A szépen megvetett, leterített ágy nagyon sokat tesz hozzá ahhoz, hogy rendezett érzete legyen az otthonotoknak. Valószínűleg a gyerekeket is sokat nyaggatod, hogy ágyazzanak be, mielőtt suliba, oviba indulnak – és a nyaggatást előbb-utóbb (sokszor inkább utóbb) siker koronázza majd: a srácok megtanulják, hogy a beágyazás fontos része a reggeli rutinnak.
Sok motivációs tanácsadó ajánlja, hogy ágyazz be rögtön felkelés után, ne halogasd ezt a műveletet. Hogy miért?
- A rendezett környezet segít, hogy magadban is könnyebben „rendet tarts”.
- Egy elvégzett feladat, a napi első kis sikerélmény – minimális energiabefektetéssel.
- Ez lendületet adhat a többi feladat elvégzéséhez is.
- A rendszeresség megkönnyíti a nap indulását.
Várjunk csak egy kicsit!
Na de a motiváció nem minden: az egészség is fontos. És egészségügyi szempontból jobb ezt egy kicsit később elvégezni. (A motivációs hatása így is meglesz, még ha nem is a legelső élményként. Talán kevésbé intenzív így, de ha tovább olvasod, valószínűleg nem fogod ezt bánni.) Az indok valójában egyszerű: a poratkák. Amik a meleg, nyirkos környezetet szeretik leginkább. És ha szépen elrendezed, leteríted az ágyat rögtön azután, hogy kikeltél belőle, akkor az ágyneműnek nem lesz ideje kiszellőzni, kiszáradni – és máris jobban érzik magukat a poratkák, mint kellene. Ami az arra érzékenyeknél (hogy pontosak legyünk: a „porallergia” néven ismert jelenség valójában a poratkák ürülékére adott allergiás reakció.)
Hogyan érdemes akkor beágyazni reggel?
Nyugodtan hagyjátok magatok után „széttúrva” az ágyat egy ideig: minél jobban ki tud szellőzni az ágynemű és a matrac, annál jobb.
- Szuper, ha esetleg jut arra idő és energia, hogy a készülődés alatt, az egyéb teendők elvégzése közben egyszer megfordítjátok a takarót és áthelyezitek, hogy mindenhol ki tudjon szellőzni az ágynemű és a matrac is.
- Az az optimális, ha fél órát így maradhat az ágy. De már 15-20 perc is sokat számít.
- Ha nincs ennyi idő, akkor a takarók emelgetve szellőztetésével és a párnák forgatásával gyorsíthatjátok a folyamatot.
- Az ágytakaró ne maradjon el: kevésbé lesz poros az ágynemű, ha egy extra réteg óvja nap közben – és rendezettebb hatást is kelt.
- Ha ágyazás közben úgy érzitek, hogy az ágynemű már nem elég friss, akkor cseréljétek le, még akkor is, ha egyébként csak később terveztetek ágyneműt húzni.
Forrás: realsimple.com