Gyerek

Amikor jó dolog pletykálni: hasznos lehet a gyereknevelésben

Pletykálj egy kicsit a gyerekedről vagy saját magadról, de úgy, hogy ő is hallja – ha jól csinálod, felturbózhatod az önbizalmát.
2023. Július 11.
kislány suttog anyukája fülébe
Fotó: Getty Images

Amikor szólsz a gyerekednek, hogy pakolja már el a játékait, mintha meg se hallaná. De bezzeg amikor megjegyzést teszel valakire, vagy egy csúnya szó csúszik ki a szádon, biztos, hogy meghallja… Ahogy észrevétlenül kagylózik akkor is, ha olyasmit akarsz megbeszélni bárkivel, amit nem szeretnél, hogy halljon. Használd ki, hogy a gyerekek is szeretnek néha hallgatózni, és pletykálj egy kicsit róla és magadról. Persze semmi rosszindulat vagy cikizés: ha jó témákat választasz, és hagyod, hogy a gyerek „csak úgy meghallja”, miről beszélsz, azzal nagyon sokat tehetsz azért, hogy magabiztosabb legyen és jobban érezze magát a bőrében. A NurturedFirst Instagram-oldal terapeuta szakértője gyűjtötte össze, milyen témákat érdemes úgy megtárgyalnod, hogy a gyereked „véletlenül” belehallgathasson.

A „pletyka-jelenségnek” köszönhetően azokat a dolgokat, amelyeket rólunk, de nem nekünk címezve mondanak, hajlamosabbak vagyunk elhinni, mint azt, amit kimondottan nekünk szánnak – és ennek az erejét érdemes kihasználni a gyereknevelésben.

A pletyka alatt itt most természetesen azt értjük, hogy mondj másnak jó, pozitív, építő jellegű dolgokat, mintha csak beszélgetnél, úgy, hogy a gyerek belehallgathasson.

Mutatjuk, melyek azok a témák, amelyek ideálisak a „nevelő célzatú pletykáláshoz.”

1. Meséld el, hogyan oldottál meg egy nehéz helyzetet

Beszélgess a nagyival, apával, a barátnőddel egy olyan helyzetről, ami számodra nehézséget okozott, de sikerült megoldanod. Például hogy nem találtál valamit, és hogyan sikerült megkeresned, vagy otthon hagytál valami fontosat, és hogyan sikerült anélkül is boldogulnod.

Az ilyen elkapott sztorikból azt tanulja meg a kicsi, hogy nem kell kétségbe esni, ha valami váratlan dolog történik, hanem el kell kezdeni lehetőségeket keresni. És hogy anyának is vannak nehézségei, ő is hibázik néha, de megoldja.

2. Mondj róla pozitív dolgokat

Meséld el este az apukájának csak úgy mellékesen, milyen ügyesen segített valamiben, milyen kedves volt a barátjával az oviban, vagy milyen szépen kikeveredett egy nehéz szituációból. Az, hogy nem szembedicséred, hanem másnak másnak mesélsz jót róla, nagyon sokat turbózhat az önbizalmán, büszkeséggel tölti el, és megerősít abban, hogy te is büszke vagy rá.

3. Beszélj az érzelmeidről

Ha a gyerekek azt hallják, hogy a szüleik gond nélkül beszélnek az érzelmeikről, a pozitív, boldogító és a nehezebb érzésekről egyaránt, az nagyon sokat segíthet nekik abban, hogy ők is az érzelmeikről nyíltan kommunikáló, azokat elfogadó és megélő felnőtté váljanak. Az, hogy nem didaktikusan, magyarázóan beszélsz érzelmekről, hanem teljesen lazán, hétköznapi szituációban említesz jó és nehéz érzelmeket is, számára is egyszerűbbé és természetesebbé teszi mindezt.

4. Hadd halljon bocsánatot kérni

Beismerni, hogy hibáztunk, és elnézést kérni miatta nem mindig könnyű, de nagyon fontos. Ha a gyermeked azt hallja, hogy számodra ez normális, rendjén való dolog, hogy a hibák beismerése része a mindennapi életnek, és hibázni nem valami szörnyűséges dolog, azzal nagyon sokat segítesz neki abban, hogy magabiztosabb, kezdeményezőbb, nyitottabb lehessen később.

5. Sztorizz arról, hogyan álltál ki magadért

Ez bizony még sok felnőttnek sem könnyű, és ha a gyereked hall olyan sztorikat, amikor te magad szerepelsz olyan helyzetekben, amikor meg kellett védened magadat, vagy felszólalni az igazadért, azzal megerősíted abban, hogy ez fontos dolog. Egy kis önmarketing, de csak szelíden, finoman, hétköznapi helyzetekkel.

Természetesen ezekről érdemes beszélgetni is vele, de a „leülünk és megbeszéljük”-típusú szituációkhoz képest a „véletlenül” meghallott, elkapott infóknak másféle hatása és ereje van.

És ne feledd azt sem, hogy ahogy te beszélsz a kicsi gyerekeddel és a gyerekedről, úgy beszél ő is saját magáról – saját magának is.

Szóval amikor látod, érzed, hogy bele-belehallgat a beszélgetésedbe, kanyarítsd úgy, hogy valami pozitívat, építőt, dicsérőt halljon. Jót fog tenni mindkettőtöknek.

Forrás: Instagram.com/Nurturedfirst