Terhesség

Milyen terhességi tünetekre lehet számítani a második babaváráskor?

Amikor megtudod, hogy másodszorra is babát vársz, elgondolkodhatsz azon, hogy vajon ugyanolyan tünetekre számíthatsz-e, mint az első terhességedkor. Miben hasonlíthat, vagy éppen miben különbözhet a második várandósság?
2022. Március 31.
Milyen terhességi tünetekre lehet számítani a második babaváráskor? (Fotó: Getty Images)

Mely korai tünetek gyakoriak a második terhességnél?

Amikor először vártál babát, lehet, hogy volt néhány tünet, amit éreztél, de mégsem voltál benne teljesen biztos, hogy a terhességhez köthetők. Amikor második alkalommal már ismered ezeket a jeleket, talán még korábban észre is veszed.

Terhességi rosszullét

A terhesség alatti hányinger és hányás a terhességek 70-80 százalékában fordul elő. A reggeli rosszullétért a szerotonint, egy olyan hormont lehet okolni, amely hányingert és hányást okozhat – írja a healthline.com.

A mellek érzékenysége

Már 1-2 héttel a fogantatás után érezheted, hogy a melleid érzékenyek, sőt, hiperérzékenyek. Ennek az oka az ösztrogén és a progeszteron hormonok magas szintje lehet.

Ételek utáni sóvárgás

Nem csak rosszullétet vagy ételundort, de bizonyos ételek utáni sóvárgást is tapasztalhatsz. Ha ez már ismerős tünet, könnyebben meg tudod határozni, hogy pontosan milyen ételt is ennél. A tested keményen dolgozik, ezért időnként engedj a sóvárgásnak.

Fáradtság

A terhesség első trimeszterében tapasztalhatsz nagyfokú fáradtságot is, és annyira kimerült is lehetsz, hogy úgy érezheted, hogy szinte elesel, ha nem fekszel le egy kicsit. Ne felejtsd el az orvos által javasolt vitaminokat bevenni, hogy ezzel is további lendületet adj a szervezetednek.

Gyakori fürdőszobahasználat

A gyakori vizelési inger oka a vesék megnövekedett szűrési sebessége (a terhességi hormonoknak köszönhetően). A vesék keményen dolgoznak, hogy megszabadítsák az anya testét a felesleges salakanyagoktól.

Hangulatingadozások

Szintén a terhességi hormonok okán tapasztalhatsz hangulatingadozásokat. Ez igazi hullámvasút lehet – ami öt perccel ezelőtt még boldoggá tett, lehet, hogy most nem működik.

Terhességi tünetek, amelyek eltérők lehetnek a második terhességnél

A második várandósságra a szervezet már megtanulta, hogyan lehet a terhességi tünetekkel és kihívásokkal együtt működni, ezért bizonyos dolgok eltérők lehetnek. Mi lehet más a második terhességnél?

Az első terhességnél is tapasztalt tünetek lehetnek intenzívebbek másodszorra. Másrészt, ha nagyon elfoglalt vagy az első kisgyermekeddel, lehetséges, hogy minden változást észre sem veszel.

Terhességi rosszullét

A második terhességnél egyes nők úgy tapasztalják, hogy nem jelentkeznek rosszullétek, vagy éppen azt, hogy rosszabbodnak. Szerencsére mostanra talán már van bevett, működő módszered a hányinger csillapítására.

A mellek változása

Lehetséges, hogy az első terhesség során tapasztalt mellérzékenység, és a mellek elnehezülése kevésbé tűnik hangsúlyosnak a második alkalommal. Mivel a szervezeted egyszer már felkészült a szoptatásra, előfordulhat, hogy kevesebb változást tapasztalsz. További segítség, hogy mostanra már fel vagy szerelkezve a megfelelő melltartókkal, és tudod, melyek a legkényelmesebb darabok.

Terhes pocak

A második terhességnél korábban mutatkozhat a pocakod, mint első alkalommal. Ennek az oka az lehet, hogy az első terhesség során meglazultak a has és a méh izmai, ezért a pocak előbb látszódhat, és ezúttal nagyobb is lehet.

Az első mozgások

Előfordulhat, hogy a második terhességnél korábban érzed mozogni a babát. Ennek az oka az, hogy már van tapasztalatod abban, mire is kell figyelni.

Hátfájdalom

A relaxin, a méhlepény és a petefészkek által termelt egyik hormon, amelynek számos feladata van, köztük a medence szalagjainak ellazítása, és a méhszáj lágyítása és szélesítése. A lazább szalagok környékén több, illetve fokozott hátfájást tapasztalhatsz.

Rövidebb vajúdás

A második szülés általában rövidebb az elsőnél. Míg az első szülés átlagosan 12-18 óra hosszú, addig a következő szülések 8-10 óráig tarthat.

Milyen tünetek lehetnek hasonlóak a második terhességnél?

Bár minden terhesség teljesen egyedi, de mégis van néhány olyan tünet és állapot, amely ismételten megjelenhet, ha már az első várandósságnál is tapasztalható volt.

Fogínyvérzés

A terhesség alatt gyakori, hogy a fogíny megduzzad, érzékennyé válik, és könnyebben vérezni kezd. Ennek hátterében is állhatnak a terhességi hormonok. A terhességi fogínygyulladás általában a második trimeszterben kezdődik, és a harmadik trimeszterben tetőzik.

Magas vérnyomás

Ha az első terhesség során magas vérnyomással küzdöttél, a következő várandósságnál is tanácsos rendszeresen ellenőrizni.

Preeklampszia

Általában a második vagy a harmadik trimeszterben fordulhat elő preeklampszia, amely egy vérnyomászavar. Meglehetősen ritka betegség, a terhességek 3-5 százalékát érinti, de ha az első terhességnél előfordult, fokozott figyelmet kell fordítania rá az orvosnak a következő várandósságoknál is.

Terhességi cukorbetegség

Ha az első terhességnél előfordult terhességi (más néven gesztációs) cukorbetegség, akkor a további várandósságoknál is fokozottan ügyelni kell erre.

Koraszülés

A portál egy Egyesült Államokra vonatkozó statisztikára hivatkozik, amelyben kimutatták, hogy az USA-ban 10 csecsemőből 1 koraszülöttként jön világra. A koraszülések kockázata is növekszik a további terhességekkel.

Szülés utáni depresszió

Évente az anyák nagyjából 10-15 százalékát érinti a szülés utáni depresszió. Ha egy édesanyának az első szülése után szembe kellett néznie ezzel az állapottal, nagyobb valószínűséggel alakul ki nála legközelebb. Ha bármilyen tünetet észlelsz magadon, keress fel mihamarabb egy szakembert.

Forrás: healthline.com