Kisgyerek

Az elsőszülöttek nagyobb valószínűséggel töltenek be vezető pozíciókat, két kutatás szerint

Két kutatás - egy kínai és egy svéd - is ugyanarra a következtetésre jutott a születési sorrenddel kapcsolatban.
2022. Június 13.
Miért töltenek be gyakrabban vezető pozíciót az elsőszülöttek és válnak kreatívabbá az egykék? (fotó: Getty)

Az elsőszülöttek 30%-kal nagyobb valószínűséggel töltenek be vezető pozíciókat, míg azok, akiknek nincsenek testvéreik általában kreatívabbak. Két, egymástól független tanulmány vizsgálta a kérdést: az egyik svédországi elsőszülötteket vizsgált, míg a másik tanulmány a Kínában élő egyke gyermekekre összpontosított. Mindkettő ugyanarra a következtetésre jutott: a születési sorrend meghatározhatja a későbbi életpálya-modellt, kreativitást, iskolázottságot.

Az elsőszülöttekkel foglalkozó tanulmány – amely csak svéd fiúkat vizsgált -, megállapította, hogy az elsőszülöttek nagyobb valószínűséggel tanulnak tovább, szorgalmasabbak, és magasabb IQ-val rendelkeznek. “A testvérek közötti különbségek a gyerekek korai éveiben kialakult családi dinamikához voltak köthetők” – írja a The Atlantic. “Először is, ha több gyerek van a családban, akkor a szülők kevesebb időt tudnak külön-külön minden gyerekre fordítani. Másodszor, ahogy a testvérek versengenek a szülők szeretetéért (vagy fagylaltért, vagy játékokért), bizonyos szerepek alakulnak ki közöttük: az idősebb testvérek a kompetenciájukat és hatalmukat demonstrálják, míg a fiatalabb testvérek kreatívabb stratégiákat kell, hogy bevessenek.”

Az egygyermekes tanulmány, amely 250 kínai diákot vizsgált, egy lépéssel tovább ment. A viselkedési tesztek mellett a kutatók azt találták, hogy az agy azon része, amely a képzeletért, a tervezésért felelős aktivitása megnövekedett, míg az egyetértésért felelős agyi rész csökkent.

A születési sorrendet vizsgáló tanulmányokat fenntartások övezik, mivel ezek gyakorlatilag mind megfigyelési és retrospektív jellegűek, lehetetlen bizonyítani az ok-okozati összefüggést, és kizárni más okokat, amelyek miatt egy adott populáció inkább vezetői képességeket mutat, mint mondjuk kreativitást.

Az IQ- vagy viselkedési tesztek pedig, amelyek e tanulmányok alapját képezik, az intellektus és a személyiség gyenge mércéi. “Egy teszten mutatott teljesítményt vizsgálunk” – mondta Mark Runko, a Creativity Research Journal szerkesztője a Quartznak. “Ez nem jelzi tökéletesen, hogy egy személy mire képes, vagy mire lesz képes később.”

(Cikk forrása: fatherly.com)