Az 1-2 éves kora közötti időszakban a kisgyermeked nagyobb önállóságot kezd mutatni, felfedezheted a dacos viselkedés jeleit nála, észreveheted, hogy felismeri magát a képeken vagy a tükörben, és hogy utánozza mások, különösen a felnőttek és az idősebb gyerekek viselkedését. Egy totyogósnak már tudnia kell felismernie az ismerős emberek és tárgyak nevét, hogy egyszerű kifejezéseket, mondatokat alkossanak, és kövessenek egyszerű instrukciókat, utasításokat.
- Kapcsolódó: Gyermeknevelési stratégia totyogókhoz – 14 tipp
Néhány pozitív nevelési tipp
Többek között az alábbi dolgokat is megteheted szülőként a kisgyermeked fejlődéséért ebben az időszakban.
- Olvass neki minden nap.
- Kérd meg, hogy találjon meg bizonyos tárgyakat, vagy nevezzen meg tárgyakat és a testrészeit.
- Játsszatok párosítós játékokat, például a dolgok alakja szerinti válogatós játékot, formabedobóst, egyszerű puzzle-t.
- Bátorítsd új dolgok felfedezésére és kipróbálására.
- Segítsd a beszédfejlődését azzal, hogy minél többet beszélgetsz vele, és segítsd kiegészíteni, amit mondani próbál. Például ha azt mondja, apa, apa, akkor tedd hozzá, hogy: “Igen, apa ért haza”.
- Ösztönözd egyre növekvő függetlenségét azáltal, hogy engeded neki, hogy segítsen az öltöztetésénél és az etetésében.
- Inkább reagálj a kívánt viselkedésre, mint hogy megbüntesd a nemkívánatos viselkedésért. Utóbbi esetében inkább mindig mondd el vagy mutasd meg neki, mit kellene tennie helyette.
- Ösztönözd a kíváncsiságát és a világ felfedezését azáltal, hogy kirándultok, sétáltok a parkban, stb.
Figyelj gyermeked biztonságára is
Mivel a totyogósod egyre többet mozog, egyre magabiztosan halad a világ felfedezése közben, így újabb veszélyekkel is találkozhat. A következőkre is érdemes odafigyelni a gyermek biztonságának megőrzése érdekében.
- Ne hagyd a gyermekedet víz közelében vagy környékén egy pillanatra sem felügyelet nélkül. Ha van a kertben medencétek, feltétlenül kerítsétek el!
- A lépcsőket zárd el egy kis kapuval vagy kerítéssel.
- Zárd be az ajtókat azokban a helyiségekben, amelyek veszélyesek lehetnek a kisgyerekre – például a garázs, az alagsor, stb.
- Győződj meg arról, hogy az otthonotok biztonságos a kisgyereknek. Ne felejts el biztonsági zsalukat tenni a konnektorokba.
- A konyhai eszközökhöz, a vasalóhoz, a fűtőtestekhez ne tudjon hozzáférni a gyermek. Az edények nyelét, fogantyúját mindig fordítsd befelé a tűzhely felé, hogy véletlenül se tudja lerántani a gyerek.
- Az éles tárgyakat, például a késeket, ollókat, a hegyes dolgokat mindig tartsd biztonságos helyen.
- Zárd el a gyógyszereket és a tisztítószereket, és az egyéb mérgező háztartási dolgokat.
- Az autóban soha ne hagyd egyedül a gyermeket, egy pillanatra sem.
Forrás: cdc.gov