Akárcsak a bőrbetegség okai, a kezelési módok is összetettek. Becslések szerint a gyerekek 22 százalékát érinti az ekcéma. A bőr kiszárad, kivörösödik, hámlani, viszketni kezd. Sokszor a vakarás, dörzsölés hatására kezd kirepedezni, máskor magától is ebben a formában válnak súlyosabbá a tünetek. A sérült bőr könnyen felülfertőződik. Csecsemőknél és kisgyerekeknél jellemzően az arc, a könyök és a térd feletti területeken jelentkezik, nagyobb gyerekek és felnőttek elsősorban a tenyér, a kézhát és a térdhajlat hol fellángoló, hol enyhülő bőrtüneteivel küszködnek.
A közhiedelemmel ellentétben csupán az esetek harminc százalékában felelős a tünetekért valamilyen táplálékallergén, a többi hetven százalékért pedig genetikai eltérések állnak a háttérben – nyilatkozta dr. Polgár Marianne. Ezért olyan gyakori az, hogy az ekcémás baba szülei is hasonló bőrproblémáktól szenvednek.
1. Figyeld meg, mi súlyosbítja a tüneteket! Lehetséges, hogy háziporatka, penész vagy tehéntej-allergia áll a háttérben. Ez utóbbira akkor is gondolni kell, ha a baba még csak szopik, mert egyes tehéntejfehérjék az anyatejbe is átmennek. Ilyenkor segít, ha kipróbálod, javulást hoz-e, ha két hétig minden tejterméket és a tejet is kihagyod az étrendedből. Ha inkább az atkákra és a penészre gyanakszol, segíthet a porfogók mellőzése, a gyakori felmosás és szellőztetés. A szobanövények és a túl jól záró ablakok, ajtók is elősegítik a lakás penészedését. Nagyon fontos a dohányfüstmentes környezet is!
2. Kerüld a túlöltöztetést! Több réteget adj a kicsire, hogy szükség esetén levehessétek, ami fölösleges. Ha a tarkójánál benyúlsz a nyakához, érezhető, ha izzad. Lehetőleg pamutból készült, kissé szellős, laza holmikat adj rá. A gyapjútól általában viszket az érzékeny bőr, ezért a pulóverek, sapkák, sálak, kesztyűk közül válaszd a pamut vagy viszkóz alapanyagúakat. A zokni, harisnya se legyen túl szoros!
3. A stressz súlyosbíthatja a problémát. Ezért igyekezz nyugodt, kiszámítható viszonyokat teremteni a kicsi körül. Kerüljétek a kapkodást, idegeskedést, hagyj elegendő időt a sétára, futkosásra, játékra.
4. Figyelj oda a mindennapi bőrápolásra! Kaphatók olyan modern, bőrgyógyászok által tesztelt, hipoallergén, illat- és színezőanyag-mentes termékcsaládok, amelyek védik a bőrt a kiszáradástól. A kezelés során ugyanis ez az egyik legfontosabb szempont: a lipidek mellett vízmegkötő anyagokat is tartalmazó bőrpuhító készítménnyel akadályozzuk meg a kiszáradást.
Az atópiás bőr ápolására a tünetmentes időszakokban is szükség van! Fürdetésénél használj olyan készítményt, amely csökkenti a gyulladást és a viszketést. A fürdés után óvatosan itasd szárazra a baba bőrét, és krémezd be úgynevezett bőrlágyítóval, ezzel pótold a zsírtartalmat és a sejtközötti lipideket. Mielőtt sétálni mentek, kend be az arcát és a kezét!
5. Ha nem javul a helyzet, fordulj idejében bőrgyógyászhoz. Ha néhány napig szteroidos kenőccsel kened az érintett felületeket, általában sikerül annyit javítani az állapotán, hogy a továbbiakban a mindennapi bőrlágyító kezelés is tökéletesen elegendőnek bizonyul.
Ezek is hasznosak lesznek:
Forrás: Kismama magazin