Amikor babát vársz, meglepő és elképesztő változások zajlanak a testedben, és a babád is lenyűgöző dolgokra képes az anyaméhben. Az Insider gyűjtéséből mutatunk néhány érdekességet!
A méh sokszorosára növekszik. A terhesség előtt a méh általánosságban nagyjából akkora, mint egy narancs, a harmadik trimeszterre pedig nagyjából görögdinnye méretűre nőhet. Az Insider szerint akár ötszázszorosára is megnőhet a várandósság alatt.
A vér mennyisége is megnövekszik. Akár 40-50 százalékkal is mengövekedhet a vér mennyisége a szervezetben a várandósság alatt, hogy elegendő oxigéndús vérrel tudja ellátni a fejlődő babát.
Megváltozhat a hang. A terhességi hormonok hatására a kismama hangja is változhat – az ösztrogén és a progeszteron szintjének emelkedése miatt megduzzadhatnak, így valamennyire mélyülhet a hang. De nem kell megijedni, a hang változása ideiglenes, és a szülés után vissza fog térni az eredeti állapotba.
A babád hallja a hangodat. Ha már a hangoknál tartunk: a kisbabád nagyjából a 18. hét (mások szerint a 20. hét) környékén már képes hallani a hangokat, és 25-26 hetes korában már reagál is a hangokra.
Növekedhet a lábad mérete. Több kismama is tapasztalja, hogy a várandósság alatt akár egy egész mérettel is nagyobb lehet a lábfejük. Ahogy erről korábban írtunk, ennek az oka az, hogy a terhesség során a szervezet relaxin hormont termel, ami nem csupán a kismedencei szalagokat és ízületeket nyújtja, de a lábfejek szalagjaira is hatással lehet, és a csontok enyhén szétválhatnak. A megnövekedett súly miatt pedig nagyobb nyomás helyeződik a talpak hosszanti boltozatára, így ezek lejjebb nyomódhatnak. Illetve a várandósság alatt meg is duzzadhat a lábfej.
Lazábbak lesznek az ízületek. Ahogy tehát említettük, a szervezet egy relaxin nevű hormont is termel a várandósság alatt, ami lazábbá teszi a szalagokat, ízületeket. Ennek a célja az, hogy a medence rugalmasabb legyen a szülés során.
Szuperszaglásod lehet. Az első trimeszterben fokozott szagérzékelést is tapasztalhatsz. Ez egy evolúciós módja annak, hogy a várandós nő elkerülhesse a nem biztonságos ételeket.
A baba bizonyos ízeket meg is kóstol. Az erősebb ízek át tudnak jutni a magzatvízbe, így a baba ezeket meg is kóstolja. Egy vizsgálat sorén például nagyobb mennyiségű sárgarépalevet ittak kismamák, és az eredmények szerint később a babájuk nagyobb valószínűséggel kedvelte ezt az ízt.
A hajad dúsabb és fényesebb lehet. A terhesség valóban hatással van a hajra is, ami dúsabbnak és erősebbnek látszódhat. Ennek az oka az, hogy a hormonok hatással vannak a hajszálak életciklusára, így kevésbé hullik a haj ilyenkor. Viszont a szülés után fokozott hajhullásra lehet számítani, de ekkor csupán azok a szálak hullanak ki, amiknek a várandósság ideje alatt kellett volna.
Sokkal több ösztrogén termelődik. A portál szerint a terhesség végén egy kismama több ösztrogént termel egy nap alatt, mint egy nem terhes nő három év alatt. A várandósság alatt nő egy extra, ideiglenes szerv, a méhlepény – egy idő után ez veszi át a fokozott hormontermelés feladatát.