Baba

Így segítik a probiotikumok a frissen szült anyákat

A probiotikumok kiválóan támogatják a bélben található baktériumflóra egyensúlyának fenntartását, melynek számos további pozitív egészségügyi hatása van nemcsak az anyára, de a babára nézve is.
2017. Január 04.

Így segítik a probiotikumok a frissen szült anyákat

Az emberi emésztőrendszer több mint 100 billió (400-500 különböző fajta) baktériumnak ad otthont. A közöttük található “jó” és a “rossz” baktériumoknak folyamatosan egyensúlyban kell lenniük ahhoz, hogy jól végezzék a feladatukat. Ebben természetesen a kiegyensúlyozott, rostdús zöldségekben, gyümölcsökben, hüvelyesekben és teljes kiőrlésű gabonákban gazdag étrend mindenképpen nagy szerepet játszik, azonban ez sajnos sokszor mégsem elegendő (mert hát lássuk be, előfordul, hogy nem táplálkozunk annyira tökéletesen).

Az étkezésen kívül a baktériumflórát számos más életmódbeli tényező is befolyásolja – bizonyítottan hatással van rá például az alvás mennyisége/milyensége, a stressz és a mozgás. Mivel a szülés utáni időszak az anyák számára meglehetősen megterhelő: sok stresszel, kevés alvással és (feltételezhetően) kevés sportolással jár, ezért a szervezetnek ilyenkor egy kis extra támogatásra van szüksége. Íme tehát 4 ok, amiért a probiotikumok segíthetnek ebben az igen kimerítő időszakban.

1. Erősítik az anya immunrendszerét

Nagyjából 70-80 százalékban az emésztőrendszerünk határozza meg az immunrendszerünk állapotát. Magyarul a bélrendszer egészsége nagy szerepet játszik abban, hogy mennyire vagyunk képesek megküzdeni a fertőzésekkel. Ha felbomlik az egyensúly és a rossz baktériumok elszaporodnak a belekben, azok megtámadhatják a sejteket és olyan mérgező anyagokat termelhetnek, melyektől megbetegszünk.

Ahhoz, hogy ez megtörténjen, nem kell feltétlenül antibiotikumot szednünk. Pont elég a kismamákra jellemző kialvatlanság és a(z ebből fakadó megnövekedett éhségérzet miatti) túlzott cukorfogyasztás, máris megborulhat ez az érzékeny egyensúly. Ha azonban a szoptatási időszakban valamilyen probiotikus készítményt szedsz, azzal támogathatod a baktériumok egészséges egyensúlyának fenntartását, ezáltal pedig kevésbé valószínű, hogy elkapsz mindenféle jöttment náthavírust (vagy akár a rettegett influenzát).

2. Erősítik a baba immunrendszerét

Hüvelyi szüléskor a baba steril immunrendszere először találkozik az első baktériumokkal az anyai hüvelyflórán keresztül. Az így kialakult bélflórának köszönhetően kevesebb babánál tapasztalható csecsemőkori hasfájás (kólika) és a későbbi allergiák (asztma, szénanátha stb.), sőt a cukorbetegség kialakulásának esélye is kisebb.

Egy holland kutatásban hétéves gyerekek bélflóráját vizsgálták, melyben a különféle bélbaktériumok alapján még hét évvel születés után is egyértelműen meg tudták állapítani, hogy a gyermek természetes úton vagy császármetszéssel született. Egyes vizsgálatokkal azonban azt is sikerült kimutatni, hogy amennyiben a csecsemők születés után probiotikumot kaptak, csökkent a kólika gyakorisága.

Ha az anyuka szoptat, az anyatejben található pre- és probiotikus komponensek betöltik ezt a szerepet, azonban az anya egészsége miatt nem árt ezt kiegészíteni, különösen, ha a baba császárral született. Amennyiben a csecsemő tápszeres, a probiotikummal dúsított készítményeket érdemes előnyben részesíteni.

Tipp: Mivel a probiotikum hőre érzékeny, ezért mindig figyelj oda, hogy a tápszer feloldásához használt víz ne legyen túl meleg.

3. Csökkentik az ekcéma kialakulásának esélyét a babánál

Tudtad, hogy a bélflóra és a jó emésztés hatással van olyan bőrproblémák kialakulására is, mint az ekcéma? Kutatások bizonyítják, hogy amennyiben a kismama a terhessége 32. hetétől, napi rendszerességgel egy ún. Lactobacillus rhamnosus baktériumtörzset tartalmazó probiotikumot szedett egészen a baba 6 hónapos koráig (tehát az ajánlott szoptatási időszak alatt), 44 százalékkal csökkent a babánál az ekcéma kialakulásának esélye. Amennyiben nem szoptatsz, válassz olyan tápszert, amelyik probiotikus összetételű!

4. Csökkentik a hasmenéses megbetegedések kialakulásának esélyét az újszülöttnél és a kisebb gyerekeknél

Klinikai vizsgálatok szerint a Lactobacillus GG nevű bélbaktérium képes csökkenteni a fertőző hasmenéses megbetegedések lefolyásának időtartamát a csecsemőknél és a gyerekeknél. A Harvard két Nyilvános Egészségügyi beszámolója is megállapította, hogy a probiotikumok 60 százalékkal csökkentik az antibiotikummal összefüggő hasmenést.

A hasmenés különösen veszélyes ilyen kiskorban, hiszen a babák és kisgyerekek hamar kiszáradhatnak, ráadásul ebben a korban amúgy is fokozottan ki vannak téve a különböző vírusoknak. Ha probiotikummal képesek vagyunk ezt megelőzni, miért ne tennénk?

Kapcsolódó cikkeink probiotikum témában: