Valamikor 4 hónapos és egyéves kor között kezdődik meg a fogzás időszaka. Ezt jelenti, hogyha van egy féléves babád, de még semmi jelét nem mutatja a fogzásnak, akkor semmi okod a pánikra. Minden baba egyedi, más-más ütemben nőnek, fejlődnek. Vannak kisbabák, akik már három hónaposan fogzanak, míg más babák kilenc hónaposan. Sőt nagyon ritkán még az is előfordul, hogy egy kisbaba foggal születik.
Általában – de ez sem törvényszerű – a két alsó metszőfog bújik ki legelőször, gyorsan egymás után. De ha nem gyorsan egymás után következik be, vagy nem is alul bújik ki először a fog, akkor sincs ok az aggodalomra. Koraszülött babáknál gyakran előfordul, hogy az átlagostól kicsit később kezdenek el fogzani.
Ha babád fogzik, az nagyszerű jele annak, hogy egészségesen fejlődik. A fogzás a baba étrendjén is változtathat: olyan ételekkel is bővülhet a repertoár, amik már rágást igényelnek.
- Kapcsolódó: Aludhat többet a baba, ha fogzik?
A fogzás jelei
Mielőtt az első fog kibújik több jel is árulkodik a fogzásról. Melyek ezek?
- fokozott nyálzás
- kiütések a száj körül a fokozott nyáladzás következtében
- enyhe láz
- duzzadt és érzékeny íny
- nyűgösség, ingerlékenység
- kemény tárgyak rágása
- étvágytalanság
Hogyan könnyítsük meg a fogzást?
– Adjunk a babának hűs rágókát. De ne legyen túl hideg, mert az roncsolhatja az ínyt.
– A hűvös ételek is segíthetnek. Egy hűvös, hideg banán, joghurt.
– Tiszta ujjal masszírozhatjuk a baba ínyét.
- Kapcsolódó: Fogzási fájdalom: hogy lehet csillapítani?
Ha kibújtak az első fogak
Már az első fogakat is ápolni kell. Gyengéden tisztítsuk meg egy puha sörtéjű fogkefével vagy egy textillel. Ne adjunk a babának cukros italokat. Amikor már viszonylag sok fog kibújt, érdemes meglátogatni a fogorvost.(Cikk forrása: verywellfamily.com)