Az ölelés és a fizikai érintés egyéb formái korosztálytól függetlenül segíthetnek a testi és lelki egészség megőrzésében, derült ki egy új áttekintésből, amit 212 korábbi tanulmány alapján készített a németországi Bochumi Ruhr Egyetem és a Holland Idegtudományi Intézet kutatócsoportja – írja a Science Alert. Az áttekintést a Nature Human Behaviour folyóiratban publikálták.
„Tisztában voltunk az érintés, mint egészségi beavatkozás fontosságával, de a számos tanulmány ellenére nem volt világos, hogyan használjuk optimálisan, milyen konkrét hatások várhatók, és melyek a befolyásoló tényezők” – idézi a portál Julian Packheisert, a Ruhr Egyetem idegkutatóját.
Az új kutatás a különböző tanulmányokat nézve 12 966 résztvevőre terjedt ki. Kimutatták, hogy az érintés segít csökkenteni a fájdalom, a depresszió és a szorongás érzéseit, és a pozitív hatást megfigyelték a gyerekeknél és a felnőtteknél egyaránt.
Az érintés típusa – az öleléstől a masszázsig – nem számít különösebb tényezőnek, és a fej vagy az arc érintése működik a leginkább. A tanulmány szerint a rövidebb és gyakoribb érintések több pozitív reakciót váltanak ki.
Természetesen az újszülött babák számára is előnyös az érintés – a pozitív hatása viszont lényegesen nagyobb, ha ezt a szülőktől kapják.
Bár egy ekkora metaanalízis segít a nagyobb mintázatok észlelésében a népességben, az érintésre adott válaszok egyénenként nagyon eltérőek lehetnek. A kutatók azt is kiemelték, hogy az érintésnek konszenzusosnak kell lennie ahhoz, hogy a jótékony hatás érvényesüljön.
Az adatok szerint azonban, ha több időt töltünk másokkal fizikai kontaktusban, az az egészségünket számos aspektusból erősítheti – ami talán nem is meglepő, ha figyelembe vesszük, hogy az érintés az első érzékszervünk, ami kifejlődik.
Persze nem kell kutatás ahhoz, hogy gyakran megöleljük a gyermekünket és a szeretteinket, de jó tudni, hogy ez mennyi pozitívummal is járhat.