Kamasz

A leghasznosabb tippek kamasz fiúknak borotválkozáshoz

Mielőtt azt gondolnád, hogy nem te vagy a legmegfelelőbb, hogy tanácsot adj neki az első borotválkozásokhoz, olvasd át egy profi fodrász tanácsait – mindkettőtöknek nagyon hasznos lesz!
2022. December 01.
kamasz fió borotválkozik, borotvahab
Getty Images

Legjobb persze, ha az apukája tudja bevezetni a kamasz fiatokat a borotválkozás rejtelmeibe, de ha esetleg úgy alakult, hogy nem ő lesz az, akitől a legjobb tanácsokat kapja, legyél te is kicsit szakértőbb a témában. Ráadásul profi fodrász szakértőnk valószínűleg olyan ötletekkel, tanácsokkal fog szolgálni, amelyek még a magukat tapasztaltnak gondoló férfiaknak is hasznosak, újszerűek lehetnek – szóval foglald össze nekik olvasás után a tudnivalókat, vagy küldd tovább a linket. Császár Dániel tanácsai következnek.

Mikor kezdje?

Nem létezik szabály arra, mikor lehet vagy szabad elkezdeni a borotválkozást. Szerintem az arc borotválását akkor érdemes elkezdeni, ha a meglévő szőrzet fizikálisan vagy esztétikailag zavaróvá válik.

Mit érdemes beszerezni?

Én személy szerint ebben az esetben a hosszabb távú befektetések híve vagyok, az eszközök legyenek jó minőségűek – ezzel hosszú távon a bőrt és a pénztárcát is kíméljük.

  • Szerintem érdemes vásárolni egy villanyborotvát. Ezzel a klasszikus otthoni borotválás folyamata leegyszerűsíthető, az arc megtisztítását és szárazra törlését követően azonnal használható az eszköz a teljes arcfelületen. Nincs szükség borotvahabra sem, és sokkal kisebb az esélye annak, hogy megsérül a bőr. Sőt, egy jó villanyeszközzel sok esetben alaposabb munkát lehet végezni.
  • Addig is, amíg nem ruházunk be a kamasznak saját villanyborotvára, jó minőségű többpengés borotvát javaslok beszerezni.
  • Ehhez szükséges még borotvaecset, borotvatál, törülköző kimondottan az arc törlésére.
  • Akár elektromos, akár pengés eszközre esik a választás, utána szükség van alkoholmentes after shave-re.
  • És ne feledkezzünk meg a jó minőségű, kíméletes habzó arctiszíttóról sem, amit borotválkozás előtt kell használni.

A cserélhető egypengés, illetve a régi késes borotvaeszközök használatát hagyjuk meg a fodrász és borbély szakembereknek, ezekhez már profi kezek kellenek.

Mik a legfontosabb tudnivalók?

Alapvető szabály, hogy az arcbőr egészsége mindig a legfontosabb. Ennek érdekében érdemes betartani az otthoni borotválkozás alapvető lépéseit – ha erre odafigyel a kamasz, könnyebben elkerülheti a későbbi bőrproblémákat. A legfontosabb lépések a következők:

  1. Fertőtlenítés: a villanyborotvát, a többször használatos pengés borotvát illetve ollót, hajvágógépet eszközfertőtlenítővel át kell fújni vagy letörölni
  2. Kézmosás
  3. Az arcbőr tisztítása habzó lemosóval vagy tonikkal, majd szárazra törlése
  4. A bőr felpuhítása: meleg vízbe mártott borotvaecsettel a legjobb
  5. A szőrzettel borított arcbőr felhabosítása: ecsetelés borotvahabbal, körkörös mozdulatokkal (a 4. és 5. lépés villanyborotválás esetén nem szükséges)
  6. Borotválás: a szőr növekedési irányával MEGEGYEZŐ irányba a habbal borított területen
  7. Az arc szárazra törlése (steril törülközővel)
  8. After shave krém használata (alkoholos készítmény nem ajánlott)

Tényleg hamarabb megerősödik a szőrzet, ha borotválják?

Ez gyakori tévhit, nem így van (ha valóban így működne, a fiúk nagyon hamar hipszterszakállal közlekednének az iskola folyosón). Ilyenkor legfeljebb azt a hatást lehet érzékelni, hogy az elvágott szőrzet felülete érdesebbnek tűnik, amikor visszanő. Sűrűbbnek érződhet, de a szőr szerkezete, mennyisége nem változik.

Egyébként ugyanez vonatkozik a hajszálakra is: attól, hogy rövidre vágunk egy hajat, a szerkezete nem változik. Ha rendszeres borotválkozás során azt tapasztalják a kamaszok, hogy új, vastagabb átmérőjű, sötétebb szálak jelennek meg az arcukon, az valójában a serdülőkori hormonális változásoknak köszönhető, és nem a borotválásnak.

Mik a leggyakoribb hibák?

Sokan gondolják, hogy a pengés vagy több pengés borotva csakis lentről felfelé húzva működik igazán hatásosan. Ezt teljes kiborotválásnak hívjuk, ám erre nincs szükség a teljes arcfelületen, ugyanis a bőr külső hámrétege sérülhet, amikor így van borotválva. Lehetőleg fentről lefelé mozgással kell használni a borotvát, illetve a szőr növési irányával megegyező irányba (ami lehet néhol az ellenkező) ezzel is elkerülve, minimalizálva a sérüléseket.

Másik gyakori hiba, hogy sokan alkoholtartalmú készítményt használnak a borotválkozás után – ezek a termékek vérbőséget okozhatnak, ezért olyan helyeken is kipirosodhat vagy sebesedhet a bőr, ahol egyébként nem lenne probléma a szer használata nélkül. Ezt érdemes elkerülni kímélő, hidratáló és pórusokat összehúzó after shave és a bőrtípusnak, életkornak megfelelő bőrápoló termékek használatával.

Mire figyeljen, ha pattanásos a bőre?

Nem árt ilyen esetben egyeztetni bőrgyógyásszal, és az ő tanácsait követni. Addig is azt javaslom, hogy ilyen esetben érdemes elkerülni a pengés vagy elektromos borotválkozást – az erősen pattanásos területen mindenképp. Lehetőség szerint ollóval vágjuk rövidre a szálakat, talán ez a legsterilebb. (Esetleg még sterilizált hajvágógép jöhet szóba.) Ugyanígy kell figyelni az anyajegyekre, fibromákra is borotváláskor. Ezeket a területeket, ha nem lehet biztonságosan megborotválni, inkább ajánlott elkerülni, vagy rövidebbre vágni a szőrt ollóval.

Nyitókép forrása: Getty Images