Az, hogy az élet tele van stresszel nem újdonság, ahogy az sem, hogy sokan nehezen vagy egyáltalán nem ismernek és alkalmaznak stresszkezelési technikákat. A gyerekeket is érheti stressz, akár már óvodában is, ami székrekedést is okozhat.
Megan DeChatelets dietetikus a Todaysparent-nek elmondta, hogy az agy és a bélrendszer bonyolultan kapcsolódik egymáshoz. „A stressz olyan hormonok felszabadulását váltja ki, mint a kortizol, amely lelassítja az emésztést azáltal, hogy a véráramlást az emésztőrendszerből más, a vélt fenyegetés kezeléséhez szükséges szervek felé tereli.”
A “bél-agy tengely” kétirányú, azaz a bél jeleket küld az agynak, és ez fordítva is igaz. A stressz az agyból jeleket továbbít a bélbe, így Igen jelentős a kölcsönhatás a bél egészsége, a stressz és az érzelmi egészség között. Ráadásul a stressz hatással lehet arra is, hogy mit eszünk, sokan ilyenkor egészségtelen ételeket esznek és kevesebb folyadékot isznak, ez pedig szintén okozhat székrekedést.
A stressz okozta székrekedéstől megszabadulni nem mindig könnyű. A szakértő szerint ilyen esetben a stresszt érdemes kezelni: relaxációs technikákkal, meditációval. Ha arra gyanakszol, hogy a gyereked székrekedése mögött érzelmi okok állnak, akkor annak kell utánajárni, mi okozhat nála stresszt. Mindenesetre a folyadékpótlás és a rostban gazdag ételek nagyon fontosak fokozott stressz idején is.
Így segíthetsz a gyereknek a stresszkezelésben
A meditáció vagy a relaxációs technikák alkalmazása már egészen kicsiknél is hatásos, de ami számukra a leghasznosabb, az a sok örömteli mozgás, játszás, szabadban eltöltött idő. Természetesen a legfontosabb az, hogy bizalom és szeretetteljes kapcsolat legyen a gyerek és a szülő között, hogy a gyerek el tudja mondani, mi az, ami nyomasztja vagy frusztrálja. Ehhez lehetőséget, időt, teret kell biztosítani a gyereknek, hogy képes legyen megnyílni és kritika helyett megértést, támogatást kapjon.