A parents.com cikke összegyűjtötte azokat az ártalmatlan és komolyabb okokat, amelyek a terhesség alatti hasi fájdalom okai lehetnek.
Ártalmatlan hasi fájdalom a terhesség alatt
Lássuk, mik okozhatnak hasi fájdalmat a terhesség alatt, de aggodalomra nem adnak okot.
A növekvő méh
Ahogy a méh növekszik, a szerveket kiszorítja a megszokott, rendes helyzetükből, ami hányingert, teltségérzetet, puffadást okozhat. Mi lehet a megoldás? Együnk gyakrabban, kevesebbet, mozogjunk rendszeresen, pihenjünk amennyit csak tudunk.
Szalagok megnyúlása
“Néha a méh megnagyobbodásával megnyúlnak a szalagok is – ezek a szalagok a méh elülső részén haladnak lefelé az ágyékba” – mondja Dr. Patrick Duff, a Gainesville-i Floridai Egyetem szülész-nőgyógyász professzora. A szalagfájdalom általában a 18. és a 24. hét között és jellemzően a has egyik oldalán jelentkezik, bár az is megtörténhet, hogy mindkét oldalon jelentkezik. Érezheted alhasi fájdalomként, amely az ágyékba sugárzik; lehet éles, szúró vagy tompa fájdalom, és általában csak néhány másodpercig tart. Bármilyen olyan mozgás kiválthatja, amely miatt ezek a szalagok megnyúlnak, például köhögés, tüsszentés, nevetés vagy hirtelen felkelés. A szalagfájdalom általában magától megszűnik, de ha rendkívül kellemetlen, kérdezd meg a szülész-nőgyógyászodat, hogy szedhetsz-e fájdalomcsillapítót.
Székrekedés
A székrekedés gyakran együtt jár a terhességgel. A terhesség alatt megnövekvő progeszteron hormon lelassítja a gyomor-bél traktust, így az ételek lassabban haladnak át rajta. A székrekedés ellen igyál sok vizet és egyék rostban gazdag ételeket. Ha ez nem enyhíti a problémát, akkor székletlágyítót is kaphatsz, beszélj erről az orvosoddal.
- Kapcsolódó: Terhesség alatti vérzés: ezek lehetnek az okai
Braxton Hicks összehúzódások
“A Braxton Hicks-féle összehúzódások nem járnak a méhnyak tágulásával” – mondja Dr. Duff. “Bosszantóak, de teljesen ártalmatlanok. A valódi összehúzódások sűrűsödnek, szemben a jóslókkal – mondja Dr. Duff.
A hasi fájdalom súlyosabb okai
A terhes kismamák kis részénél súlyos terhességi komplikációk alakulhatnak ki, amelyek azonnali figyelmet és beavatkozást igényelnek. Néhány jel, amire figyelni kell: vérzés, erős fájdalom, láz és látászavarok.
Méhen kívüli terhesség
Egyes vélekedések szerint minden 50 terhességből egy méhen kívüli terhesség – azaz amikor a petesejt a méhen kívül máshová, leggyakrabban a petevezetékbe ágyazódik be. A méhen kívüli terhességet erős fájdalom, vérzés kíséri a terhesség hatodik és tizedik hete között. A következő tényezők növelik a méhen kívüli terhesség kockázatát: korábbi kismedencei, hasi vagy petevezeték-műtét; endometriózis; korábbi méhen kívüli terhesség; méhen belüli eszköz a fogantatás idején; kismedencei fertőzés. Úgy tűnik, hogy a rendellenes alakú méh és a mesterséges reprodukciós technikák alkalmazása szintén növeli a kockázatot. A méhen kívüli terhesség nem folytatódhat, és azonnali ellátást igényel.
Vetélés
Amikor a nők a terhesség korai szakaszában hasi fájdalmat tapasztalnak, általában a vetéléstől tartanak- mondja Dr. Duff, mert sajnos a terhességek 15-20 százaléka vetéléssel végződik. A vetélés tünetei: vérzés, görcsök, hasi fájdalom.
Koraszülés
Ha rendszeres összehúzódásokat tapasztalsz a 37. terhességi hét előtt, és ezt esetleg még tartós hátfájás is kíséri, lehet, hogy koraszülésed van. Ilyenkor azonnal értesítened kell az orvosodat. Dr. Chambliss szerint még a tapasztalt, többedik gyereküket váró kismamák sem biztos, hogy magabiztosan különbséget tudnak tenni a jóslófájás és a valódi fájások között. Jobb félni mint megijedni, inkább felesleges riasztás legyen.
Méhlepény leválás
A méhlepény oxigént és tápanyagokat biztosít a magzat számára. Általában magasan tapad, és csak a kicsi megszületése után válik le. Ritka esetekben (200 szülésből 1 esetben) a méhlepény leválhat a méhfalról – ez egy veszélyes szövődmény, amely a harmadik trimeszterben a leggyakoribb. Dr. Duff a méhlepény leválását “súlyos, állandó, fokozatosan súlyosbodó alhasi fájdalomként” írja le. A méh kőkemény lehet (ha megnyomod a hasadat, nem fog behorpadni), és sötét, vörös vérzésed is lehet.Bizonyos esetekben a méhlepény leválásakor megindulhat a szülés, és ebben az esetben a szülész-nőgyógyász általában sürgősségi császármetszéssel segíti világra a babát. Ha a leválás enyhe, az orvos engedélyezheti a terhesség folytatását, vagy megindíthatja a hüvelyi szülést. Azoknál a nőknél van kockázata a lepényleválásnak, akiknél korábban már volt méhlepényleválás, valamint azok, akiknek magas a vérnyomása, preeklampsziájuk van.
Preeklampszia
Az Amerikai Preeklampszia Alapítvány szerint a preeklampszia és más magas vérnyomással összefüggő rendellenességek az összes terhesség 5-8 százalékában fordulnak elő. A preeklampszia a 20. hét után is kialakulhat (részben ezért is ellenőrzi orvos a vérnyomást minden alkalommal), és a magas vérnyomás mellett a vizeletben kimutatható fehérje jellemzi. Mivel a magas vérnyomás összeszűkíti a méhben lévő ereket, amelyek a magzatot oxigénnel és tápanyagokkal látják el, a magzat növekedése lelassulhat. A preeklampszia növeli a méhlepény leválásának kockázatát is.
A súlyos preeklampsziában szenvedő nőknél fájdalom jelentkezhet a has jobb felső részén, hányinger, fejfájás, ödéma és látászavarok jelentkezhetnek.
- Kapcsolódó: Kismedencei fájdalom a terhesség alatt
Húgyúti fertőzés
A March of Dimes szerint a várandós kismamák akár 10 százaléka kap húgyúti fertőzést valamikor a terhessége során. A tipikus tünetek közé tartozik a hirtelen vizelési inger, a vizeléssel járó fájdalom vagy égő érzés és a véres vizelet – de néhány húgyúti fertőzéses betegnél hasi fájdalom is jelentkezik, mondja Dr. Chambliss. “A terhesség alatti húgyúti fertőzésekkel kapcsolatban az ad aggodalomra okot, hogy a vesében fertőzés alakulhat ki, ami növeli a koraszülés kockázatát” – teszi hozzá. A jó hír az, hogy ha a húgyúti fertőzést korán észreveszik, könnyen kezelhető antibiotikumokkal.
Vakbélgyulladás
Dr. Duff szerint a vakbélgyulladást nehéz lehet diagnosztizálni terhesség alatt, mert “ahogy a méh megnagyobbodik, a vakbél felfelé húzódik, és a köldök vagy a máj közelébe kerülhet.” A késleltetett diagnózis növeli az elhalálozás kockázatát. Bár a vakbélgyulladás szokásos ismertetőjegye a has jobb alsó kvadránsában jelentkező fájdalom, terhesség esetén magasabban is érezheted. Egyéb tünetek közé tartozik az étvágytalanság, hányinger és hányás.
Epekő
Dr. Chambliss szerint az epehólyag kövei gyakrabban fordulnak elő nőknél, különösen, ha túlsúlyosak, 35 évesnél idősebbek, vagy ha már korábban is voltak epekövek. Az epekövek okozta fájdalom súlyos, és a has jobb felső kvadránsában összpontosul. Egyes esetekben a fájdalom a hátra és a jobb lapocka alá is kisugározhat.
Mikor hívd az orvost?
Ne habozz felhívni az orvosodat, ha úgy érzed, hogy valami nincs rendben. Inkább feleslegesen riaszd, mint, hogy elmulaszd, amikor pedig szükség lenne rá. Azonnal hívd az orvosodat, ha az alábbiakat tapasztalod:
- Hasi fájdalom vérzéssel vagy anélkül a 12. hét előtt
- Vérzés vagy erős görcsök
- Két órán keresztül négynél több összehúzódás óránként
- Súlyos hasi fájdalom
- Látászavarok
- Súlyos fejfájás
- Súlyos duzzanat, ödéma a kezeken, lábakon vagy az arcon
- Fájdalom vizelés közben, vizelési nehézség vagy vér a vizeletben
- Láz vagy hidegrázás
Hogyan lehet enyhíteni a hasi fájdalmat a terhesség alatt?
A válasz természetesen azon múlik, hogy mi okozza a panaszokat. Az alábbiak azonban segíthetnek, ha a panaszok hátterében nem súlyos ok áll:
- gyakran egyél keveset
- mozogj rendszeresen
- egyél rostban gazdag ételeket (beleértve a gyümölcsöt, zöldséget, korpát)
- igyál sok vizet
- pihenj
- lassabban ülj le, állj fel.
De ne feledd: ha bármilyen aggasztó tünetet tapasztalsz, azonnal fordulj orvoshoz.