Terhesség

Lehet biztonságosan fogyni terhesség alatt?

A terhesség alatti súlygyarapodás természetes. Azok a nők, akik terhességük előtt túlsúlyosak voltak, aggódhatnak, hogy ez hogyan befolyásolja a terhességet, és vajon mennyire biztonságos a fogyás.
2019. Március 25.
Lehet biztonságosan fogyni terhesség alatt?

Ahogy a baba növekszik a terhesség során természetes súlygyarapodás. A vérmennyiség, a magzatvíz és a növekvő magzat növekedése állandó súlygyarapodáshoz vezet a terhesség alatt.

A legtöbb esetben a túlsúlyos kismamák is megtapasztalják a súlygyarapodást. Vajon kell-e, szabad-e fogyni terhesség alatt? Vannak-e biztonságos módszerek arra, hogy a kismama ne hízzon, ha már eleve túlsúlyosan vágott neki a terhességének?

Az orvosok általában nem javasolják, hogy a nők a terhesség alatt fogyjanak. Ehelyett arra ösztönzik a kismamákat, hogy egészségesen egyenek és mozogjanak eleget.

A 2015-ös elemzés szerint is ez a helyzet: az orvosok általában nem ajánlhatják a terhesség alatti fogyókúrát, még azokba az esetekben sem, amikor a kismama túlsúlyosan kezdi meg a terhességet. Ideális esetben már a teherbeesés előtt eléri a megfelelő súlyt a gyermeket tervező nő.

Dr. Jones, az Utah-i Egyetem kutatója szerint a 60kg-os vagy annál súlyosabb nőknek nem szükséges hízniuk a terhességük során, a magzat ugyanis fel tudja használni az anya testének zsírtartalékait.

Vannak nők, akik az első trimeszterben fogynak, elsősorban a terhességi hányás, a reggeli rosszullétek miatt. Ők általában a második trimeszterben sokkal jobban lesznek és be is indul náluk is a súlygyarapodás. Létezhet tehát súlycsökkenés terhesség alatt, de nem szabad direkt fogyókúrázni.

A legtöbb nőnek napi 300 plusz kalóriára van szüksége a terhesség alatt. Ez egy fehérje szeletnek és egy gyümölcsszeletnek vagy két pohár tejnek felel meg. Akik nagyon alacsony súllyal kezdik meg a terhességüket, azoknak ennél magasabb kalóriabevitelre is szükségük lehet.

A fizikai aktivitás bár nagyon fontos, de nem minden esetben megengedett bármilyen mozgásforma, ezért érdemes szakember véleményét kikérni. A legtöbb esetben semmi sem indokolja, hogy az alábbi mozgásokkal ne éljen a kismama, ilyen az úszás, a gyaloglás, a biciklizés és az aerobic. Az általános ajánlás szerint napi 30 percnyi mozgás kifejezetten jót tesz terhesség alatt.

Nem javasoltak a kontaktsportok, a magaslati sportok, a terhesség későbbi szakaszában pedig azok a sportok sem, amelyeknél a hátán kell feküdnie a kismamának (befolyásolja a véráramlást).

A BMI index jó kiindulópont lehet annak meghatározásában, hogy milyen mértékű hízás javasolt a terhesség során.

Vékony testalkat (BMI: 18,5 vagy kevesebb) Átlagos testalkat (BMI: 18,5-24,9) Túlsúlyos (BMI: 25-29,9) Elhízott (BMI: 30 vagy a fölött)
Egy baba 12-18 kg 11-15 kg 6-11 kg 5-9 kg
Iker terhesség 22-28 kg 16-24 kg 14-22 kg 11-19 kg

Ne felejtsük tehát: az orvosok nem ajánlják, hogy a nők terhesség alatt a fogyókúrázzanak. Alacsony intenzitású edzéssel és egészséges étrenddel kiküszöbölhetők azok a szövődmények, melyeket a nagy anyai súlygyarapodás okozhat.

(via)

Kapcsolódó cikkeink: