Gyerek

Az érzelmi mintáknak szerepe lehet az ételválasztásban a gyerekeknél

Egy új kutatásban azt vizsgálták, hogyan kapcsolódik a gyerekek ételválasztása az érzelmekhez.
2022. Július 18.
Az érzelmi mintáknak szerepe lehet az ételválasztásban a gyerekeknél (Fotó: Getty Images)

Úgy gondolják, hogy az evés érzelmi környezete befolyásolja az étkezési szokásokat és az étrendet, a tanulmányok szerint a negatív érzelmek túlzott kalóriabevitelt és rossz minőségű diétát jeleznek előre. Egy új, a Journal of Nutrition Education and Behavior című folyóiratban megjelent kutatási cikk azt vizsgálta, hogy a gyerekek egészségtelen ételválasztása – különösen a hétvégéken – hogyan kapcsolódik az érzelmekhez, írja Medicalxpress.

“A gyerekek nagyobb valószínűséggel fogyasztanak egészségtelen ételeket a hétvégén, amikor az étkezések és nassolások kevésbé strukturáltak és felügyeltek, mint az iskolai napokon” – mondta el Christine Hotaru Naya, a Dél-Kaliforniai Egyetem Népesedési és Közegészségügyi Tanszékének munkatársa. “Kitértünk a kisétkezés kiválasztására is, aminél a gyerekek gyakran maguk hoznak döntést.”

A tanulmány 195, etnikailag sokszínű, jelenleg 3-6. osztályos gyerek bevonásával készült, akik Los Angeles nagyvárosban élnek. A gyerekek egy mobiltelefonos alkalmazást használtak, amin keresztül naponta hétszer kellett válaszolniuk kérdésekre. Ezek alkalmával megkérdezték őket, hogy stresszesnek, dühösnek vagy szomorúnak érzik-e magukat, és hogy jelentsék, ha az elmúlt két órában egészségtelen sült ételeket, édességeket és cukros italokat fogyasztottak.

Az összes élelmiszertípus közül, ami a mintavételezés része volt, a leggyakrabban az édes ételek fogyasztását jelentették. A gyerekek arról számoltak be, hogy naponta legalább egyszer édességet vagy péksüteményt ettek, a napok 40 százalékában. Chipset vagy sült krumplit a napok közel 30 százalékában, cukorral édesített italokat pedig a napok 25 százalékában fogyasztottak legalább egyszer.

A kutatók három negatív hangulati mintát azonosítottak egy nap során: stabil alacsony; korai növekvő és kései csökkenő; és korai csökkenő és későn növekvő. A vizsgálat során a napok 90 százalékában a gyerekek stabil, alacsony negatív hangulatról számoltak be, de az emlékeztető szerint változó volt a hangulat a nap folyamán.

“Azt találtuk, hogy a sült ételek fogyasztása magasabb volt azokon a napokon, amikor az érzelmi mintázatok változékonyabbak voltak, mint a következetesen alacsony negatív hangulatú napokon” – mondta el Naya. “Az eredmények összhangban vannak más tanulmányokkal, amelyek azt találták, hogy a negatív hangulat pozitívan előrejelzi a zsíros ételek fogyasztását a gyerekeknél.” Az édes ételek és az üdítőfogyasztás nem követte ugyanazokat a mintákat ebben a tanulmányban.

Daniel Chu társszerző, a Dél-Kaliforniai Egyetem Népesedési és Közegészségügyi Tudományok Tanszékétől megjegyezte: “Ennek a tanulmánynak több erőssége van, beleértve azt a képességet, hogy megismételhető a családok otthonában, és egészséges gyerekek populációját tudtuk tesztelni, hogy az eredményeket széles körben lehessen alkalmazni.”

Az eredmények tovább erősítik a hangulat- és érzelemalapú komponensek beépítését a gyerekek táplálkozási eredményeinek és étkezési viselkedésének javítását célzó beavatkozásokba. Az eredmények konkrétan a reggeleket és az estéket emelik ki, mint két lehetséges sebezhető időszakot, amikor a negatív érzelmek változása befolyásolhatja az ételválasztást.

Naya szerint további tanulmányokra van szükség a gyerekek érzelmei és ételválasztása közötti kapcsolat megértésére, de ez egy jó kezdet ahhoz, hogy hogyan közelítsék meg az ételválasztást a személy hangulatát és érzelmeit szem előtt tartva.

Forrás: medicalxpress.com