Család

Tényleg megéri beállítani az éjszakai módot a telefonon?

A Brigham Young Egyetem tanulmánya azt vizsgálta, hogy segít-e jobban aludni az éjszakai mód.
2022. December 11.
(Kép forrása: Getty Images)

Széles körben elterjedt az a vélemény, hogy a telefon által kibocsátott kék fény megzavarja a melatonin kiválasztását és az alvási ciklusokat. A telefonok éjszakai módja egy olyan funkció, amely célja a kék fény kibocsátásának és a szem megterhelésének csökkentése.

Azt, hogy az éjszakai mód javítja-e az alvást, a Brigham Young Egyetem (BYU) egy 2021-es tanulmánya vizsgálta, amit a BYU Sleep Health című folyóiratban publikáltak.

A BYU pszichológia professzora, Chad Jensen és a Cincinnati Gyermekkórház Orvosi Központjának kutatói három csoportnál vizsgálták az alvásukat: azoknál, akik éjszaka bekapcsolt éjszakai mód mellett használták a telefonjukat; azoknál, akik éjszakai mód nélkül használták a telefonjukat éjszaka; és azoknál, akik egyáltalán nem használták az okostelefonjukat lefekvés előtt.

„A teljes mintában nem volt különbség a három csoport között” – mondta el Jensen. „Az éjszakai mód nem jobb, mint a telefon éjszakai mód nélküli használata, vagy akár az, ha egyáltalán nem használnak telefont.”

A tanulmányban 167, 18-24 év közötti felnőtt vett részt, akik naponta használnak telefont. Arra kérték őket, hogy legalább 8 órát töltsenek ágyban, és viseljenek akcelerométert (gyorsulásmérő) a csuklójukon, az alvási aktivitásuk rögzítésére. Azoknak, akik okostelefont is használtak, telepítettek egy alkalmazást is a telefonjukra, amely az eszköz használatát követte nyomon.

Mérték az alvás teljes időtartamát, az alvás minőségét, az alvás utáni ébredést, és az elalváshoz szükséges időt.

Miután a három kategóriát tekintve nem találtak szignifikáns különbséget az alvási eredmények között, a kutatók két csoportra osztották a résztvevőket: az egyik csoport átlagosan hét órát, a másik pedig hat óránál kevesebbet aludt minden éjszaka.

Az a csoport, amely hét órát aludt – ami közelebb van az ajánlott éjszakai nyolc-kilenc órás alváshoz –, enyhe eltérést tapasztalt az alvás minőségében a telefonhasználat alapján. Azok, akik nem használtak telefont lefekvés előtt, jobb alvásminőséget tapasztaltak, mint a normál telefonhasználók és azok, akik éjszakai módot használtak.

Azoknál, akik hat órát aludtak, nem volt különbség az alvási eredmények között azt tekintve, hogy használták-e a résztvevők az éjszakai módot vagy sem.

„Ez azt sugallja, hogy amikor különösen fáradt vagy, elalszol, függetlenül attól, hogy mit csináltál lefekvés előtt” – magyarázta Jensen. „Olyan magas az alvási nyomás, hogy semmi hatása sincs annak, ami lefekvés előtt történik.”

Az eredmények arra utalnak, hogy nem egyedül a kék fény okoz nehézséget az elalvásban vagy az alvásban. Az üzenetek küldése, a böngészés, a posztolás során tapasztalt pszichológiai elkötelezettség szintén fontos tényezők, amelyek befolyásolják az alvási eredményeket.

„Bár sok bizonyíték van arra, hogy a kék fény növeli az éberséget és megnehezíti az elalvást, fontos átgondolni, hogy ennek a stimulációnak mekkora része a fénykibocsátás, szemben a többi kognitív és pszichológiai stimulációval” – mondta Jensen.

Forrás: news.byu.edu