Gyerek

Játékok és tevékenységek, amelyek a motoros készségek fejlődésére is pozitívan hatnak

Az ovis gyermeked fizikai fejlődésére is hatással lehetnek ezek a szórakoztató játékok és tevékenységek.
2023. Augusztus 22.
szaladó kislány
(Kép forrása: Getty Images)

A kisgyerekek és ovisok gyakran kis energiabombák, futnak, másznak, ugrálnak, ami a fizikai fejlődésük szempontjából is jó dolog. A kisebb és nagyobb izomcsoportok ismételt mozgása ugyanis építi és finomítja ezeknek a működését. A Baby Center összegyűjtötte, mely tevékenységek és játékok hogyan segítik a motoros készségek fejlődését.

  • Közös séták. Sétáljatok, kocogjatok fussatok egymás után, felváltva. Játsszatok „Két kicsi szememmel látok egy…” játékot, amikor valaminek egy tulajdonságát nevezitek meg, és a másiknak ki kell találnia, hogy mit láttok, de séta közben gyűjthettek leveleket, terméseket, kavicsokat, vagy kincsvadászos játék keretében egy előre írt/rajzolt lista alapján is megkereshettek különböző dolgokat a parkban, a városban vagy az erdőben.
  • Ösztönözd a homokozós játékot. A homokozós játék nagyon jó szenzoros tevékenység, ami a finommotorikát is fejleszti. Vigyetek lapátokat, vödröket, formákat, hogy áshasson és építhessen a gyermeked.
  • Benti vagy kinti akadálypálya. Párnákból, kartondobozokból, játékokból vagy más tárgyakból építhetsz akadálypályát a nappaliban vagy a kertben, amin a gyermek átugrálhat, átmászhat vagy körbe futhat. Felügyeld mindig, hogy a játék biztonságos legyen! Ebben a cikkünkben korábban adtunk néhány tippet akadálypályára.
  • Utánzós játék. A kisgyerekek általában szeretik az állatokat, akár van is néhány kedvenc állatfajuk. Játsszatok mozgásos, állatos utánzós játékot: „Tudsz úgy járni, mint egy csirke?”, „Hogyan vágtázol úgy, mint egy ló?”, „Mit csinál egy kiskutya?”. De játszhattok más témakörben is, például járművekkel: „Hogyan repül a repülő?”, „Hogyan úszik a csónak?” és hasonlók.
  • Labdázzatok rendszeresen. A labdázással szórakoztató módon gyakorol a gyermek olyan mozgásokat, mint a rúgás, a dobás és az elkapás. Az elkapást gyakorolhatja úgy is a gyermeked, ha buborékokat fújsz neki, és abból kell minél többet elérnie.
  • Táncos játékok. Időnként indíts el egy lejátszási listát, és játsszatok különböző táncolós játékokat. Táncoljatok felváltva gyorsan és lassan, különböző stílusú dalokra, utánozzátok az egyes állatokat a zenére, tanítsatok egymásnak valamilyen koreográfiát. De gyakorolhatjátok a különböző tapsolós-ritmusos játékokat is zenére.
  • Izgalmas fogócskázós játékok. Több tesóval vagy kis barátokkal szórakoztató játék a fogócska, amit különböző változatokban lehet játszani. A szobor fogócskánál például akit megérint a fogó, annak „szoborrá kell változnia”, a színes fogócskánál az előző fogó mond egy színt a következőnek, akinek azok közül kell valakit elkapnia, akiken olyan szín van, az érintős fogónál ahol a fogó megfogta az új fogót, annak azt a testrészét fogva kell elkapnia valaki mást.
  • Egyszerű egyensúlyozós játék. Tegyél le a földre egy madzagot, és tegyetek úgy, mintha kötéltáncos kötél lenne, vagy egy kalózhajó pallója, és egyensúlyozzatok rajra.
  • Bábszínház. Használjatok bábokat, zokniból készült bábokat vagy játékokat, és egy kartonból készült paravánnal már kezdődhet is az előadás. A képzelőerő mellett a finommotorikát is fejleszti ez a játék.
  • A megszokott művészeti tevékenységek mellett próbáljatok ki néhány szokatlanabbat a finommotorika fejlesztésére. Rajzoljatok aszfaltkrétával vagy egy kilyukasztott kupakú, vízzel töltött műanyagpalack segítségével vízzel a járdásra, egy gallyal a homokba, sárba, ujjal a lisztbe, gyúrjatok és dekoráljatok keksztésztát.

 

(Forrás: babycenter.com)