Kamasz

Hány órakor kell kelteni a gyereket, hogy beérjen az iskolába?

A Gyerekszoba.hu olvasóit kérdeztük arról, hánykor kell felkelniük a gyerekeknek, hogy beérjenek az iskolába. A rövid válasz: korán.
2023. Szeptember 05.
Kislány vekkerrel
Kép: Getty Images

Hogy hány órakor kell felkelni reggel hétköznaponként, azt több minden befolyásolja. A két legfontosabb tényező: hány órakor kezdődik az iskola, és milyen messze van az intézmény.

Magyarországon döntően nyolc órakor csengetnek be, de nem ritka a nulladik óra sem, ami azt jelenti, hogy hét órakor már frissen, megreggelizve kéne a gyerekeknek koncentrált állapotban lenniük. Hogy ez mennyire sikeres, arról vannak kétségeink.

A nyolcórás iskolakezdés sem kőbe vésett szabály, vannak iskolák, ahol fél kilenckor, sőt olyan is, ahol kilenckor kezdődik a tanítás. Olyan magyar iskola is van, ahol fél 8-tól egészen fél 9-ig lehet megérkezni, ebben az időszakban közös ráhangolódás zajlik, beszélgetéssel, reggelivel. Amikor mindenki megérkezett, akkor beszélgetőkörrel és kis mozgással kezdik a napot, a tényleges koncentrált munka csak 9 órakor indul meg. Azt ugyanis, hogy hány órakor kezdődjön a tanítás az iskolák, a tankerületek döntik el, nem határozza meg jogszabály.

Kezdődjön később?

Évek óta vita tárgya, hogy kezdődjön-e később az iskola. Tavaly a Pénzcentrum.hu készített nagymintás felmérést a kérdésben: a válaszadók 48,6 százaléka nem támogatja, hogy kilenc órakor kezdődjön az iskola, míg 51,4 százaléka igen. A lap felméréséből az is kiderül, hogy a többgyerekes nagycsaládosok 55,42 százaléka támogatná, és 44,58 százaléka nem támogatná a kilenc órai iskolakezdést.

Nyilván azoknak a szülőknek, akik nyolc órára (vagy még korábbi időpontra) járnak dolgozni, és a gyerekük még kicsi az önálló közlekedéshez, már az is kihívás, hogy ezt össze tudják hangolni, így nekik kivitelezhetetlen lenne a későbbi iskolakezdés. Más a helyzet akkor, ha a gyerek már nagyobbacska, esetleg kamasz, és egyébként is egyedül jár iskolába. Ebben az esetben nyugodtan kezdődhetne nyolc óránál később az iskola, ahogy sok gimnáziumban így is van. Ennek oka az a felismerés, hogy a kamaszok bioritmusa alapvetően eltér a felnőttekétől és a kicsikétől. Meghosszabbodik a cirkadián ciklus, és csökken a reggeli fényre való érzékenység. Ezért alszanak el éjszaka a kamaszok később, és ébrednek is később reggelente a felnőttekhez és a gyerekekhez képest (na meg persze a mobil miatt, ha nem sikerül őket elszakítani tőle időben…).

Hány órát kéne aludniuk a gyerekeknek?

Az ideális alvásmennyiség naponta:

6-13 évesek: 9-11 óra

14-18 évesek: 8-10 óra

Egy korábbi a Science Advances-ban megjelent kutatás szerint, ha egy órával később kezdődik a tanítás, a középiskolás diákok mintegy fél órával többet alszanak. A plusz idő pedig az iskolai teljesítményre is pozitív hatással van. – Arra kérni egy kamaszt, hogy keljen fel és legyen éber reggel 7.30-kor, az olyan, mintha egy felnőttől azt kérnénk, hogy legyen aktív hajnali 5.30-korfogalmazott a tanulmány egyik szerzője, Horacio de la Iglesia.

A későbbi iskolakezdés ellen szólhat persze az is, hogy így tovább is tartana az iskola; amit reggel megnyernénk, azt délután veszítenénk el.

A Gyerekszoba.hu olvasói ekkor ébresztik a gyerekeiket

Sokan válaszoltak arra a kérdésünkre, hogy hánykor kelnek a gyerekek, hogy beérjenek az iskolába reggel. A többség 6-6.30-kor kelti a gyerekeit, de nem ritka az sem, hogy ennél is korábban kell felébredni; 5.50-kor, 5.30-kor. Krisztina olvasónk lehet a “rekorder”: egyik lánya minden reggel 4.30-kor kel, hogy beérjen időben az iskolába.

Anitáék azonban nem keltik korán a gyereket: – 7:20-ra kell a suliban lenni. 7-kor keltem, öltözik, és megyünk. Kb. 5 perc bicajjal a suli, szóval nincs messze.
– Hálás vagyok mert ráér 7-kor kelni, és a 7:30 iskolabusszal megy, ami itt veszi fel – írja másik olvasónk, Rita.

Az általános iskolás Eszter gyermekének nem 8 órakor kezdődik a tanítás, hanem fél órával később, így náluk 7-kor van ébresztő. Katalin és Andrea olvasóink gyermekei irigylésre méltók: előbbi például negyed 8-kor ébreszti a gyerekét, hogy beérjen az iskolába. Ez minden bizonnyal azt is jelenti, hogy a suli pár percnyi sétára található a lakóhelyüktől. Andrea középiskolása ennél is szerencsésebb: náluk 9.15-kor kezdődik a tanítás, így ő ráér 8 órakor felkelni.

Persze az sem mindegy, hogy mennyi idő alatt „tér magához” egy gyerek: vannak nehezebben ébredők, mint Bernadett gyermeke: – 3/4 6 és 6 óra között már keltegetem, mert nehezen ébredő. És vannak, akik 45-60 percet is hagynak a reggeli készülődésre, hogy ne legyen feszültség, kapkodás minden reggel. Mert az is fontos, hogy jól induljon a nap, lehetőleg legyen idő reggelizni, kicsit együtt lenni és nyugodtan elindulni az iskolába.