasztó dolog, ha a gyerek nehezen alszik el, iszonyúan tud fájni az ember dereka, ha órákig ringatni kell, és van egy pont a sok-sok éjszakai ébredés után, amikor már csak egyre tudunk gondolni, egy jó kis alvásra, legalább egy órán keresztül egyhuzamban. És azért azt is jó tudni, hogy mindez teljesen normális velejárója a babás hétköznapoknak. Mindig elfogadhatatlannak tartottuk és tartjuk jelenleg is azokat a módszereket, amelyek a baba sírni hagyásával, magára hagyásával vagy megfélemlítésével járnak.
Időközben a tudomány is bizonyította, hogy a sírni hagyás, a kötődés sérülése maradandó változásokat okoz az agykéreg bizonyos területein, és ezek befolyásolják a későbbi tanulási képességeket, a kapcsolatteremtő készséget. Így ír erről Csóka Szilvia, a Semmelweis Egyetem Magatartás-tudományi Intézetének ösztöndíjas doktori hallgatója:
– A biztonságos kötődés kialakulásának feltétele az anya érzékenysége, válaszkészsége (vagyis az, hogy a baba jelzéseire reagáljon). Ebben a tekintetben sajnos kultúránk különbséget tesz éjszaka és nappal között; míg nappal teljesen elfogadott az anya odaadó viselkedése, az éjszakai gondoskodás, szoptatás, dajkálás, együttlét sokak számára elfogadhatatlan. Külön “szakirodalma” van a sírni hagyásnak, az alvásra való tanításnak. Pedig a baba számára éjszaka talán még fontosabb a testközelség, a biztonság, hiszen evolúciós örökségének részeként él benne az éjszakától és a magánytól való félelem.
Bár egy nemrég megjelent tudományos közlemény szerint az édesanya érzékeny és válaszkész éjszakai gondoskodása elősegíti a gyermek biztonságos kötődését, ebben a tekintetben sajnos még a szakmai vélemények is megoszlanak, sokszor épp orvosok, pszichológusok ítélik magányra a gyermeket éjszaka.
Egy elgondolkodtató eredményt azonban érdemes felidézni: videofelvételekkel követték a vizsgálatba bevont gyerekek alvását, melynek során kiderült, hogy a szülők által jó alvónak tartott gyerekek is többször felébrednek az éjszaka folyamán, de ennek nem adnak hangot. Az ősbizalom kiépüléséhez a gyereknek éjjel-nappal szüksége van édesanyja nyugtatására. Napközben felépített bizalmát mi tartaná életben a magányos éjszaka során?
Amellett, hogy igyekszünk megérteni, mi zajlik a gyerekben és miért, megoldást kell találnunk a problémára, már ha nálatok egyáltalán gondot jelent az alvás. Megmutatjuk, hogyan lát munkához a pszichológus, ha ilyen kéréssel keresi meg a család, és bemutatunk négy különböző édesanyát is, akik más-más módon próbálták aludni tanítani gyereküket.
Mit érdemes átgondolni?
Sződy Judit:
Tanácsadásomon rendszeresen keresnek szülők alvásproblémával. Nincs egyetlenegy recept. Rengeteg kérdést beszélünk meg, mire együtt kialakítjuk a megfelelő “stratégiát”. Ezek közül a legfontosabbak:
Az első 6 hónapban nem tudod elkényeztetni!
Mit tehetsz te?
Összességében gondold át, hogy valóban csak az alvással van-e gond nálatok, és ha igen, az mekkora. Előfordulhat, hogy elég türelemmel várni még néhány hónapig, és megoldódik a probléma. Ha téged ugyan nem zavarna a sok ébredés, de a környezetednek nem tetszik, velük is beszélgetni kell erről, jó lenne közös megoldást találni úgy, hogy a te igényeidet és a gyerek igényeit és életkorának megfelelő képességeit is figyelembe vegyétek. Nagyon fontos, te hogy érzed magad. Ha párkapcsolati probléma vagy bűntudat árnyékolja be a napjaidat, nem lesz könnyű javítani az éjszakákon. Örök igazság: ha a mama jól van, a baba is jól van, ha a mama nincs rendben, a baba sem érzi jól magát.
Kapcsolódó cikkeink:
Forrás: Kismama magazin