Bármikor beüthet a krach: a játszótéren, otthon, a nagyinál vagy az ovi udvarán. Ha a kicsi jelenlétedben szerez be kisebb-nagyobb harci sebesüléseket, kezedben a kulcs: te vajon tudod, hogy kell szabályosan ellátni egy plezúros könyököt vagy térdet?
Lépésről lépésre vezetünk végig a sebellátás folyamatában – ezúttal az egyszerű sebekkel a középpontban. És hogy milyen sérüléseket nevezünk így? A kisebb testfelületet érintő, nem mélyre hatolókat, amelyekkel nem jár nagy, el nem állítható vérzés.
- Először is nyugi. Mély levegő, el fogsz látni egy sérülést.
- Moss kezet!
- Most jön a vérzéscsillapítás, égés-forrázás esetén pedig a hűtés! Kisebb vágások, horzsolások esetén a vérzés általában magától alább hagy, de rá is segíthetsz: a vérző területre steril gézzel gyakorolj enyhe nyomást 5-10 percen át. Fontos, hogy se te, se a gyerkőc ne nézegesse közben, hogy elállt-e, mert a friss alvadékot eltávolítva ez újra vérzést okozhat. Ha nem szűnik a vérzés, nincs mese, orvoshoz kell fordulni, nem szabad tovább várni! Ha forrázás, égés miatti sérülésről van szó, az érintett testrészt 10-15 percre azonnal tegyétek hideg folyóvíz alá!
- A seb ellátásához aztán elő kell készítened mindent, ha épp ideálisak ehhez a körülmények: egy tálcára szedj össze vattadarabokat, sebfertőtlenítőt, papírtörülközőt, megfelelő méretű steril kötszert, ollót, zacskót a hulladékoknak majd. A kötszereket nézd meg, hogy valóban sterilek legyenek!
- A sérült testfelületet mosd le, ha lehet, steril izotóniás sóoldattal, de kisebb bibik esetén természetesen a csapvíz is pompás. Ez teszi lehetővé, hogy a sebben semmi se maradjon, ami nem odavaló (szövetmaradvány, szennyeződés). Szappan használata nem javasolt, mivel irritálhat, csíphet, maximum a seb környékén vethető be. Benzinnel is tilos a sebbe nyúlni: a sebkörnyék megtisztítására alkalmazható csak.
- A kis sérültet helyezd kényelembe a sebellátás idejére úgy, hogy te is kényelmesen hozzá tudj férni az ellátandó sérüléshez.
- Fertőtlenítőbe mártott vattával töröld ki a sebet, belülről kifelé haladva! Egy vattadarabot egyszer használj, és egy külön zacskóban, tálkában gyűjtsd a keletkező hulladékot!
- Amennyiben van kéznél, gyógyulást elősegítő sebkezelő szert vihetsz fel a sérülésre, ez száradjon meg, szívódjon be.
- Ha a seb olyan helyen van, hogy mechanikai védelme vagy a kórokozók távol tartása miatt szükséges a fedőkötés, akkor ezen a ponton a sebre jöhet a megfelelő méretű steril kötszer.
- Ha a seb ellátása során bárhova lecsöppent vér vagy egyéb testnedv, fertőtlenítő oldattal mosd fel!
- Alaposan moss kezet.
Ami mindenképp orvost igényel…
– Ha komoly fizikai behatás okozta a sérülést, illetve, ha több súlyos seb is keletkezett.
– Ha a sérülés erősen vérzik, nem áll el nyomás ellenére sem.
– Ha a sérülés sebvarrást igényel.
– Ha állatharapással állsz szemben.
– Ha a seb nagyon szennyezett, és nem tudod könnyen megtisztítani.
– Ha a sebkörnyék forró, megduzzadt, fájdalmas (gyulladás jelei).
– Ha a kisbeteg régen kapott tetanuszoltást, és fennáll a veszélye ennek.
Kapcsolódó cikkeink:
– Hogyan állítsuk el a vérzést?
– Megsérült a gyerek: mikor forduljunk orvoshoz?
– Beleragadhat a sebbe a kötszer?
– Leragasszuk vagy szabadon gyógyuljon?
– Sebtípusok és kezelési módjuk gyermekeknél
– Mi legyen a családi elsősegélydobozban?
– Bevett sebkezelési módszerek, amit tilos alkalmazni
– Hüvelygyulladás gyermekkorban: így kezeld!