Az agyfejlődést ösztönzik az olyan tevékenységek, mint például az olvasás, a zenehallgatás, az építőkockázás, a játék, és az is, ha engedjük felfedezni a környezetét. Emellett azonban a tápláló ételek is hozzájárulnak a kisgyermek agyának fejlődéséhez.
Az antioxidánsokat, a kolint, az omega-3 zsírsavakat és az összetett szénhidrátokat tartalmazó étrend különösen hasznosak. Nincs olyan, hogy “nem fontos” tápanyag, azonban ez a négy különösen jót tesz a gyermek agyfejlődésének – írja a whattoexpect.com.
- Antioxidánsok: ezek a tápanyagok védik a kisgyermek agyát (és testét) a természetes károsodástól.
- Kolin: ez a tápanyag nélkülözhetetlen az agy fejlődéséhez, a memóriához és az izomműködéshez. A kolin segíti az agy kommunikációját a test többi részével, és hozzájárul a hangulat szabályozásához is.
- Omega-3 zsírsavak: ezek az egészséges zsírok – köztük az ALA, a DHA és az EPA – kulcsfontosságúak az agy és a szem fejlődése során, és segíthetnek a hangulat stabilizálásában.
- Összetett szénhidrátok: rostban gazdag teljes kiőrlésű gabonák az összetett szénhidrátok, melyek kulcsfontosságúak az agy működéséhez, mert ezek jelentik az agy fő üzemanyagforrását. Amikor a szervezet felveszi az összetett szénhidrátokat, azok glükózra bomlanak, amit a test és az agy energiaként használ fel. Az összetett szénhidrátokban található rost lassítja a szervezet energiafelvételét, ami biztosítja, hogy az agy lassú és egyenletes üzemanyagellátást kapjon.
Néhány remek agyserkentő étel a gyerekeknek
A legjobb agyfejlődést támogató tápanyagok közül több megtalálható az élénk színű gyümölcsökben és zöldségekben, a halfélékben, az olajos magvakban és a teljes kiőrlésű gabonákban. Többek között a következőkben:
- marhahús
- brokkoli
- karfiol
- áfonya
- szeder
- málna
- eper
- lazac
- garnéla
- tofu
- lenmag
- chia mag
- dió
- tojás és joghurt, hozzáadott omega-3-mal
- teljes kiőrlésű gabonák (kenyérfélék, gabonafélék, tészták, kekszek, barna rizs)
Tippek, hogyan építheted be ezeket a gyermeked táplálkozásába
Kisgyerekeknél
- Mogyoróvaj és dzsem: érdemes teljes kiőrlésű kenyérből készíteni, a dzsem pedig legyen áfonyából, málnából vagy eperből készült, melyek antioxidánsokban gazdagok.
- Joghurt és bogyós gyümölcsök: a natúr joghurtba – ami kolinban gazdag – érdemes bogyós gyümölcsöket keverned.
- Lazac: ebédre vagy vacsorára jó választás lehet a lazacfilé, vagy a teljes kiőrlésű kenyérrel vagy pitával tálalt lazacsaláta is.
- Tojásrántotta: érdemes úgy készítened, hogy adsz hozzá egy kevés spenótot, vagy apróra vágott brokkolit, és némi sajtot. A tojássárgája különösen gazdag kolinban.
Fiatalabb gyerekeknek
- Smoothie: görög joghurtból, gyümölcsből és egy kis tejből készítve.
- Pirítós mogyoróvajjal és gyümölccsel: a teljes kiőrlésű kenyérből készült pirítóst kend meg mogyoróvajjal, és erre tegyél például eperszeleteket.
- Házi diákcsemege: ha a gyermek nem allergiás a diófélékre, készíthetsz agyserkentő nasit dióból, teljes kiőrlésű gabonából, és némi aszalt gyümölcsből, például áfonyából.
Forrás: whattoexpect.com