Az ujjas mondókák is hasznosak lehetnek
Nem kellenek méregdrága játékok ahhoz, hogy a babának biztosítsd a megfelelő tanulási lehetőségeket. Válogass össze olyan anyagokat, keress olyan felületeket a lakásban, amelyek változatos ingert adnak a kicsinek. Ne csak a kézzel tapintásra fókuszálj, hadd dolgozzanak a talpak érzékelő receptorai is! Hidd el, nemcsak a fejlődik majd a baba a házilag előkészített tereptől, játékoktól, hanem élvezni is fogja, jobban, mint bármi mást.
Íme pár konkrét tipp:
– Adjunk neki színes krepp-papírt, újságpapírt, hogy széttépkedhesse. Mutassuk meg, hogy ezt a lábujjakkal is lehet. Jót nevethetünk, ahogy pici nokedliujjaival utánozni próbál.
– Szórjunk a szőnyegre sok apró tárgyat (gombot, bábut, csigát, cérnaspulnit, csavaros kupakot), és biztassuk a kicsit, hogy szedegesse össze egy dobozba. Egyéveseknek kihívás az ujjakat csipeszként használni, kétéves kor felé a lábujjaival is megismételheti a mutatványt.
Tudtad, hogy a simizős, csikizős mondókák azért nagyon hasznosak,mert egyszerre aknáznak ki több érzékszervet? A tapintás, hallás, látás egyszerre történő igénybevétele elősegíti a fejlődést. A kutatások szerint akikkel ujjas mondókákat játszanak, 2 hónappal előrébb tartanak a fejlődésben.
Olvasd el ujjas mondókáinkat is!
A talp- és tenyérsimogató mondókákkal nemcsak az ujjak elnevezéseit tanítjuk meg, hanem a különböző érintések közti különbségeket is (a simogatástól a csiklandozásig).
– Fektessünk le a talajra egy ugrókötelet, és vezessük végig rajta mezítláb a kicsit. Nyom és billeg, nem könnyű követni a kanyarokat!
– Készítsünk gyakorlóterepet a rózsaszín talpacskáknak. A szobában cipődoboztetőkből egész utcácskát építhetünk. Mindegyikbe más-más kerüljön: vatta, szárazbab, parafa dugók, szivacstörmelék, kavics, szalma. Sétáljunk végig rajta a kisgyerekkel, és mondjuk el, mit érzünk.
Ezek a cikkek is érdekesek lehetnek számodra:
Forrás: Kismama magazin