A szoptatási tanácsadó azt ajánlja, a tünetek mögött keressük meg az okokat is a probléma megszüntetéséhez.
“Két hónapos kislányom folyamatosan tekereg szopizás közben. Olyan, mintha fájna a pocakja, vagy valami zavarná. Emiatt viszont nagyon nyúzza a mellemet szopás közben. Fáj, és sebes lesz tőle a mellbimbóm. Ráadásul evés után gyakran bukik is. Nem tudom, mit csináljak. Vegyem fel közben büfiztetni, vagy simogassam a hasát? Esetleg szélcsövezzem? Jó egyáltalán, ha ilyenkor eszik, vagy várjak a szoptatással, míg el nem múlik? – ezzel a problémával fordult a Babaszobához egy édesanya.
“Több oka is lehet ezeknek a tüneteknek, és csak akkor tudunk jól segíteni, ha ezeknek nyomára akadunk – magyarázza Rózsa Ibolya laktációs szaktanácsadó. – Sok édesanya arra gondol ilyenkor, hogy kevés a teje, azért rángatja a mellét a kisbaba, mert nem jön eléggé a tej. A legtöbb esetben azonban ennek az ellenkezője történik: nagyon intenzív a tejleadó reflex, a baba védekezik a túl gyors tejfolyás ellen, nem tud olyan gyorsan nyelni, ezért forgatja a fejét. Közben sok levegőt nyel, ami utána feszíti a hasát. A levegőnyelés akkor is előfordulhat, ha rosszul tapad a mellre a pici, cumizavaros, vagy lenőtt a nyelve. Ezekben az esetekben a kisbaba nem helyes szopási technikával próbál szopni, ami önmagában is zavarhatja, hiszen így valóban nem jut elegendő tejhez a mellből, egyúttal sok levegő kerül a hasába. A helyes mellre tapadással ez kizárható.
- Kapcsolódó: Mit kell tudni a tejcsatorna-elzáródásról?
Érdemes több szoptatási helyzetet kipróbálni ehhez, kikísérletezni, hogyan fér jobban hozzá a baba a mellbimbóhoz. A helyes szopási technikát cumi használata mellett “elfelejti” a pici, tehát szoptatás mellett ne használjunk bimbóvédőt, altató cumit vagy cumisüveget. Ha valóban túl erős a tejleadó reflex, érdemes hátradőlve szoptatni, úgy, hogy a baba szinte hason feküdjön. Így könnyebben tudja lenyelni a tejet.”
A kisbabák gyakran éppen szopizás közben kakilnak, és láthatólag olykor küzdenek az emésztéssel. Hogyan tud egyszerre enni és üríteni a csecsemő? Tartsunk szünetet a szopizás közben?Itt találhatsz segítséget:
“A szopás valóban beindítja az emésztőrendszer perisztaltikus mozgását – folytatja Rózsa Ibolya. – Az újszülött számára új érzés az éhség, a belek mozgása. Látható az arcán, hogy meglepődik, kicsit abbahagyja a szopást. Két hónapos korban ez már ismerős számára, nem zavarja, de az fájdalmas, ha levegő szorult a hasába. Szopás közben jó kicsit függőleges helyzetbe emelve büfiztetni, és a lábát is toljuk fel ilyenkor, ez a helyzet segíti a levegő eltávozását. Nem ajánlott azonban a szélcső használata, a végbél stimulálása. Miután megkönnyebbült a baba, ismét mellre lehet tenni, a szoptatás fájdalomcsillapító hatású is, tehát hasfájásra is jótékony gyógyír. A szeles, bukós baba így “több részletben” kisebb szünetekkel szopik, a legjobb azonban az lenne számára, ha a szopás során nem jutna levegő a gyomrába.
Végül, ha sokat büfizik, bukik a pici, akár tehéntejfehérje-érzékenység is állhat a háttérben, ám ezt több más tünet is kíséri. Személyes tanácsadás során a szoptatási tanácsadó megvizsgálja, hogy a lehetséges okok közül melyik az, amelyik ténylegesen a probléma forrása, így hamarabb meg is tudják találni az édesanyával együtt a megoldást.”
Előzd meg, hogy levegőt nyeljen a kisbaba! Helyes mellre tevés mellett tud csak jó szopási technikával szopni.
- Ne zavard meg cumival a szopási technikáját.
- A mellre tapadást segítsd különböző szoptatási helyzetekkel. Intenzív tejleadó reflex esetén hátradőlve szoptass.
- Szoptatási tanácsadó ellenőrzi, hogy lenőtt nyelv vagy más körülmény nem akadályozza-e a mellretapadást.
Segíts a kisbabának, hogy megszabaduljon a levegőtől!
- Ha láthatólag zavarja valami a picit, emeld függőleges helyzetbe, hogy büfizhessen.
- Lábait közben told fel a hasára magzatpózba.
- A hasfájós kisbabának a szopás fájdalomcsillapító célra is nagyon jó, kis szünetekkel újra és újra tedd mellre.
Szaktanácsadó: Rózsa Ibolya, IBCLC laktációs szaktanácsadó, az Anyatejút Tudásközpont alapítója.