Sokkal szebben mutat, a fényes anyagú, nem kibolyhosodott vagy kikopott kis fürdőbugyi vagy -gatyó, de ami fontosabb: sokkal kényelmesebb is a gyerekeknek, ha nem veszítik el a strandolós ruhácskák a tartásukat, rugalmasságukat, nem nyúlnak ki, feslenek el vagy fárad el a gumírozásuk. A gyerekeknek nyilván nem lehet megmondani, hogy óvatosan üljenek a homokban, vigyázzanak, amikor felmásznak a matracra vagy kikászálódnak a medencéből, és nem is szabad, hogy a strandolás arról szóljon, hogy vigyázni kell a csini kis bikinire. Legyen benne a pakliban, hogy homokos vagy iszapos lesz, gyümölcs pottyan rá – az óvatosság legyen inkább a te dolgod, amikor tisztítod a kis ruhácskákat. A legfontosabb teendőket gyűjtöttük össze, hogy sokáig megőrizhesd a fürdőruhák megfelelő állapotát.
1. Moss hideg vízben
A fürdőruhák esetén nincs szükség a 40 fokra, de igazából még a 30-ra sem, sőt. Ezeket a textileket nem forró vízre tervezték, inkább hideg vagy hűvös mosásra van szükségük – a 20 fok optimális. Ha géppel mosol, jó, ha mosózsákba teszed a fürdőruhákat, különösen a kényesebb darabokat.
2. Mosd akkor is, ha nem csobbantatok
Lehet, hogy a kicsi épp nem akart belemenni a vízbe, de naptejjel azért bekented, és a homokozóban is üldögélt kicsit. A testről származó izzadság, testápoló, naptej mind beletapadnak a fürdőruhák anyagába és elmerevítik azt – érdemes minden használat után 20 fokon átmosni őket. De egy könnyű kézi mosás is teljesen megfelelő lehet – csak arra figyelj, hogy a mosószert alaposan öblítsd ki. Fontos, hogy ha foltos lett a fürdőruha a naptejtől, akkor se mosd melegebb vízben, inkább áztasd picit mosás előtt.
3. Óvatosan a mosószerrel
Még ha homok-, iszap- vagy fűfoltosak is lettek a kis fürdőholmik, erős folttisztítóval akkor se ess nekik, és ne is fehérítsd őket. (A fehér szín nem nagyon praktikus, ha fürdőruháról van szó, gyerekek esetén különösen.) Az erős mosószerek tönkretehetik az anyagot, kifakíthatják a színét, csökkenthetik a rugalmasságát.
4. Ne tedd szárítógépbe
A rugalmas anyagú fürdőcuccokat ne szárítsd gépben. Nincs is rá igazán szükség, hamar megszáradnak maguktól is. A centrifugálás fokozata se legyen túlságosan magas, az legyen a maximum, amit a normál ruháitokhoz használsz.
5. Ne csavard őket erősen
A túl erős csavargatás csökkentheti az anyag rugalmasságát, hatására gyorsabban elveszítheti a fürdőruha a formáját. Ha még vizesen kell elcsomagolnod, jobb ötlet a ruhákat egy törülközőbe csavarni, hosszú rúdformába, és finoman átnyomkodni, hogy minél több vizet szívjon fel a törülköző. De a durva megtekerést itt se alkalmazd, ugyanúgy károsíthatja a textilt.
6. Öblítsd gyorsan
Nagyon jó, ha használat után rögtön ki tudod öblíteni a fürdőruhákat tiszta vízben, így a klór vagy a só kevésbé károsítja az anyagot. De azzal is sokat tehetsz az anyag épségéért, ha tusoltok, mielőtt a vízbe mentek. Ha ugyanis a textil szálait először tiszta víz itatja át, a sós, klóros víz utána kevésbé fogja károsítani a rostokat.
Forrás: nytimes.com/wirecutter, landsend.com