Gyerek

Egyszerű tudományos kísérletes játékok az ovis kisgyerekkel

Játékos, érdekes kísérletek, amiket érdemes kipróbálnod az ovisoddal, hiszen a természettudományokkal sem túl korai ilyenkor ismerkedni.
2024. Május 22.
(Kép forrása: Getty Images)

Ezek a szórakoztató kísérletek segíthetnek felkelteni a kicsik kíváncsiságát, és ezekből is tanulhatnak az őket körülvevő világ működéséről.

Tejes festés

Tölts egy tálba némi tejet – jobb, ha magasabb zsírtartalmút választasz –, és cseppents bele néhány cseppet színes ételfestékekből. Márts egy fogpiszkálót vagy fültisztító pálcát mosogatószerbe, és kérd meg a gyermekedet, hogy mozgassa a színes tejben. A zsíros tej és a mosogatószer zsírtalanító hatása miatt a festékcseppek megnőnek, nagyobb foltokat alkotnak, és márványos hatást keltene majd.

Ebből akár egy műalkotást is készíthettek, ha egy papírlapot belemártotok a tálba, ezzel felfogva a márványos festéket, majd hagyjátok megszáradni.

Olaj és víz

Ezzel a kísérlettel nagyon látványos módon tudod megmutatni a kisgyermekednek, hogy az olaj és a víz nem elegyednek egymással. Tegyél egy pohárba némi étolajat, majd csepegtess bele folyékony ételfestéket – minél több színt használsz, annál látványosabb lesz a kísérlet –, majd egy kicsit keverd össze. Öntsd az olajos keveréket egy nagyobb pohár vízhez. Az eltérő sűrűségű olaj a víz tetején marad, a vízbázisú ételfesték pedig szépen elindul lefele a vízben: a több szín miatt úgy fog kinézni, mint egy vízi tűzijáték vagy színes eső.

Láthatatlan tinta

Nagyon régi házi kísérlet a láthatatlan tinta, de különösen szórakoztató, hiszen az ovisod megtanulhat így titkos üzenetet hagyni. A kis titkos ügynököt kérd meg, hogy ragadjon ecsetet, és adj neki egy tálka láthatatlan tintát, vagyis egy citrom kifacsart levének és egy kanál víznek a keverékét. Ezzel fessen egy papírra. Amikor megszáradt, tartsd egy melegebb lámpa fényébe, hogy láthassátok előtűnni a képet! Ha elég melegen süt a nap, ott is működhet, de egy óvatos vasalás is előhozhatja a képet. Az oka: a citromlé felmelegedéskor oxidálódik és barna lesz.

Lebeg vagy elmerül?

A felhajtóerő és a sűrűség fogalmával lehet ismerkedni ezzel a tényleg nagyon egyszerű kísérlettel, amivel még a hipotézis felállítását is megmutathatod az ovisnak. Fogj egy nagyobb edényt és töltsd meg vízzel, és válogass össze néhány vízálló, különböző nehézségű tárgyat, például játékokat, konyhai eszközöket, műanyag tárgyakat, szivacsot, kavicsokat, parafadugót, falevelet, üveggolyót és hasonlók. Kérd meg a gyermekedet, hogy tegye a tárgyakat a vízbe, hogy lássátok, hogy elsüllyednek-e vagy lebegnek a víz színén. Kérdezd meg tőle előre, hogy az adott tárgyról mit gondol, mi fog vele történni és miért, majd teszteljétek is le.

Zene a poharakkal

Szintén egy jól ismert, de annál szórakoztatóbb kísérlet. Tölts meg különböző mennyiségű vízzel üvegpoharakat, majd egy dobverőnek használható tárggyal, például egy kanállal koppintsatok óvatosan a poharakra. Amikor poharakat megütögetjük, rezgések jutnak el az üvegből (a szilárd anyagból) a vízbe (a folyékony közegbe), majd a levegőn át a fülünkbe. A hanghullámok megváltoznak, ha a víz mennyiségét változtatjuk.

Házi katapult

Ragasszatok egy vagy több műanyagpoharat egy hosszabb vonalzó egyik végére kétoldalú celluxragasztóval. Keress egy kerek fémdobozt, például konzervdobozt vagy vastagabb, kerek papírtárolót, például kávésdobozt, és befőttesgumival rögzítsd hozzá a vonalzót a közepénél. Tegyetek puha labdákat vagy pomponokat, fonalgombolyagokat a poharakba, majd kérd meg a gyermekedet, hogy a vonalzó másik végét nyomja le, hogy a katapult működjön.

(Forrás: Parents.com)