Család

5 hasznos háztartási szokás elfoglalt anyukáknak

Általában annyi a dolgod, hogy azt se tudod, hol kezdd a rendrakást vagy a takarítást? Ha ezt az 5 dolgot megpróbálod szokássá tenni, sokkal könnyebben menedzseled majd a háztartást.
2023. November 17.
anyuka takarít gumikesztyűben, rendetlen lakásban
Fotó: Getty Images

Háztartást vezetni nem egyszerű. Gyereket nevelni se. A kettő együtt meg aztán tényleg nem fáklyásmenet. Nem csak az anyasághoz szükséges új tudnivalókat kell elsajátítani, hanem bizony azt is, hogyan szervezd hatékonyabban a napi teendőket, a háztartással kapcsolatos dolgokat. Mert bár bizonyos alapvető dolgokat meg kell csinálni, de a prioritások azért erősen áthelyeződnek. A cél, hogy a lehető legkönnyebben, leggyorsabban, legegyszerűbben elvégezd, pontosabban elvégezzétek azokat a teendőket, amelyek ahhoz szükségesek, hogy jól, komfortosan érezzétek magatokat az otthonotokban.

Fontos, nulladik lépés: gondold át, hogy mi az, amit tényleg a saját kényelmetekért és jó érzésetekért tesztek, és mi az, amit csak azért, mert „mit szólnak, ha nem…”.

És amikor húzósabb időszakok vannak, sokat ébred éjjelente a gyerek, keveset alszotok, betegeskedtek, elborít a munka, akkor tudj magadnak egy kis engedményt tenni. Van, hogy a patikatisztaság nem megugorható, és bőven elég, ha nagyjából rend van, és alapvető tisztaság. Na de térjünk vissza ahhoz, hogyan, milyen szokások segítségével lehet a hétköznapokban könnyebben menedzselni a lakás rendben tartását.

1. Listázd, ami fogyóban

Legyen egy papír és toll jól látható, könnyen elérhető helyen, és amint látod, hogy valami kezd kifogyni, azonnal írd fel. Ne csak akkor, amikor már kiürült a pelenkás zacskó, elfogyott a fertőtlenítő vagy az utolsó popsitörlőt is elhasználtátok. Ha időben felkerülnek a kifogyóban lévő dolgok a listára, felesleges feszülés nélkül beszerezhetitek őket a következő vásárlásnál. Tényleg sok kapkodástól kímélheted meg ezzel magatokat.

2. Vásárolj nagy tételben

Ha van elég helyed ahhoz, hogy tárolj előre betárazott dolgokat, azzal sokat tehetsz a vásárlás gyakoriságának csökkentéséért. Ráadásul a nagyobb kiszerelések sok esetben kedvezőbb egységárat jelentenek (azért figyelj oda, nem mindig van így), szóval jobban jöhetsz ki, ha egy kicsit előre gondolkodsz.

3. Tervezd az étkezéseket

Ez egy elképesztően hasznos szokás – bár annak, aki ehhez nincs hozzászokva, ezt tűnhet a legnehezebbnek bevezetni. A heti tervezés ugyan komoly energiabefektetést igényel (főleg az elején), de ha egyszer elkapod a fonalat, akkor nagyon megkönnyítheti az életeteket. Elég egy héten egyszer azon agyalni, hogy mit főzz vacsorára vagy ebédre, a többi napon csak tartod magad a tervhez, amihez ráadásul könnyebben be is tudsz vásárolni előre.

rendetlen lakás

Fotó: Getty Images

4. Tarts tízperces rendrakó köröket

Ne akarj mindig egyszerre mindent letudni, megcsinálni, rendbe rakni. Ha naponta többször tíz percet arra szánsz, hogy körbemenj a lakásban, és elpakold, amit kell (meg kidobd, kiszanáld, amire már nincs szükség), akkor jó eséllyel sosem fogod azt érezni, hogy elborít a káosz. És sokkal könnyebben állsz neki bármilyen feladatnak, ha nincs az a nyomasztó érzésed, hogy hatalmas energiára lesz szükség a káoszból legalább egy kicsi rendet teremteni.

5. Figyeljetek a papírmunkára

A lakás ügyeivel kapcsolatos iratok, levelek, na meg a gyerekek óvodai, iskolai papírjai, ceruzái, rajzai, dolgozatai képezik az egyik legzavaróbb rendetlenségforrást. Szóval erre dolgozz ki egy számotokra jól átlátható és tartható rendszert, és igyekezz mindenkit rávenni, hogy ezt betartva pakoljon. Ha nem hányódnak a lakásban itt-ott papírok, az sokat tesz hozzá a komfortérzethez és a rendezett hatáshoz. Persze a papírhalmokat is át kell válogatni időről időre, de ha már nem szem előtt vannak, az is sokat számít.

Forrás: b-inspiredmama.com