Amikor az ember rossz passzban van, sokszor nem jutnak eszébe azok az egyszerű dolgok, amelyek könnyedén jobb kedvre hangolhatnák. Egy kis séta, sport, vagy egy jó dal rengeteget segíthet – ha eszünkbe jut, és használjuk. A zenének különösen nagy ereje van, rendkívül pozitívan hathat a lelkiállapotunkra. Mikor hallgattál utoljára olyan zenét, amit te szeretsz? (A kocsiban a gyerekek kedvéért hallgatott zene és a gyerekdalok nem számítanak.) Amikor úgy érzed, összecsapnak a fejed felett a hullámok, a zene, és különösen az úgynevezett „layered music” (egyszerűen megfogalmazva: a többféle ritmus, dallam, dal van egymásra „rétegezve”, mixelve) rendkívül jó hatással lehet rád. Hogy miért, arról dr. Brooke Weinstein, a neuroszenzoros alapú gyereknevelés specialistája készített motiváló, inspiráló videót.
Miért érdemes ilyen zenei mixeket hallgatnod?
A rétegesen mixelt zene nagyon jó hatással van az agyban a dopamin kibocsátására – ez az az ingerületátvivő anyag, amelyet az öröm, a motiváltság érzéséhez kötnek. Az ilyen zene többféleképpen is stimulálja a dopamintermelést.
1. Jótékony komplexitás
Az agy számára örömforrást jelent, hogy kibogozza és felismerje a külnöböző rétegeket, ismerős dallamokat, ritmusokat.
2. Érzelmi rezonancia
A többrétegű zene képes arra, hogy intenzív érzelmeket váltson ki és az elmélyedés érzését adja. Amikor érzelmileg kapcsolódunk a hallgatott zenéhez, az a jutalmazással kapcsolatos pályákat aktiválja, és dopaminfelszabadulást eredményez.
3. A meglepetés ereje
Az ügyesen mixelt zene gyakran tartalmaz váratlan, különeges elemeket, akkordmeneteket, hirtelen dinamikai váltásokat. Ezek a zenei meglepetések szintén az agy jutalmazási rendszerére hatnak, és dopaminlöketet idéznek elő.
4. Szenzoros stimulálás
A réteges dalok gazdag zenei élményt kínálnak, sokféle zenei elemmel. A különféle rétegek az agy különböző területeit ingerlik, és örömválaszt aktiválnak.
Természetesen mindenki másképp reagál a különféle zenékre, de ha megtalálod azt, amelyik téged feldob, amelyik számodra megadja a dopaminlöketet, hallgasd, amikor csak szükséged van rá. És próbáld ki a „réteges” zene hatását. Keresgélhetsz például itt vagy itt, de mashup-mixek között is – extra érzelmi plusz garantált. Vagy hallgasd meg azt a dalt, amely a kutatók szerint a „legjókedvűbb” dal a világon.
Nálad működik? Vagy más jön be? Bármi oké, amitől te erősebbnek, motiváltabbnak, vidámabbnak, lazábbnak érzed magad.