Egy 2028 amerikai milleniál anyák körében végzett új felmérés szerint 73 százalékuk úgy érzi, hogy folyamatosan erősnek kell mutatkoznia. Sőt, minden harmadik megkérdezett (34%) hetente legalább ötször stresszesnek vagy túlterheltnek érzi magát.
Az anyákat jelenleg leginkább a pénzügyek (40%) és a mentális egészségük (37%) foglalkoztatja.
A kutatás eredményeiből az is kiderült, hogy 10-ből 7 anya gyakran visszatartja érzéseit, és nem mondja el partnerének vagy családjának, ha stresszesnek érzi magát, mert úgy gondolja, hogy nem kapja meg a szükséges támogatást (54%), vagy attól fél, hogy kudarcot vall (46%).
Az anyáknak jól jönne egy kis segítség
A OnePoll által az MDLIVE megbízásából végzett felmérés azt is megállapította, hogy az ezredfordulós anyukák gyakran túlvállalják magukat, ötből négyen elmondták, hogy gyakran a “majd én megcsinálom” gondolkodásmódot alkalmazzák, hogy minden megfelelő legyen és időben el legyen végezve a családjuk számára.10-ből kilencen úgy nyilatkoztak, hogy annyira elfoglaltak, hogy megragadnák a lehetőséget, hogy klónozzák magukat (88%), mert kimerültnek érzik magukat és kiégtek (76%). Az átlagos válaszadó szerint négy klónra lenne szükségük ahhoz, hogy az összes munkájukat és feladatukat el tudják látni.Ezekre a képzeletbeli klónokra olyan munkaköröket bíznának, mint a házvezetőnő, hogy rendben tartsák otthonukat (56%), bébiszitter, hogy szemmel tartsa a gyerekeket (38%), vagy személyi asszisztens, hogy segítsen megszervezni az életüket (36%). Az anyák egyéb munkaköröket is átadnának klónjaiknak, például korrepetálót vagy házifeladatban segítőt (31%), ezermestert a ház körüli dolgok megjavítására (30%), és sofőrt a család minden igényének kielégítésére (28%).”Az anyák a legszorgalmasabb emberek közé tartoznak. Olyan sok felelősséget vállalnak, hogy az néha rendkívül megterhelő lehet, így nem meglepő, hogy a hét legtöbb napján túlterheltnek érzik magukat” – nyilatkozta Dr. Shakira Espada-Campos, az MDLIVE orvosigazgatója.”Bár mindannyian szeretjük őket szuperhősöknek látni, ez megviseli őket, ők is küzdenek a mentális egészségükkel. Soha nem szabad úgy érezniük, hogy egyedül vannak, vagy hogy csendben kell szenvedniük. Fontos, hogy ugyanúgy ott legyünk mellettük, mint ahogyan ők is ott vannak mindenki más mellett.”
- Kapcsolódó: Anyák és a bűntudat – Minden egyszerre nem megy
Nincs kihez fordulni?
Az anyák 57 százaléka úgy érzi, hogy kudarcot vall a munkájában, ha segítséget kér, és kétharmaduk tehernek érzi, ha a családjához fordul, hogy beszéljen a stresszről (67%). Ötből három válaszadó úgy érzi, hogy nincs kihez fordulnia, ha stresszesnek érzi magát (61%). Ugyanakkor a válaszadók 63%-a már fordult szaksegítséghez.Az anyák elismerik, hogy kemények magukhoz, 74 százalékuk egyetért azzal, hogy tudnának időt szakítani a pihenésre és a stresszoldásra, bár háromból ketten hajlamosak bűntudatot érezni, amikor ezt teszik.”Bár az anyák számára rendkívül fontos, hogy saját mentális egészségüket helyezzék előtérbe, ha érzelmileg ott akarnak lenni a családjuk számára, az általunk megkérdezett anyák közel fele azt mondta, hogy nem érzi úgy, hogy tudna időt szakítani rá” – mondja Espada-Campos. “Az anyáknak érezniük kell, hogy támogatják őket, és fel kell ismerniük, hogy az öngondoskodás gyakorlása nem önzőség. Ez lehet az egyik legfontosabb dolog, amit a családjukért tesznek.”(Cikk forrása: studyfinds.org)