Gyerek

Így tartsd higiénikusan a gyerek kulacsát!

Az eldobható műanyagpalackok helyett a környezettudatosabb választás a vizes palackok és kulacsok használata, és a gyerekek számára is nagyon praktikus az iskolába vagy az edzésre. Hogyan tisztítsuk a kulacsokat?
2023. Február 06.
kulacs
(Kép forrása: Getty Images)

Az eldobható palackos ásványvizek és üdítők helyett fenntarthatóbb megoldást jelentenek az üvegből, műanyagból, esetleg fémből készült, újratölthető kulacsok. Azonban ahogy arra a Greendex cikke is felhívja a figyelmet, mindannyian szembesültünk már azzal, hogy ezeket a palackokat nem a legkönnyebb kimosni.

Nem mindegyik palack és kulacs mosható mosogatógépben, de ami mosható gépben, annak sem tud minden nehezen elérhető részébe „benyúlni” az eszköz.

Ha koszos a palack, és nehezen levakarhatók róla a különféle szennyeződések, a Greendex először azt javasolja, hogy próbálkozzunk a kifejezetten üvegmosáshoz való kefékkel. Ezekkel be tudunk nyúlni a palack nyakának belső falához is – általában ezek az ívek vagy sarkok a koszgyűjtő helyek.

Makacs szennyeződések esetén jöhet az áztatás. A mesterséges tisztítószerek, illetve az olyan erősebb kemikáliák helyett, amelyek óhatatlanul is beleivódhatnak az anyagba, és kellemetlen ízt és szagot hagynak maguk után, a portál ajánl alternatív megoldást is áztatóoldatnak. Ilyen például az ecet vagy a szódabikarbóna. Az összetevők aránya függ az üveg méretétől, de a lényeg az arany középút: ne legyen színtiszta ecet, de legyen a vízben megfelelő koncentrációban. Így hagyjuk állni pár órát, és ezután valószínűleg már az összes ragaszkodó koszt könnyedén kimoshatjuk. A kupak menetére pedig egy rég nem használt fogkefe lesz a legjobb választás, ami elér oda is, ahová a szivacs már nem.

Milyen kulacsot/palackot válasszunk?

A Tudatos Vásárlók egy korábbi cikkében adott tanácsot arra vonatkozóan, hogyan válasszunk kulacsot.

A javaslatuk szerint a bevonat nélküli rozsdamentes acél jó választás, és szintén megbízható alternatíva az üveg palack kívülről fémmel, műanyaggal, tokkal megerősítve. Felhívják a figyelmet arra, hogy sok palack van a piacon, amire ráírják, hogy BPA-mentes, de a műanyagokból számos egyéb anyag is kijuthat, ezért ez önmagában még nem garancia. A BPA-mentes és mellette Tritan vagy EcoCare feliratú már biztonságosabb.

A portál továbbá azt is javasolja, hogy mindig hagyjuk kihűlni az italt, mielőtt a palackba öntjük, mert a túl forró folyadék a műanyag palackokból és a belül műanyag bevonatos alumínium kulacsokból is nagyobb eséllyel old ki adalékokat.

Válasszunk olyan kulacsot, aminek minél egyszerűbb a nyaka és kupakja, így könnyebb lesz tisztán tartani.