A baktériumok, ritkábban vírusok, gombák vagy paraziták okozzák a húgyúti fertőzéseket. Leggyakoribb az Escherichia coli nevű, a székletben is meglévő baktérium a betegség okozója.
A nem megfelelően kezelt eseteknél kialakulhatnak szövődmények: vesehegesedés, magas vérnyomás, krónikus vesebetegség.
Míg csecsemőkorban inkább a fiúk, addig nagyobbaknál inkább a lányok érintettek húgyúti fertőzésben.
A húgyúti fertőzés tünetei
Csecsemőknél leggyakoribb tünetek a láz vagy hőemelkedés, az ingerlékenység, sápadtság, étvágytalanság, hányás, a vizelet szagának megváltozása.Gyerekeknél előfordulhat, hogy a már szobatiszta gyerek újra bepisil, gyakori, fájdalmas vizelési ingere van és sok esetben csak pár csepp vizeletet tud üríteni a gyermek.Vesemedence gyulladása esetén jellemző a magas láz, bágyadtság, elesettség, sápadtság, az érintett oldalon a derék fájdalma, a vizelet zavarossá válása.A diagnózis felállításában mindenek előtt a gyermek vizsgálata az elsődleges: a has vizsgálatakor húgyhólyag gyulladás esetén a hólyagtájék, a szeméremtest feletti terület nyomásra érzékeny, míg vesemedence gyulladásakor a vesetájék ütögetésre fájdalmas.Pontos diagnózishoz szükség van vizeletvizsgálatra, amely a reggeli első vizeletből történik. Reggel a gyermek húgycsőnyílását szappanos vízzel le kell mosni, majd egy kifertőtlenített üvegbe kell történnie a vizeletürítésnek. Ennek a vizeletnek a laboratóriumi vizsgálata segít a betegség okának a feltárásában.Vesemedence gyulladás gyanúja esetén vérvétel is szükséges lehet, illetve ha a hasi ultrahang vizsgálat a vesék érintettségét igazolja, a továbbiakban egyéb kiegészítő képalkotó vizsgálatokra is sor kerülhet.
A húgyúti fertőzés kezelése
A húgyhólyaggyulladás antibiotikus kezeléssel gyógyítható. Fontos a bőséges folyadékfogyasztás, a gyakori vizeletürítés.A vesemedence-gyulladás kezelése kórházban történik, mivel ebben az esetben vénásan adott antibiotikum szükséges, általában 7-10 napig. Nagyon fontos az ágynyugalom, a bő folyadékfogyasztás és a gyakori vizeletürítés. A kórházi kezelés után további 4-6 héten át az antibiotikus kezelést folytatni kell.Vesemedence-gyulladáson átesett gyermekek nefrológiai gondozása nagyon fontos, ez rendszeres vizelet ellenőrzés, vizelettenyésztés illetve egyéb kiegészítő vizsgálatokat jelent.
Szövődmények
A legtöbb húgyúti fertőzés szövődménye mentesen gyógyul. Néha azonban a fertőzés krónikussá válik, melynek következménye lehet a vesék károsodása, veseelégtelenség, magas vérnyomás.
Hogyan előzhetjük meg a húgyúti fertőzést?
- Fontos a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás
- Vizelési inger esetén minél hamarabb kell a vizeletet üríteni
- Higiénés szabályok betartása. Kislányok a vizelés alatt a lábakat tartsák minél nagyobb terpeszben, és székelés után a végbél területének gondos tisztítása szükséges (elölről hátrafelé). Kisfiúknál az előbőr hátrahúzása vizelés előtt csökkenti a fertőzés veszélyét
- A székrekedés is hajlamosító tényező, ezért ennek megelőzése, kezelése is javasolt.
- A hideg nem oka a fertőzésnek, de a lehűlés segíti a kórokozók elszaporodását, ezért a gyermekeket mindig az időjárásnak megfelelően öltöztessük
- Természetes anyagú alsóneműk viselése ajánlott
- Strandolás után a vizes fürdőruhát cseréljük szárazra
- Visszatérő húgyúti fertőzések esetén fürdés helyett a zuhanyozást válasszuk
- Visszatérő húgyúti fertőzések esetén mindenképpen ki kell vizsgálni a gyermeket, hogy milyen hajlamosító tényező (például fejlődési rendellenesség, bélférgesség, lányoknál például hüvelygyulladás) húzódik meg a háttérben.
- A szexuális felvilágosításba kell belecsempészni a nemi aktus higiénés vonatkozásait: minden lány, minden aktus előtt és után tisztálkodással egybekötve, menjen el pisilni.
Kapcsolódó cikkeink húgyúti fertőzés témában:
- Ha ennyi vizet iszol, elkerülhet a húgyúti fertőzés
- Húgyúti fertőzés a gyereknél
- Lehet, hogy felfázott?
Forrás: bethesda.hu