A virsli nagy kedvenc a legtöbb családban. Érdemes tehát valamilyen módon beépíteni a fogásokba. A leginkább arra használható, hogy más, kevésbé szeretett ételeket feldobjon, de önálló fogássá is felturbózható, ha ügyesek vagyunk. Máskor pedig a külseje “adja el”, hiszen állaga és formája miatt sokféleképpen alakítható, variálható. Mindezekre adunk most néhány tippet.
Virslis hasé sajttal
Talán ismerős lehet ez a fogás nagyanyáinktól. Leginkább vendégváró falatkaként találkozhattunk vele, ám ha gyerekünk van, néha bizony önálló étkezésként is be lehet vetnünk. Csak egy ebédet nem vált ki, a többi kisétkezésre időnként megteszi.
A tésztához:
- 2 dl tej
- 1 teáskanál cukor
- 2,5 dkg friss élesztő
- 50 dkg finomliszt
- só ízlés szerint
- 2 dl joghurt
- 10 dkg vaj
A töltelékhez:
- 80 dkg virsli
- 5 dkg sajt
- 5 dkg olvasztott vaj
A tetejére:
- 10 dkg reszelt sajt
- 5 dkg vaj
Az élesztőt felfuttatjuk tejben, cukorral. Összekeverjük ezt a liszttel, sóval, joghurttal, és hozzáadjuk a vajat. Fél óráig pihentetjük a tésztát, majd négy részre vágjuk, és kettőből kerek lapot nyújtva egymásra helyezzük. A kettő közé reszelt sajt és vaj jön. Cikkeket formázunk belőle, és minden egyes darabba beletekerünk egy virslit. Ugyanezt ismételjük a maradék tésztával. A tetejüket megkenjük, megszórjuk sajttal, és mehet a sütőbe húsz percre, száznyolcvan fokon.
Virsliszélű pizza
A gyerekek játékos kedvűek, szóval minden bejön nekik, amiben van egy kis csavar. Ilyen meglepetés lehet például az, ha a pizza felcsavart széle virslit rejt. De másféleképpen is kicsipkézhető a széle virslivel – jó pár ilyen recept kering a neten.
Hozzávalók:
- 50 dkg pizzatészta
- 15 dkg virsli
- 10 dkg sajt
- 3 ek paradicsomszósz
- feltét tetszés szerint
Kiterítjük a szögletes pizzatésztát, és a széleire virsliket fektetünk, jöhet rá egy-egy csík sajt is. Behatjuk a széleket, majd a közepét megkenjük paradicsomszósszal. Ide jöhet bármilyen feltét, de a virsli miatt elegendő mozzarella sajt is. 225 fokon, 15 perc alatt megsül.
Pásztortarhonya virslivel
Na jó, őszinték leszünk: gyakorlatilag bármilyen étel, amiben kolbászkarikák vannak, megoldható virslis verzióban. A pásztortarhonya jó kis gyerekétel, hiszen tészta és krumpli van benne, zöldség nem sok, vagyis a kicsik többsége szívesen fogyasztja. A virslivel inkább csak a tápértékét (meg a vonzerejét) növeljük.
Hozzávalók:
- 25 dkg tarhonya
- 7 dkg szalonna
- 2 ek olaj
- 1 közepes vöröshagyma
- 6 gerezd fokhagyma
- 1 tk paradicsompüré
- pirospaprika, só, bors
- 50 dkg krumpli
- 15 dkg virsli
Olajon pirítsuk meg a tarhonyát, majd tegyük félre. Jöhet a helyére a felkockázott szalonna és hagyma, majd a paradicsompüré és a fokhagyma. Egy-két kávéskanál pirospaprika után felöntjük vízzel, fűszerezzük, majd mehet bele a tarhonya is. Tíz perc alatt megfő. A kockára vágott krumplit és a karikára vágott virslit hozzákeverjük, lefedve, kis lángon mintegy fél óra kell neki.
Virslis tükörtojás
Igazi jolly joker. Túl sokszor nem lőhetjük el, de első alkalommal egész biztosan sikert arat. Egy szív, aminek ehető a közepe is: telitalálat. Persze csak tojásrajongóknál működik. Nagyon egyszerű, mégis látványos. Hosszában félbehasítunk egy virslit, de a végét egyben hagyjuk, majd óvatosan kifordítjuk. A két végé összeillesztjük, és fogpiszkálóval rögzítjük. Máris kész a szívforma! Tepsiben olajra helyezzük, és beleütünk egy-egy tojást. Ha szükséges, sózzuk, és várjuk, amíg megsül.
Töltött virsli
A töltött szó talán kis csúsztatás, hiszen inkább irdalásról van szó, de ilyen módon a virsli egész sok mindennel “tölthető”. Leginkább sajttal, amit a legtöbb gyerek szívesen eszik, de bátrabbaknak ott a bacon, a fokhagyma vagy az alma.
Hozzávalók:
- 30 dkg sertés virsli
- 10 dkg sajt
- 10 dkg kolbász
- 5 szelet bacon
- olaj
Héjjal és héj nélkül is készíthetjük. A virsliket hosszában bevágjuk, és már mehetnek is a tepsibe vagy a serpenyőbe. Alá is tehetjük a bacont, de magába a vájatba is, a sajtszeletek viszont feltétlen a virslit díszítsék – nagyon jól ráolvadnak. Ha sütőben készítjük, kétszáz fokon húsz percre lesz szükségünk.
Borsófőzelék sült virslivel
Elismerjük, ez nem egy igazi külön recept, inkább csak azt szeretnénk vele üzenni, hogy a sült virsli bármelyik főzeléket jól “eladja”. Ha kész, már csak trükközni kell, hogy minden elemből kerüljön a kanálra, nehogy ellenkező hatást érjünk el, és a főzelék “húzza le” magához a feltétet…
Hozzávalók:
- olaj
- 50 dkg zöldborsó
- 2 ek finomliszt
- 3 dl tej
- só, cukor
- 4 pár virsli
Felhevített olajra tesszük a zöldborsót, negyedórát pároljuk, majd levéve hozzákeverjük a lisztet. Felöntjük tejjel, majd visszatesszük a tűzre. Ízesítjük, és ha puha, jöhet is a feltét. Kevés olajon megpirítjuk a virslit, szebb a végeredmény, ha spirál alakban körbevágjuk, de szeletelhetjük is. Jó étvágyat!