Kamasz

„Az edző benyúlt a pólóm alá, és fogdosta a mellemet” – Ismerd fel a gyermekbántalmazás jeleit!

Hogy ismerhetjük fel, ha szexuális bántalmazás áldozatává válik egy gyermek? Mit tehetünk szülőként, pedagógusként? Az nlc cikke igyekszik megadni a választ.
2024. Április 04.
abúzus
Fotó: getty

Többféle jel is utalhat a szexuális bántalmazásra. Vannak olyan jelek, amik korcsoporttól, élethelyzettől függetlenül is megjelenhetnek. Az áldozatban nem feltétlenül tudatosul, hogy mi történt vele, de talán érzi, hogy ami történt, az nem helyes. Nem tudja kifejezni, még nem biztos, hogy érti, a viselkedése azonban így is megváltozhat, és erre érdemes odafigyelni.

„A gyerekkori szexuális abúzus meghatározása körül sok a tévhit és a homályos pont. Abúzusnak vagy visszaélésnek nevezünk minden olyan traumatikus élményt, tapasztalatot, amelyet másik személy okoz, általában nem egyszeri, és az abúzus elszenvedőjének – az áldozatnak vagy túlélőnek – fájdalmat okoz, és/vagy amely által sérül önmagáról és a világról kialakult képe, meginog önmagába vetett hite, csorbul az önbecsülése, értéktelennek érzi magát, nem teljes embernek” – olvasható a MUSZÁJ munkacsoport (Munkacsoport a Gyerekkori Szexuális Abúzus Áldozatainak Jogaiért) hivatalos weboldalán.

Az áldozatok története segíthet megérteni, milyen sok formája lehet az abúzusnak, lehet nonverbális, verbális vagy testi bántalmazás is, járhat együtt megfélemlítéssel. Egy azonban közös mindegyikben: traumatikus élmények, amely során az áldozatok alárendelt helyzetbe kerültek egy nem biztonságos közegben. 

Már nagyobb lehettem, elmúltam tízéves, a szomszéd bácsi azzal szórakozott, hogy lelocsolt vízzel, átázott a pólóm, és mondta hogy vegyem le – írja az egyik kommentelő a Redditen. Egy másik felhasználó tizenkét éves korában iratkozott be küzdősportra, jól érezte magát, barátokat szerzett, és jól teljesített. Azonban az edzője egy idő után másképp tekintett rá. „Mikor elkezdett nőni a mellem és egyre nőiesebb lettem, nemcsak az edzőtársaim, hanem az edző is felfigyelt rám, ekkor voltam tizennégy éves, ő pedig hatvan. Bíztam benne, nagypapámként tekintettem rá, sok mindent elmondtam neki magamról.

Egy nap edzés előtt behívott az öltözőjébe, és ledugta a nyelvét a torkomon. Rögtön elfogott az undor és a szégyen. (Felesége volt, gyerekei és unokái, akiket én személyesen is ismertem). Mindez folytatódott az edzéseken, volt olyan, hogy vele kellett lennem párban, mert ő azt akarta. Mindig benyúlt a pólóm alá, és fogdosta a mellemet, és próbált alám nyúlni. A többiek talán sejtették, hogy mi történik, de mégsem mertek rákérdezni, vagy csak nem akartak… nem tudom. Körülbelül három hónapig csinálta ezt velem, mire erőt vettem magamon, bementem az öltözőjébe, és közöltem vele, hogy hagyja ezt abba. Szerencsére megértette, és tovább nem erőszakoskodott velem. Tudom, hogy nem én voltam az első, hiszem régen csak lányokat edzett.”

Egy másik áldozatnak a barátnője hívta fel a figyelmét arra, hogy szerinte molesztálták őt kiskorúként. Az addig mélyre eltemetett emlék felszínre bukkant, és kiderült, hogy valóban történt ilyen. Nagymamája a szomszédra bízta, hogy vigyázzon rá, aki kihasználva a helyzetet arra kérte, hogy mutassa meg magát. 

Figyelj a jelekre!

Nem könnyű szembesülni azzal, ha egy gyermeket szexuális bántalmaztak. A jelek felismerése azonban kulcsfontosságú lehet, hiszen minél hamarabb megtörténik, annál előbb elkezdődhet a gyógyulás. Szexuális bántalmazás gyanúja esetén érdemes figyelni a különböző viselkedésbeli változásokat, fizikai tüneteket:

  • Hirtelen megváltozott magatartás: az érintett visszahúzódóvá, zárkózottá vagy introvertálttá, esetleg agresszívvá válhat.
  • Iskolai teljesítmény romlása, otthoni kötelességek elhanyagolása.
  • Gyakori hangulatingadozások.
  • Étvágytalanság, alvászavarok, rémálmok.
  • Olyan személyektől vagy szituációktól fél, akiktől vagy amiktől korábban nem.
  • Előfordulhatnak fizikai jelek, sérülések is: gyakori alhasi fájdalom, szájüregi sérülés.
  • A gyermek életkorához nem illő szexualizált viselkedés, szóhasználat.
  • Visszalépés a fejlődésben, már kinőtt magatartásformákhoz tér vissza.

A feldolgozás útjairól is olvashatsz, ha a CIKK FOLYTATÁSÁRA kattintasz.