Kisgyerek

Ti megmossátok a nyers húst főzés előtt?

Az élelmiszerbiztonsági szakemberek szerint inkább a kezünket kéne megmosni, nem a húst. Szerintük nem használ a húsmosás, sőt csak tovább növeli a szennyeződések kockázatát.
2023. Június 11.
Húst mos
Kép: Getty Images

Sokan mielőtt nekiállnak sütni, főzni, folyóvíz alatt alaposan megmossák a nyers húst, hogy megtisztítsák a kórokozóktól. A Nemzeti Élelmiszer-biztonsági Hivatal (Nébih) Facebook-oldalán válaszolt arra a kérdésre, jó gyakorlat-e ez.

A szakemberek szerint a kezünket kellene alaposan megmosni, a hús megmosása ugyanis – bármennyire elterjedt gyakorlat – a kórokozók nagy részét nem tünteti el, sőt, tovább erősíti a keresztszennyeződések kockázatát.

A Néhih szakemberei szerint a kórokozók könnyen vándorolnak a kezünkről a konyhai eszközökre és vissza, ezt hívjuk keresztszennyeződésnek. Erre kiemelt figyelmet kell szentelnünk, mivel ez élelmiszerbiztonsági kockázatot jelent a háztartásokban. A keresztszennyeződések egyik fő, mégis kevésbé ismert okozója az a helytelen szokásunk, miszerint megmossuk a csirkehúst.

A Nébih szakemberei szerint a hús megmosása helyett az alábbiakat érdemes betartani:

  • Ahelyett, hogy megmosnánk az előkészítendő nyers húst, használjunk papírtörlőt a húslé felitatásához.
  • A nyers baromfihúst 0-4 °C-on tároljuk hűtőszekrényben, elkülönítve minden mástól.
  • Használjunk külön vágódeszkát a nyers húsokhoz, külön a zöldségekhez és a fogyasztásra kész ételekhez (pl. sajtok, felvágottak, pékáruk).
  • Mindig mossunk kezet, miután nyers hússal dolgoztunk.
  • A keresztszennyeződések elkerülése érdekében a főzés során elsőnek készítsük elő a zöldségeket és minden mást – legutoljára pedig hagyjuk a nyers hús előkészítését.
  • Ügyeljünk az alapos hőkezelésre, a hús belsejének is el kell érnie minimum a 75 °C-ot legalább két percen keresztül.