Abban az esetben, ha gyermekünk testén kivörösödött, hólyagszerű kiütések jelennek meg, és viszketéssel társulnak, akkor gyanakodhatunk csalánkiütésre. Elég jellegzetes, így a testen viszonylag gyorsan felismerhető. Abban az esetben, ha gyermekünk testén kivörösödött, hólyagszerű kiütések jelennek meg, és viszketéssel társulnak, akkor gyanakodhatunk csalánkiütésre. Elég jellegzetes, így a testen viszonylag gyorsan felismerhető.
“A csalánkiütés bármely korosztályt érintheti, gyerektől az idősig. Hirtelen lépnek fel test szerte a viszkető, különböző méretben és formában megjelenő, a normál bőrnél pirosabb, kiemelkedő csalánkiütések. A tünetek jellegzetessége, hogy „jönnek-mennek”, avagy egy-egy tünet pár óra alatt elmúlik, és más helyen jelentkeznek új tünetek. Az új tünetek különböző méretűek lehetnek , 1-2 cm-estől akár tenyérnyi kiterjedésig “-mondja Dr. Hatvani Zsófia bőrgyógyász.
Ami bosszantó tény tud lenni, hogy a csalánkiütés kiváltó oka nem minden esetben ismert. Bár tudjuk, hogy ha kiütések jelennek meg a bőrön, akkor az többnyire allergiás eredetű. Azonban különösen a krónikus csalánkiütés oka lehet ismeretlen. “Gyerekkorban leggyakrabban egyéb fertőzéshez (felső légúti vagy gyomor-bélrendszert érintő) társulhat, de ételallergia hatásai is lehetnek. Vannak ritka altípusai, amikor meleg, izgalom, hideg, vagy a bőr fizikai stimulusa okozza a csalánkiütést” – tudjuk meg a szakorvostól.
Mindazonáltal van néhány tipikus kiváltó tényező. Ezeket mindenképpen jó észben tartani. Ha csalánkiütéses lett gyermekünk, a következő kérdéseket érdemes feltenni magunknak:
Konkrét tényezők, amelyek kiválthatják a csalánkiütést
A csalánkiütés kezelése
A csalánkiütés gyorsan, akár néhány órával a kiütések megjelenése után már el is múlhatnak,de legrosszabb esetben is néhány napig tartanak. Ha azt vesszük észre, hogy gyermekünk testén a bőrirritáció duzzadt, viszket vagy nagy területen van jelen, azonnal orvoshoz kell vinni a kicsit.
Amit otthon tud a szülő tenni:
Mikor kell orvoshoz fordulni a csalánkiütéssel?
Persze minden esetben érdemes megmutatni a gyermek testén lévő kiütéseket, ugyanis fontos az ok szakszerű felderítése, és megszüntetése, ez kulcsfontosságú a tünetek elmúlásához.
Ha az alábbi tüneteket figyeltük meg, azonnal hívjunk orvost:
“Amennyiben a bőrtünetek mellett lágyrészi duzzanat (szemduzzanat, száj bedagadás, tenyerek a talpak bedagadása is jelentkezik, nagy óvatosságra van szükség. A legfélőbb és ijesztőbb jel, ha az allergiás folyamat a torok, gége szöveteinek duzzanatára is terjed, ekkor gombócérzés, nyelési nehézség lehet a tünet, és azonnal ügyelet, mentő hívandó a mielőbbi szakszerű gyógyszeres ellátás érdekében!”- javasolja Dr. Hatvani Zsófia.
Szakértő:
Dr. Hatvani Zsófia bőrgyógyász, írásait a happydermis.blog.hu-n olvashatod.
Kapcsolódó cikkeink: