Terhesség

Ezt a 6 ételt kéne enni az idegtudomány szerint

A bevitt táplálék és az, milyen a memóriánk, a kognitív képességeink összefüggenek, sőt, a demencia megelőzésében is szerepet játszik.
2023. Július 05.
Zöldségek
Kép: Getty Images

Az étrend nemcsak a testünk egészsége és kalória miatt fontos, hanem az agyműködés szempontjából is.

Az agyunk összetett, testünk minden részével kapcsolatban áll– mondta Hana Burianova a Bournemouthi Egyetem idegkutatója a Daily Mailnek. – Egyre jobban értjük, hogy az élelmiszerek hogyan kapcsolódnak az agy egészségéhez, ami magában foglalja a gondolkodást, a memóriát, a kognitív funkciók javulását, valamint az Alzheimer-kór és a demencia kockázatának csökkentését.

A vitaminokban, zsírokban tápanyagokban gazdag étrend nemcsak ma teszi élesebbé elménket, hanem öregedésünk során is segít szürkeállományunk jobb működésében.

A mediterrán étrend bizonyítottan védi az agyat a friss gyümölcsök, zöldségek, diófélék, magvak, fűszernövények, extra szűz olívaolaj, sovány húsok és friss halak magas bevitelével – mondja Burianova.

A másik oldalon a feldolgozott, sós, cukros és zsíros ételek fogyasztása éppen az ellenkezőjét teszi az agyunkkal. A dohányzás és a mértéktelen alkoholfogyasztás pedig egyaránt rendkívül negatív hatással van az agyra.

Mit kell tehát ennünk, hogy javítsuk az agyunk egészségét?

Halak

Az olajos halak – köztük a lazac, a makréla, a pisztráng, a szardínia, a hering és a szardella – gazdagok omega-3 zsírsavakban, amelyek támogatják az agy vérellátását, elősegítik a memória fejlődését és csökkentik a kognitív hanyatlás kockázatát.

Egy több mint 2000 felnőtt bevonásával végzett nagyszabású tanulmány szerint a heti kétszeri halfogyasztás 44 százalékkal csökkentette a demencia kockázatát.

Ha azonban nem eszünk rendszeresen olajos halat, az omega-3 zsírsavak ALA formájában megtalálhatók az avokádóban, a diófélékben, a magvakban és a növényi olajokban, például a lenmagban és az olívaolajban.

Tojás, hüvelyesek, leveles zöldségek: B-vitamin

A teljes kiőrlésű gabonafélékben, sötétzöld leveles zöldségekben, tojásban, húsban, halban, babban, hüvelyesekben és lencsében található B-vitaminok mindegyike szerepet játszik az agy egészségének támogatásában, mivel együttesen segítik agysejtjeink hatékonyabb működését.

Az e csoportba tartozó egyes tápanyagok – köztük a B6, a B12 és a folsav (B9) – alacsony szintje befolyásolhatja az agy öregedéssel járó működését.

Olívaolaj, brokkoli és diófélék: E-vitamin

A megfelelő mennyiségű E-vitamin mennyiség segít megvédeni a szervezetet és az agyat a szabad gyökök pusztításától.

A brokkoli, a spenót, a magvak, a dióvaj, a diófélék, valamint az olívaolaj mind gazdagok E-vitaminban, amely antioxidáns, és segíthet semlegesíteni a szabad gyököket, amelyek károsíthatják a sejteket és a szöveteket.

Az E-vitamin bevitelét növelhetjük teljes kiőrlésű búza, avokádó, kivi, pisztráng és garnélarák fogyasztásával is.

Vörös káposzta, szőlő, cseresznye: flavonoidok

A flavonoidokról azért hasznosak, mert elősegítik az agy vérellátását. Ez pedig segít több oxigént és tápanyagot, például glükózt – az idegsejtek fő energiaforrását – szállítani.

A kutatások azt mutatják, hogy az ezekben a vegyületekben gazdag élelmiszerek bőséges fogyasztása javíthatja a memóriát és a tanulást, miközben lassítja az időskori memóriavesztést is.

A citrusfélék, bogyós gyümölcsök, piros és lila gyümölcsök és zöldségek, brokkoli, sötét leveles zöldségek és spárga fogyasztásával növelheti a bevitelét.

Hús, aszalt gyümölcsök: vas

A vashiány – a vérszegénység – fáradtsággal és kimerültséggel jár, de hozzájárulhat az agyköd kialakulásához is.

A vas elengedhetetlen az egészséges vörösvértestek előállításához, amelyek az oxigént és a tápanyagokat szállítják a szervezetben. Az oxigénszállítás mellett a vas az agy egészségét is segíti.

A vasbevitelt növelheti hús, bab, hüvelyesek, lencse, sötétzöld leveles zöldségek, szárított gyümölcsök és szárított fűszerek fogyasztásával.

Teljes kiőrlésű gabonák: rost

Azok az ételek, amelyeket a bélrendszered szeret, az agyadnak is jót tesznek – ezért kezdd el a rostokat beiktatni a napi étrendedbe.

A teljes kiőrlésű gabonafélékben, gyümölcsökben, zöldségekben, diófélékben, magvakban és aszalt gyümölcsökben található rostok táplálhatják jótékony bélbaktériumainkat, amelyek viszont javíthatják általános egészségi állapotunkat és hangulatunkat.

Törekedjünk arra, hogy a három főétkezésből kettőhöz teljes kiőrlésű gabonát (búza, tönkölybúza, barna rizs, árpa, rozs, zab, quinoa, hajdina) fogyasszunk, valamint napi ötször együnk gyümölcsöt és zöldséget. Nassolj magvakat, dióféléket és aszalt gyümölcsöket, hogy még inkább növeld a rostbevitelt.

 

forrás: dailymail.co.uk