Az örökletes tényezők elsődlegesek, de emellett a táplálékkal bevitt “építőkövek” is nagy szerepet játszanak képességeink kibontakoztatásában. Amíg kisgyerekünk szopik, az anyatej közvetítésével fogyasztja el az itt felsorolt építőelemeket, melyeket angolul brainfoodnak neveznek. Később fokozatosan vezessük be étrendjébe a megfelelő tápanyagforrásokat.
Többszörösen telítetlen zsírsavak
Az omega-3 zsírsavak segítik az idegpályák optimális fejlődését. Forrásuk a repceolaj, a zsíros tengeri halak (tonhal, makréla), a spenót, mángold, kelkáposzta, az olajos magvak.
Jód
Jód szükséges az agy érését szabályozó pajzsmirigyhormon termelődéséhez. Hazánkban szinte mindenhol kevés jódot tartalmaz az ivóvíz, ezért használjunk jódozott sót.
Vas
A vörösvértestek képződéséhez elengedhetetlen a vas, ezek szállítják szervezetünk minden sejtjéhez, így az agyba is az oxigént. Állati eredetű forrásból, a sovány, vasban gazdag húsokból, például a bárány- és nyúlhúsból hasznosítja szervezetünk legjobban, de jó vasforrás bármelyik olajos mag.
Energia
A teljes kiőrlésű gabonatermékek jelentik a leggazdaságosabb energiaforrást, lassan és tartósan emelik a vércukorszintet, így folyamatosan energiával látják el az agysejteket.
Vitaminok, ásványi anyagok
Az anyagcsere-folyamatok nélkülözhetetlen hozzávalói. Friss, nyers gyümölcsökben, zöldségekben találjuk a legtöbb vízoldékony vitamint, értékes növényi olajokban, például mogyoróolajban, kukoricacsíra-olajban a zsíroldékonyakat.
Kapcsolódó cikkeink:
Forrás: Kismama magazin