Terhesség

Ezért is fontos a megfelelő hidratáltság a terhesség alatt

A várandósság alatt növekszik a szervezet vízigénye, a baba fejlődésének és az anya egészségének támogatása érdekében, bár keveset tudunk a hidratáltság és az anya és a gyermek közti kapcsolatról.
2021. Július 16.
Ezért is fontos a megfelelő hidratáltság a terhesség alatt (Fotó: Getty Images)

Egy, a Penn State Egyetem által készített új tanulmány vizsgálta a terhes nők hidratáltsági állapotát, és azt, hogy milyen hatással van a szülés kimenetelére a várandósság alatti alulhidratáltság – írja a medicalxpress.com. A kutatók a Healthy Mom Zone Study című tanulmány adatait használták, amely a terhességi súlygyarapodás szabályozásának céljából készült a túlsúlyos vagy elhízott anyák esetén. A tanulmány az European Journal of Nutrition című folyóiratban jelent meg.

A várandós nőknek naponta 300 milliliterrel több vizet kell fogyasztaniuk, mint azoknak a nőknek, akik nem terhesek és nem szoptatnak” – mondta el Asher Rosinger, a tanulmány egyik kutatója. Hozzátette, hogy a vízbevitellel kapcsolatos ajánlások azonban nem határozzák meg, hogy az egyes terhességi hónapokban vagy trimeszterekben mennyi a vízigény, illetve nem adnak ajánlást a hidratáltsági állapotra vonatkozóan, és nem veszik figyelembe a testösszetételt sem, miközben ismert, hogy a túlsúly és az elhízás növeli az alulhidratáltság esélyét.

A vizsgálatban résztvevők közül 14 nő kapott standard prenatális ellátást, míg 13 nő kapott standard prenatális ellátást, továbbá a Healthy Mom Zone közbenjárását, Daniella Symons Down vezető kutató, kineziológiai és szülész-nőgyógyászati professzor, és a Penn State Társadalomtudományi Kutatási Intézet vezetőjének irányításával.

A Healthy Mom Zone-ban résztvevő nők hetente vettek részt találkozón egy dietetikussal, hogy bizonyítékokon alapuló oktatást és tanácsadást kapjanak a terhességi súlygyarapodásról, a fizikai aktivitásról, az egészséges táplálkozásról, és az ehhez kapcsolódó egészséges szokásokról, például az alvással, a mentális egészséggel és a vízfogyasztással kapcsolatban. A hidratáltság állapotát hetente mérték az éjszakai vizelet koncentrációja alapján.

Rosinger szerint nagyon kevés olyan tanulmány létezik, amely a terhesség alatti hidratáltságot méri. Szerették volna megtudni, hogyan változik a terhesség alatt a hidratáltság állapota, ezért 653 vizeletmintát elemeztek, amelyeket hetente vettek a résztvevőktől. Ez segített megérteni a hidratáltság változásait, és lehetővé tette olyan közbeavatkozások azonosítását, amelyek javítják a hidratációs állapotot.

A kutatók úgy tapasztalták, hogy a terhesség előrehaladtával, általában a második trimeszterben és a harmadik trimeszter korai időszakában a nők alulhidratáltak voltak. “Megállapítottuk, hogy mivel a nők többsége aktív maradt a terhesség második trimeszterében, gyakran volt tapasztalható a vízigény növekedése. Ha ehhez nem társul megfelelő folyadékbevitel, az hozzájárul az alulhidratáltság kockázatához” – mondta el Rosinger.

A tanulmány törekedett arra is, hogy kiderítsék, a hidratációs állapot hogyan befolyásolhatja a születési súlyt és hosszt. A kutatók úgy találták, hogy azok a nők, akik a második trimeszterben nem voltak megfelelően hidratáltak, gyermekeik alacsonyabb pontot értek el a születési súly átlagértéket tekintve. Rosinger elmondta, hogy a harmadik trimeszter végén viszont nem tapasztaltak alacsonyabb születési súlyt, ami a felzárkózást jelzi a növekedésben.

“Az eredményeink jelentősek, figyelembe véve a terhesség alatti megnövekedett vízigényt és azt, hogy a kutatások arra utalnak, hogy a világ különböző pontjairól származó várandós nők nem tesznek eleget a megfelelő vízfogyasztásra vonatkozó ajánlásoknak” – fogalmazott Rosinger. A várandósságot általában egy szakaszként kezelik a vízigény szempontjából, de trimeszterenként kellene ajánlásokat kidolgozni, hangsúlyozva, hogy a hidratált állapot fenntartása fontos – ugyanannyira, mint a terhesség alatti növekvő étrendi szükségletek.