Gyerek

Miért veszekszenek egymással a gyerekek?

A nézeteltérések nem ritkák, amikor több gyerek játszik együtt, és ha ezeket nem rendezik, abból könnyen veszekedés lehet. Erre pedig számos tényező hatással lehet, mint a gyerekek temperamentuma, a környezet, az életkor és a szociális készségek.
2020. Október 08.
Miért veszekszenek egymással a gyerekek? (Fotó: Getty Images)

A veszekedés akkor történhet, amikor a gyerekek közti nézeteltérés agresszívvá válik, például kiabálással, ütéssel jár együtt. Gyakori akkor is, amikor a gyermek igazságtalannak tart egy helyzetet, illetve megpróbálja érvényesíteni, amit jogosnak vél.

Néha a gyerekek azért veszekszenek, mert ugyanazt a helyzetet különbözőképpen látják. Ilyen például, amikor az idősebb testvér megtréfálja a fiatalabbat, ami a kisebbnek nem tetszik.

Időnként pedig a testvérek közti konfliktus oka lehet, ha a szülők figyelméért versengenek. Minél kisebb a korkülönbség a testvérek között, annál gyakrabban veszekedhetnek egymással.

A jó hír a veszekedéssel kapcsolatban

A nézeteltérések és a veszekedések jó lehetőséget jelentenek ahhoz, hogy a gyerekek gyakorolják olyan szociális készségek használatát, amelyekre később, felnőttként is szükségük lesz.Amikor a nézeteltéréseket sikerül tisztességesen elrendezni, anélkül, hogy bárki sérülne, azzal a gyerekek problémamegoldó készségeiket is fejleszthetik, és megtanulhatják meglátni mások nézőpontjait.Ahogy a gyerekek egyre idősebbek lesznek, és egyre jobbak lesznek szociális készségeik, kevesebb veszekedésre lehet számítani.Ha szülőként segíteni kell a veszekedést elrendezésében, fontos még azelőtt közbelépni, mielőtt bárki megsérülne. Jobb hagyni, hogy mindenki lecsillapodjon, mielőtt a megoldásokról vagy következményekről esne szó.

A gyerekek temperamentuma is hatással lehet a veszekedésre

Vannak gyerekek, akik többet veszekedhetnek, mint mások, melynek oka lehet a temperamentumuk is. Vannak, akik könnyebben dühbe gurulnak, vagy kevésbé képesek kontrollálni a dühös érzéseiket.

A gyerekek nem születnek olyan képességgel, hogy kezelni tudják a nézeteltéréseiket, de megtanulhatják, hogyan viselkedjenek ahhoz, hogy kisebb valószínűséggel legyen veszekedés. A szabályok, rutinok, dicséretek is segíthetnek ebbe az irányba terelni a gyerekeket.

A környezet hatása a veszekedésre

A gyerekeknek a nézeteltérések rendezését segít megtanulni az is, ha pozitív mintát látnak a környezetükben, amit lemásolhatnak.Ezt a pozitív viselkedést modellezheti a szülő:

  • együttműködéssel
  • ha nyugodt marad, amikor mérges
  • utánajár a tényeknek, mielőtt cselekedne
  • a helyzetnek megfelelően reagál
  • meghallgatja mások nézőpontját is

A gyerekek a negatív viselkedésmintákat is eltanulhatják, és nagyobb valószínűséggel veszekednek, ha:

  • rendszeresen azt tapasztalják, hogy az emberek agresszíven viselkednek egymással – főként a szüleik, nagyobb testvéreik, barátaik viselkedését tekintik mintának
  • szüleik nem húznak következetes határokat a veszekedést, agresszív viselkedést illetően
  • sok erőszakot látnak a tévében, filmekben, videójátékokban

Az életkor is hatással lehet a veszekedésre

A gyerekek életkora is meghatározhatja, hogyan kezelik a konfliktusokat: például gyakori, hogy a kisgyerekek agresszíven viselkednek, de ahogy egyre idősebbek lesznek, egyre jobb módszereket sajátítanak el a viták elrendezéséhez.A 2 év alatti gyerekek

  • hajlamosak tárgyak, játékok miatt veszekedni, és ingerültek lesznek, ha elvesznek tőlük valamit
  • nehézséget okoz nekik, ha egy játéknál ki kell várni a sorukat, mert még nem értik, miért kell szabályokat követniük
  • még nem tudják elmagyarázni, hogy érzik magukat, ezért a haragjukat is nagyobb valószínűséggel mutatják ki fizikai módon, például, hogy ellöknek valakit

A 3-4 éves gyerekek

  • elkezdenek együttműködni, osztozkodni, kivárni a sorukat, ez pedig kevesebb veszekedést eredményezhet
  • továbbra is szükségük van támogatásra, emlékeztetőkre, pozitív visszajelzésre

Az 5-7 éves gyerekek

  • elkezdik elsajátítani az olyan készségeket, mint az osztozkodás, a kompromisszumkészség, a lehetőségek megbeszélése
  • már ügyesebben oldják meg a problémákat felnőtt közbelépése nélkül, de még szükségük van ösztönzésre

A 8-12 éves gyerekek

  • általában kevesebb a fizikai, de több a szóbeli nézeteltérés köztük, mint a fiatalabbaknál
  • egyre szociálisabbak, és szeretnének jól kijönni más gyerekekkel

A cikk eredeti forrása: raisingchildren.net.au