Baba

Egyszerű tippek: így óvd meg a gyerek orrnyálkahártyáját

Ha nem szeretnéd, hogy a gyerek lépten-nyomon náthás legyen, akkor az egyik fontos lépés, amit meg kell tenned – még ha elsőre furcsán hangzik is –, az orrnyálkahártya védelme.
2023. Január 11.
orrfújó kisfiú
Ezért fontos védeni az orrnyálkahártyát. (Kép forrása: Getty Images)

Felső légutak ostrom alatt

A gyerek orrnyálkahártyáját a nátha, az influenza az intenzív váladékozás miatt alaposan megviseli, de a különféle gyógyszerek is felboríthatják az érzékeny egyensúlyt.

Ilyenkor az orr kidugítása mellett az orrnyálkahártya gyulladásának a megszüntetése, a nyálkahártya regenerálása és az orr vérzésének elkerülése a cél.

Ám az sem jó, ha a gyerkőc orra száraz! Sokan nem tudják, de a légúti betegségek nemcsak orrfolyást, hanem orrszárazságot is okozhatnak. Ez pedig amellett, hogy rendkívül kellemetlen és fájdalmas, gyengíti a gyerek szervezetének védelmi rendszerét is!

Mi köze a védekezőképességnek az orrnyálkahártyához? – merül fel teljesen jogosan a kérdés benned. Sokkal több, mint azt elsőre gondolod. Az orrnyálkahártya felszíne normál esetben nedves. Mivel erekben gazdag, így felmelegíti a belélegzett, tüdőbe jutó levegőt. De ez csak az egyik funkciója.

A másik fontos feladata a védekezés. A felső légutat borító csillószőrök ugyanis szűrik a szennyeződéseket és a kórokozókat a belégzés során. Ezért kijelenthető: ha ép a gyermek orrnyálkahártyája, akkor kisebb eséllyel lesz beteg! Fontos tehát, hogy vigyázz rá! Hogyan? Adunk pár tippet.

1. Használj sós vizes orrspray-t megelőzésre!

Egy Svédországban végzett, 10 hetes kísérlet során bebizonyosodott, hogy a sós vizes orrspray mindennapi használata csökkenti az orrfolyós, orrdugulós napok számát. A kutatók az adatok alapján megállapították, hogy az ilyen hatóanyagú készítmények segítenek megelőzni a megfázást. Tehát megelőzésre is használhatók, nemcsak betegség esetén.

2. A sós víz segít a gyógyulásban!

Már az első tünetektől vesd be a gyereknél! Ha időben elkezded alkalmazni, elkerülhető lehet a komolyabb, gyógyszeres készítmény használata. A magasabb koncentrációjú tengeri só segít lelohasztani az orrnyálkahártya duzzanatát, regenerál, oldja a váladékot, így az hamarabb, könnyebben ürül ki az orrból.

A náthából való gyógyulási idő körülbelül 8-10 nap, így elég sokáig szükség lehet orrtisztításra. Mivel a sós víz természetes anyag, ezért nem okoz hozzászokást hosszú idő után sem, szemben a gyógyszeres, érösszehúzó orrspraykkel, amelyeket csak maximum 5-7 napig lehet használni, napi 2-3 alkalommal a gyereknél. (Ez a felnőtteknél sincs másként.) A függőségen túl probléma az is, hogy túl nagy dózisnál károsodhat az orrnyálkahártya.

3. Gondoskodj róla, hogy eleget igyon!

Ha ki van száradva, nem fogyaszt elég folyadékot, akkor az orrnyálkahártyája is kiszárad. Amikor a gyerek beteg, még az átlagnál is több folyadékra lehet szükség a láz, az orrfolyás miatt. Ha még szoptatod, akkor ez orvosolható gyakoribb mellre tétellel, ha már nagyobb, akkor kínáld gyakrabban vízzel, teával, levessel!

A gyerekek folyadékszükséglete

6 hónapos korig 6-8 deciliter/nap, 12 hónapos korig 8 deciliter-1 liter, 1-2 éves korban 1,1-1,2 liter, 2-3 éves korban 1,3 liter, 4-8 évesen 1,6 liter.

4. Legyen elég párás a levegő!

Főleg a fűtésszezonban jellemző, hogy reggelre rettenetesen kiszárad a család minden egyes tagjának az orra. Azon kívül, hogy rendkívül zavaró, nem segít abban sem, hogy a szervezet megfelelően tudjon védekezni a fertőzések ellen. Az ideális páratartalom 40-60 százalék között mozog a felnőttek esetében, gyerekeknél 40-70 százalék közötti értéket javasolnak a szakemberek.

A 40 százalékos alsó érték azért is fontos, mert egy kutatás szerint ettől a szinttől már jelentősen csökken az influenzavírus fertőzőképessége a légtérben.

Fontos azonban, hogy rendszeresen tisztítsd a párásítót, nehogy penész és baktérium kerüljön a levegőbe!

Forrás:

pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

healthline.com

mdosz.hu

journals.plos.org

ncbi.nlm.nih.gov