Baba

Százféle étel egy éves kora előtt – tényleg ez kell, hogy jól evő legyen a baba?

A legjobb módszer is nyomasztóvá válhat, ha kötelezőként fogjuk fel – így állj hozzá a „százféle étel egy éves kor előtt”-ajánláshoz, hogy ne feszülj be tőle feleslegesen.
2024. Július 30.

Szerinted milyen a jó evő gyerek? Aki sokféle ételt megeszik? Vagy aki sokat eszik? Esetleg aki örömmel eszik, és bármit megkóstol? Nincs rá egyértelmű definíció, viszont a legtöbbünknek van róla elképzelése – és szeretnénk, ha a babánk, gyerekünk ilyen lenne. Aztán jön a baba, és a dolgok meg alakulnak valahogy: vagy a tervek és vágyak szerint, vagy nem.

Kisbaba kanállal egyedül eszik pürét, hozzátáplálás

Fotó: Getty Images

Falatkákat a babának

Nem véletlen, hogy rengeteg szülő keresi a legjobb módszert arra, hogyan kezdje meg a gyereke hozzátáplálását, hogy aztán a kicsi nyitott és „jó evő” legyen. A számtalan módszer közül az utóbbi néhány évben lett nagyon népszerű a BLW vagyis a baby-led weaning, a baba által vezetett elválasztás. Falatkás hozzátáplálás néven is ismert, a lényege röviden, hogy nem pürékkel igyekszünk az újfajta ételeket bevezetni a babának, hanem apró, rágható falatokat kínálunk neki, és hagyjuk, hogy ő maga nyúljon értük, fogja meg őket, és egyen amennyi jól esik neki.

Mit egyen a kicsi?

Ennek a módszernek egy támogatója, kiegészítője a Katie Ferraro által megalkotott 100 before 1 mószer, vagyis amikor még egy éves kora előtt igyekszünk százféle étellel megismertetni a kicsit. Egy segítő módszernek indult, amely támogathatja a szülőket abban, hogy milyen ételeket kínáljanak a szilárd ételekkel ismerkedő babájuknak – és ha így fogjuk fel, akkor valóban komoly segítség lehet. Csak épp nem mindenki tudja így felfogni!

Ne nyomaszd magad!

Ha körülnézünk az interneten, rengeteg 100 before 1 tematikájú listát, ajánlást, kipipálható táblázatot, ellenőrző listát találunk – így lesz egy szempillantás alatt a segítségből nyomasztás. Ahogy a Feeding Littles Instagram-oldal dietetikus szakértője mondja: nem KELL százféle ételt adnod a babádnak még egy éves kora előtt. Szuper, ha sokfélét kóstol a kicsi. Nagyszerű, ha sokféle ételt tudsz adni neki – ez segít, hogy hosszú távon felfedezőbb legyen a hozzáállása az ételeket illetően. És lehet, hogy motiválónak találod ezt a célt – de az is lehet, hogy ezt túl nagy feladatnak érzed. Még egy kötelező elemnek, amit teljesíteni kell ahhoz, hogy jó anya legyél. Pedig ez egyáltalán nincs így!

Lehet, hogy most épp nincs lehetőséged ennyiféle ételt kínálni a babádnak. Előfordulhat, hogy nem szeretsz főzni, te magad sem vagy nagyon nyitott. Az is lehet, hogy ezt a kötelező számot úgy éled meg, mintha egy diétát akarnál a gyerekedre vagy épp magadra erőltetni.

A kötelező sokféleség helyett sokkal fontosabb, hogy a hozzátáplálás feszültségmentes és rugalmas legyen.

Remek, ha sokféle étellel tudod megismertetni a babádat, de az is rendben van, ha időről időre visszatérsz azokhoz az ételekhez, amiket a kicsi szívesen megeszik, te pedig szívesen készíted.

Sokféleség feszültség nélkül

Mutatunk néhány egyszerű trükköt, hogyan segítheted, hogy változatosan táplálkozzon a gyermeked anélkül, hogy a kipróbált fogásokat és ételeket listáznád és pipálgatnád.

  • Amikor vásárolni mész, igyekezz egy-egy újfajta zöldséget vagy gyümölcsöt venni, amit eddig még nem próbált a kicsi. (De ezt ne érezd kötelezőnek!)
  • Legyen meg a könnyedén, rutinból készíthető ételek listája, és ezek mellé, amikor időd és energiád engedi, próbálj ki egy-egy új, szimpatikus receptet. Nem baj, ha nem lesz sikere, akkor majd keresel mást.
  • Ha nem otthon esztek, válassz olyasmit, amit te nemigen főzöl – és kóstoltasd meg a babáddal is.
  • Törekedj arra, hogy minél színesebben vásárolj, amikor bevásárolni mész. Nem kötelező a szivárvány minden egyes színét a kosárba tenni, de az jó cél, hogy belecsempéssz egy kis színt a bevásárlásba.
  • Ne várd el a babádtól, hogy a nagykönyv szerint működjön. Tudd, hogy minden baba más, másképp ragál az ételekre – adj neki mozgásteret, mutass neki újdonságokat, és ne add fel, ha nm lesz azonnal sikere. Adj neki időt, hogy ismerkedjen az ételekkel.
  • Amennyire tudod, vond be a kicsit az ételkészítésbe, adj neki a nyers zöldségekből, majd a főtt, de még nem kész ételből is kóstoltasd – ezek mind érdekességek, újdonságok neki, neked pedig nem pluszfáradtság és energia, hisz csak egy picit kell adnod neki abból, amit egyébként is készítesz.
  • Kóstolj meg mindenféle ételt te magad is úgy, hogy a kicsi lássa – és ha kéri, adj belőle neki (ha már eheti).

Forrás: Instagram.com/feedinglittles, babyledweaning.co