Próbáljátok ki ti is!
A sólisztgyurmát könnyű elkészíteni, és még könnyebb vele játszani. Szórakoztató otthoni játék kis- és nagy gyerekeknek egyaránt.
Engedd szárnyalni a kis Michelangelo-d képzeletét, hagyd, hogy kedvére faragjon-vágjon-formázzon a sólisztgyurmából. Hogyan készül és mi mindent lehet vele még csinálni a gyurmázáson kívül?
Az alaprecept
Hozzávalók:
2 csésze liszt
1 csésze só
3/4 csésze víz
2 evőkanál olaj
Ételfesték, csillámpor (nem kötelező)
Így készül:
Öntsd a lisztet egy nagy tálba. Add hozzá a sót, a vizet és az olajat. Keverd össze alaposan, addig, amíg csomómentes nem lesz a tészta. Tedd a tésztát egy sima felületre (nyújtódeszkára, konyhapultra, asztallapra). Gyúrd, majd nyújtsd a tésztát, amíg sűrű, sima állagú nem lesz.
Ha színes gyurmát szeretnél, most add a tésztához az ételfestéket, csillámport. Ha különböző színű gyurmákat szeretnél, akkor oszd a tésztákat több felé és úgy keverj mindegyik adaghoz más-más színű ételfestéket, csillámport. Ételfestéket és csillámport nagyobb üzletekben, hobbiboltokban vagy cukrászkellékesnél tudsz venni. Ha ehető színezőt keresel, akkor adj a tésztához kakaóport, kávét, valamilyen színes fűszert, céklalevet vagy sárgarépalevet.
Az elkészült sólisztgyurmát légmentesen záródó edényben tárold, így hosszú ideig nem szárad ki.
Dekoráció sólisztgyurmából
A sólisztgyurmából nagyszerű díszeket is lehet készíteni (pl. karácsonyra). Használjatok többféle sütemény kiszúró formát vagy gyurma formát. Ha jó a kézügyességetek és rétegzitek a kivágott formákat, 3D-s díszeket is készíthettek.
Ha kész a kívánt forma, szárítsátok ki a sólisztgyurmát. Erre többféle módszer is van:
– Levegőn szárad meg a gyurma. Tárold meleg, száraz helyen a sólisztgyurmát, amíg meg nem szárad.
– Levegőn és sütőben szárad meg a gyurma. Hagyd egy kicsit levegőn száradni a sólisztgyurmát, majd állítsd a sütőt 50 fokra és süsd benne a gyurmákat körülbelül fél óráig. Ha fél óra múlva úgy látod, még nem tökéletes a gyurma, emelheted a hőfokot 100 fokra és várjatok még egy kicsit.
– Sütőben szárad meg a gyurma. 180 fokon körülbelül 10 percig süssétek a gyurmákat.
Folyamatosan ellenőrizd sütés közben, hogy megszáradt-e már a sólisztgyurma. Arra viszont ügyelj, hogy ne süsd túl és ne égjen meg. Érintsd meg a gyurmát. Ha úgy érzed, üreges és nem tudod belenyomni az ujjad, akkor jó az állaga. Ha nem találod megfelelőnek, süsd még egy kis ideig. Ha levegőn szárítod vagy alacsony fokozaton sütöd a sólisztgyurmát, elkerülheted a barnulást, égést. Ha sütőben sütöd, ügyelj arra, hogy ne vedd sokszor ki a levegőre, mert így megrepedhet a gyurma. Ha megszáradt, kihűlt a gyurma, kezdődhet a dekorálás! (Fessetek rá például vízfestékkel, temperával.)
Egyéb felhasználási lehetőségek
A sólisztgyurmából akár ékszert is készíthettek. Kis golyókat formázzatok a gyurmából, szúrd át őket hurkapálcikával. A gyerekek pedig felfűzhetik majd a kiszáradt golyókat, így szép kis nyakláncokat, karkötőket készíthetnek belőle.
Készítsetek formákat a sólisztgyurmából. Formázzatok fejet, lábat, karokat a gyurmából és ragasszátok össze őket még addig, amíg nedves a gyurma. Kész is a gyurmaember!
Egyedi hűtőmágneseket is gyárthattok sólisztgyurmából. Az almát és a körtét könnyű megformázni. Ha kiszáradtak, akkor fessétek be őket vízfestékkel, ragasszatok a hátára mágnest és már pakolhatják is a gyerekek a hűtőre.
Az eredeti cikket itt találod.
Kapcsolódó cikkeink: