Tegnap porszívóztál, de ma már megint porosnak látod a lakást – ismerős? Az a helyzet, hogy ha nem vagy elég alapos, és a rejtett helyeken felhalmozódik a por, az bizony az egész lakás állapotára rossz hatással lesz, hamarabb és könnyebben porosodnak a felületek. Persze, tudjuk, hogy képtelenség minden takarításnál minden egyes négyzetcentit felporszívózni-felmosni, és nem is kell. De ha időnként oda is beférkőzöl a porszívóval, ahová egyébként eszedbe sem jutna, akkor tartósabb lesz a takarítás eredménye és a tisztaság-érzés. Mutatjuk azokat a helyeket, amikről sokan megfeledkeznek, és amiket fontos lenne időről-időre alaposan ki- vagy átporszívózni. Te melyiket szoktad takarítani, és melyikről feledkezel meg?
1. Függönyök
A porszívó kefés fejét használva szuperül letakaríthatod pár perc alatt például a sötétítőfüggönyöket, amik igazi porfogók. Mosni őket elég macerás, és bár porszívózni sem a legegyszerűbb, azért ha van hoz
zá speciális szívófej, akkor nem olyan bonyolult, és tényleg rengeteg portól szabadítod meg magatokat.
2. Ágymatrac és párnák
Ha van egy kis extra időd, a következő ágyneműcserénél kapd elő a porszívót, és takarítsd át vele a lecsupaszított matracot és a párnákat is. Ez azért fontos, mert az ágyban, ágyneműkön bizony összegyűlik a por és a testünkről származó szőr, haj és elhalt bőr. Mindez jó táptalajt biztosít a kórokozóknak, többek között a poratkának, aminek az ürüléke elég komoly allergén.Ha van porallergiás (pontosabban poratka-allergiás) a családban, biztosan felhívták már erre a figyelmedet, de akkor is érdemes időnként alaposan áttakarítani az ágyakat, ha nincs ezzel senkinek problémája – ne is legyen később sem.
3. Hűtőrács
Jó eséllyel nehezen hozzáférhető, de ha évente csak akár 1-2 alkalommal elmozdítjátok a hűtőt és alaposan letakarítod a rácsot, azzal sokat tehetsz mind a lakás tisztasága, mind a hűtő megfelelő működése érdekében. Elképesztően sok port tud itt összegyűlni!
4. Kamrapolcok
Uhh, a kamrát vagy konyhaszekrényt kitakarítani nagy munka, de ha rendszeresen leporszívózod a polcokat a kevés vagy a hosszú szívófejjel, akkor ritkábban lesz rá szükség. Persze, az az igazi, amikor mindent lepakolsz, le- és kitörölgetsz, majd úgy pakolsz vissza, de azért erre nem olyan gyakran jut idő. Ám ha az elérhető részeken beveted a porszívót, sokkal könnyebb lesz tovább fenntartani a tisztaságot.
5. Textil lámpaernyők
Ezek még egy olyan dekoratív porfogók, amelyek sokkal könnyebben leporszívózhatók, mint gondolnád. Ha óvatos vagy, a fejtől megszabadított csővel is megoldható (kevésbé érzékeny darabok esetén leginkább), de a szűkített vagy a kefés fej segítségével tényleg pár mozdulattal pormentessé teheted a lámpákat.
6. Fűtőtest és légkondi
Egyrészt a készülékek hátsó, eldugott, nehezebben hozzáférhető része az, amit érdemes alkalmanként alaposabban takarítani, vagyis legalább porszívózni. De a radiátorok belsejét, a légkondi szűrőfelületét is jó porszívóval tisztítani. Természetesen nem kell darabjaira szedni az eszközt, de a könnyen hozzáférhetővé tehető részeknek, alkatrészeknek bizony jót tesz a porszívózás!
Porszívózz hatékonyan
Az extraalapos porszívózásra épp nincs idő, és szeretnél az általános takarítással minél gyorsabban végezni? Így csináld!
- Először pakolj el mindent a szőnyegről, padlóról, ne porszívózás közben kelljen felszedegetni a dolgokat.
- Haladj szobánként, és minden szobában az ajtótól legtábolabbi ponttól az ajtó felé.
- Ha kicsi a hely, ne a csővel rángasd a porszívót. Lassabbnak tűnhet megemelni és áttenni, pedig valójában időt és bosszankodást spórolsz így.
- Előbb portalaníts, aztán porszívózz – különben kevésbé lesz hatékony a takarítás.
- Használd a megfelelő fejet – ne sajnáld az időt a kisebb fejre vagy a kefés változatra cserélni, ha azzal jobban hozzáférsz a takarítandó részhez.
- Dolgozz tempósan, de ne kapkodj – azzal sokkal kevésbé lesz hatékony a dolog, és hamarabb lesz szükség újra porszívózásra.
Forrás: RealSimple.com, eufy.com