Akár mindenre kiterjedő nagytakarítást szerveztél karácsony előtt, akár nem tulajdonítottál ekkora jelentőséget a lakás kiglancolásának, jó eséllyel az ünnep alatt ezzel nem foglalkoztál, csak amennyit tényleg muszáj volt. Persze a lakás nem rakja rendbe magát, és ahol gyerekek játszanak (esznek-isznak-randalíroznak), ott bizony pár nap alatt összegyűlhet némi pakolni- és takarítanivaló. Ha nálad is ez a helyzet, ne hagyd, hogy a rendetlenség vagy egy kis kosz kedvedet szegje. Így állj neki, hogy a lehető legkevesebb idő alatt a lehető leglátványosabb eredmény érhesd el.
1. Kezdd okosan
Ne akarj mindent egyszerre megcsinálni, lehetőleg tökéletesen. Nem kell, hogy az otthoni lazulós napok alatt is ragyogjon a lakás, elég, ha nagyjából rend és tisztaság van. Ha pedig dolgozol a két ünnep között, akkor pláne legyél magaddal megengedőbb. Így fogj neki:
- Azzal kezdj, ami a legjobban zavar. Lehet ez akármilyen kicsi dolog, ha megcsinálod, sokkal jobban fogod érezni magad tőle, és a többi teendőhöz is több lendületed lesz.
- Gondold át, mi a legfontosabb, és fókuszálj azokra, ne vessz el a részletekben. (A gyerekjátékok szín szerinti szortírozását például most elengedheted…)
- Találj ki magadnak valami jutalmat, amivel a jól végzett munka után lelazulhatsz.
2. Tartsd a fókuszt
Ezeket a dolgokat jó, ha elvégzed, hogy az ünnepi vendéglátás, jövés-menés után is rend legyen otthon. Nem kell azonnal mindent, haladj a takarítással olyan fontossági sorrendben, ahogy szerinted szükséges.
- Portalaníts.
- Porszívózz és moss fel.
- Dobd be a mosásba a terítőket, egyéb asztali textileket.
- Takarítsd ki a vécét, mosdót.
- Töröld le fertőtlenítővel a fogantyúkat, kapcsolókat (a folyton szurtos kezű kisgyerekek karácsonykor valahogy még jobban ragadnak).
- Rakj rendet a konyhában és tisztítsd meg a munkafelületet.
3. Amivel ne fáraszd magaddal
Jó, ha tényleg adsz magadnak egy kis pihenőt, és nem akarod az ünnepek után azonnal patikatisztaságúra és tökéletesen rendezettre igazítani a lakást. Próbálj meg szemet hunyni a szanaszét heverő játékok felett, és a sütőt sem muszáj a vendégségek másnapján csillogóra súrolni. Az alábbi dolgokkal nyugodtan várj.
- Még ha ki is találod, hogyan tárolod és rendszerezed majd a nagy rakás új gyerekjátékot, nem kell, hogy azonnal minden a helyére pattanjon, adj egy kis szabadságot a gyerekeknek is.
- Ha egyébként vasalsz, abban is lazíthatsz most egy kicsit, főleg, ha leginkább otthon töltitek a karácsonyt követő napokat.
- A főzéssel sem árt kicsit lassítani: a maradékot már csak azért is jó megenni, hogy ne kelljen kidobni, de a gyerekek is élvezik, ha „batyusbulit” csapsz, és akár mindenki másfélét eszik abból, ami maradt, akár megosztoztok, és mindenki kicsi adagokat kap többféle ételből.
4. Egy kis pakolás
Ha takarítani nem nagyon kell, inkább a rendrakás az, ami feladat, az alábbi tippek segítenek, hogy jobban, komfortosabban érezd magad.
- Szedd össze a szerteszét heverő könyveket, tedd a helyükre. A magazinokat is, és amit már elolvastatok, azokat ajándékozd el vagy dobd ki.
- Az itt-ott megbújó poharakat, tányérokat, nasis tálkákat szedd össze, amit lehet, pakolj el belőle, és mosd el.
- A maradék ételeket tedd kis dobozokba, edényekbe, a nagyokat mosogasd el.
- Csinálj rendet a konyhapulton – ez sokat ad hozzá a rendérzethez.
- Hozd rendbe a kanapét – akkor is, ha másnap úgyis szétugrálják a gyerekek, jobb érzés lesz.
- Kérd meg a gyerekeket, hogy az útból rakják el a játékokat, még ha nem is teszik vissza rögtön a fiókba, dobozba, szekrénybe, polcra őket.
- A felesleges dobozokat, csomagolópapírokat vidd el a szelektív gyűjtőbe.
- Szedd össze a ruhákat, ha van erőd, indíts mosást, ha nincs, legalább a szennyesbe pakold el őket.
Forrás: Instagram.com/nest_in_order, instagram.com/chaoscleared