Kisgyerek

Csípem, bököm, simogatom

Tenyerünkön, talpunkon rengeteg idegvégződés van, ezért is olyan csiklandósak. Nemcsak a tapintás érzékszerveit foglalkoztatjuk, hanem izomzatukat is eddzük az alábbi gyakorlatokkal. Észrevétlenül építsük be őket napi játékainkba.
2008. Január 23.

Csípem, bököm, simogatom

Az ujjas mondókák is hasznosak lehetnek

Nem kellenek méregdrága játékok ahhoz, hogy a babának biztosítsd a megfelelő tanulási lehetőségeket. Válogass össze olyan anyagokat, keress olyan felületeket a lakásban, amelyek változatos ingert adnak a kicsinek. Ne csak a kézzel tapintásra fókuszálj, hadd dolgozzanak a talpak érzékelő receptorai is! Hidd el, nemcsak a fejlődik majd a baba a házilag előkészített tereptől, játékoktól, hanem élvezni is fogja, jobban, mint bármi mást.

Íme pár konkrét tipp:

– Adjunk neki színes krepp-papírt, újságpapírt, hogy széttépkedhesse. Mutassuk meg, hogy ezt a lábujjakkal is lehet. Jót nevethetünk, ahogy pici nokedliujjaival utánozni próbál.

– Szórjunk a szőnyegre sok apró tárgyat (gombot, bábut, csigát, cérnaspulnit, csavaros kupakot), és biztassuk a kicsit, hogy szedegesse össze egy dobozba. Egyéveseknek kihívás az ujjakat csipeszként használni, kétéves kor felé a lábujjaival is megismételheti a mutatványt.

Tudtad, hogy a simizős, csikizős mondókák azért nagyon hasznosak,mert egyszerre aknáznak ki több érzékszervet? A tapintás, hallás, látás egyszerre történő igénybevétele elősegíti a fejlődést. A kutatások szerint akikkel ujjas mondókákat játszanak, 2 hónappal előrébb tartanak a fejlődésben.

Olvasd el ujjas mondókáinkat is!

A talp- és tenyérsimogató mondókákkal nemcsak az ujjak elnevezéseit tanítjuk meg, hanem a különböző érintések közti különbségeket is (a simogatástól a csiklandozásig).

– Fektessünk le a talajra egy ugrókötelet, és vezessük végig rajta mezítláb a kicsit. Nyom és billeg, nem könnyű követni a kanyarokat!

– Készítsünk gyakorlóterepet a rózsaszín talpacskáknak. A szobában cipődoboztetőkből egész utcácskát építhetünk. Mindegyikbe más-más kerüljön: vatta, szárazbab, parafa dugók, szivacstörmelék, kavics, szalma. Sétáljunk végig rajta a kisgyerekkel, és mondjuk el, mit érzünk.

Ezek a cikkek is érdekesek lehetnek számodra:

Forrás: Kismama magazin