A gyermekgondozási díj (GYED) biztosítási jogviszonyhoz kötött, havi rendszerességgel, a gyermek kétéves koráig (ikergyermekek esetén hároméves korukig) járó juttatás, melyet az a szülő igényelhet, aki a szülést megelőzően 365 napon át két éven belül biztosított volt. A csecsemőgondozási díj (CSED) lejárta utáni naptól jár (érdemes észben tartani a dátumot, és a CSED lejárta előtt benyújtani az igénylő lapot).
A GYED-re való jogosultsághoz szükséges előzetes biztosítási időnek – 365 nap – nem kell folyamatosnak lennie! Beleszámítandó a baleseti táppénz, a CSED, a GYED, a rehabilitációs járadék vagy ellátás, valamint a legalább 1 évnyi közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény idejéből maximum 180 nap.
Gyermekgondozási díjra jogosult a biztosított szülő (pl. apa, örökbefogadó szülő – de a nevelőszülő, helyettes szülő NEM) valamint az a szülő is, akinek biztosítási jogviszonya a csecsemőgondozási díj folyósítása során szűnt meg. Jogosult GYED-re az a biztosított anya, aki a gyermeke után folyósított ellátás, pl. gyermekgondozási díj vagy gyermekgondozási segély folyósítása idején várja második, vagy harmadik gyermekét.
Amennyiben a szülő fizetés nélküli szabadságban részesül munkáltatójától, biztosítási jogviszonya fennáll, ezért a második illetőleg harmadik gyerek születésekor is jogosult a gyermekgondozási díjra. Ezt a korábban megállapított ellátás mellett is folyósítják.
Nem jár a gyermekgondozási díj, ha…
…a szülő a gyermek féléves (6 hónapos) kora előtt keresőtevékenységet folytat (kivéve nevelőszülő, illetve nem tartozik ide a szerzői jogi díjazás, valamit a személyi jövedelemadó mentes tiszteletdíj)
…a szülő egyéb rendszeres pénzellátásban részesül (kivéve CSED, GYED, gyermekgondozási támogatás, baleseti táppénz, táppénz, álláskeresési járadék, vállalkozói- munkanélküli járadék, illetve ha a szülő rendszeres pénzellátásban részesül, és a CSED-re vagy GYED-re való jogosultság első napján pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett),
…a gyermek családi napközibe, bölcsődébe jár, vagy házi gyermekfelügyeletben vesz rész (kivéve, ha a gyermek féléves kora után a jogosult dolgozik, keresőtevékenységet folytat, továbbá ide nem értve a habilitációs, rehabilitációs foglalkozást nyújtó intézményi elhelyezést),
…ha a gyermeket ideiglenes hatállyal a szülő háztartásából elhelyezték, nevelésbe vették, továbbá 30 napnál több időre bentlakásos szociális intézménybe adták,
…a szülő előzetes letartóztatásban van, vagy szabadságvesztés, elzárás büntetését tölti,
…a GYED-et első alkalommal a gyermek féléves kora után állapítják meg, akkor az első igénybevétel első napjától 60 napig, ha a szülő keresőtevékenységet folytat (kivéve nevelőszülő, vagy ha az igénylő a gyermekre tekintettel CSED-et vett igénybe, vagy a gyermekgondozási díjban részesülő meghal).
Mennyi a gyermekgondozási díj összege?
Nagyon fontos, hogy a munkáltatók által beküldött havi adóbevallás alapján kerül megállapításra az ellátás, tehát amit lejelent a cég! A GYED összege a szülést megelőző munkaviszonyban keresett napi bruttó átlag kereset 70%-a, de legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70%-a (azaz 155.400 Ft, napi 5.180 Ft). Tíz százalék személyi jövedelemadó-előleget valamint nyugdíjjárulékot vonnak le belőle.
Hogyan kell igényelni a gyermekgondozási díjat?
A szülőnek ki kell tölteni az „Igénybejelentés gyermekgondozási díjra” GYED. 1.” nyomtatványt (ami letölthető erről a linkről), majd be kell nyújtani a munkáltatónak.
A kitöltött kérelmet akkor is a foglalkoztatóhoz kell benyújtani, ha a kérelmező a biztosítás megszűnése után igényel gyermekgondozási díjat. Ebben az esetben a korábban átvett „Igazolvány a biztosítási jogviszonyról és az egészségbiztosítási ellátásokról” (KPE160/A) nyomtatványt (Tb. kiskönyv) is mellékelni kell (letöltéshez klikk ide).
Aki álláskeresési támogatásban részesül, a támogatást folyósító munkaügyi központnál adhatja be az ellátás iránti kérelmét.
Egyéni vállalkozó, őstermelő. önfoglalkoztató kérelmét az “Igénybejelentés táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj, baleseti táppénz igényléséhez” nyomtatványon nyújthatja be (ami itt letölthető). Ebben az esetben a kérelmet a lakóhely szerint illetékes kormányhivatalhoz kell beadni.
Az igényléshez mellékelni kell a gyermek születési anyakönyvi kivonatnak másolatát. Ha a csecsemő örökbefogadott, akkor az örökbefogadásról szóló gyámhivatali határozatot kell csatolni, gyám esetén gyámkirendelési határozatot. Magánnyugdíjpénztár tag esetén a magánnyugdíjpénztári belépési nyilatkozatot is csatolni kell.
A gyermekgondozási díjat az igény bejelentésének napjától visszamenőleg legfeljebb 6 hónapra lehet kérni, így az ellátást legkorábban az igénybejelentés napját megelőző 6. hónap első napjától tudják megállapítani, és folyósítani.
Munkavégzés GYED mellett
A szülő a gyermek féléves (6 hónapos) kora után – GYED folyósítása mellett – korlátlanul végezhet munkát.
Ha a gyermek elmúlt féléves, és a szülő szeretne dolgozni – akár más munkáltatónál – a GYED folyósítása mellett, akkor a munkába állását nem kell bejelentenie a gyermekgondozási díjat folyósító szervnek, elég a munkáltatót tájékoztatni, hogy a munkavégzés mellett gyermekgondozási díjban részesül. A folyósításban ez nem okoz változást.
Diplomás GYED 2016
Gyermekgondozási díjra jogosult az a nő is, aki magyar nyelvű nappali képzésben, államilag elismert felsőoktatási intézményben – legalább – két félév (260 naptári nap) aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkezik a gyermeke születését megelőző két éven belül.
Feltétele, hogy a gyermek a fenti hallgatói jogviszony alatt vagy a hallgatói jogviszony megszűnését, szünetelését követő 1 éven belül születik, magyar állampolgár (vagy más EGT tagállam állampolgára), a gyermeket saját háztartásában neveli, és a szülés időpontjában rendelkezik magyarországi bejelentett lakcímmel. Ilyenkor a GYED a gyermek születésének napjától 1 éves koráig.
A felsőoktatásban részt vevő vér szerinti apa is jogosult a diplomás GYED-re, ha a jogosultsági feltételeknek megfelel. Például ha a szülő nő meghal, vagy a fent sorolt feltételek valamelyikének nem felel meg, mert pl. nem járt felsőoktatási intézménybe, és a biztosítási jogviszony (előzetes biztosítási idő) hiányában gyermekgondozási díjra nem jogosult. Ebben az esetben a vér szerinti apa számára legfeljebb a gyermek egyéves koráig jár a GYED.
Az „Igénybejelentés hallgatói jogviszony alapján igényelt gyermekgondozási díjra” nevű kérelmet a lakóhely szerint illetékes kormányhivatalhoz kell beadni. (A kérelem letöltéséhez kattints ide.)
Mennyi a diplomás GYED összege?
A felsőfokú alapképzésben/szakképzésben illetve felsőoktatási szakképzésben, valamint a szakirányú továbbképzésben részt vevő igénylő esetén a jogosultság kezdő napján aktuális minimálbér (2016-ban 111.000,- Ft) hetven százaléka (jelenleg 77.700 Ft).
A mesterképzésben, doktori képzésben, vagy egységes, osztatlan képzésben tanuló hallgató esetén a jogosultság első napján érvényes garantált bérminimum 70 százaléka (jelenleg 90.300,- Ft).
További információk az OEP oldalán és a kormany.hu családi tudakozójában.
Kapcsolódó cikkeink: