„Megnyugtató hír mind a nőknek mind pedig az orvosaiknak, hogy nem okoz magzati károsodást, ha a teherbeesés a fogamzásgátló tabletta mellett történik vagy közvetlenül a gyógyszer abbahagyása után” – mondta Brittany Charlton a Harvard T.H. Chan orvosi karának munkatársa, a kutatás vezetője. Charlton azt is elmondta, hogy ez nem jelenti azt, hogy semmilyen összefüggés nincs a fogamzásgátlók szedése és a magzati rendellenességek között. A kijelentés és a kutatás eredménye a teherbeesés időpontjára és a fogamzásgátló tabletta szedésének összefüggéseire világít rá, e szerint tehát nincs ok aggodalomra.
A fogamzásgátlás egyik leghatékonyabb módja a szájon szedhető tabletta, mégis a nők kb. kilenc százaléka teherbe esik a tabletta szedése mellet is. Általában ez a gyógyszer szedésének első évében megtörténik, és sok oka lehet: a legegyszerűbb magyarázat természetesen a kihagyott adag, de más okai is lehetnek, például egyéb gyógyszerek – antibiotikumok, antidepresszánsok, görcsoldók, HIV gyógyszerek – egyidejű szedése a fogamzásgátló tablettával, amelyek jelentősen befolyásolhatják a tabletta hatásfokát. A fogamzásgátlók abbahagyása után a nők általában néhány hónapon belül teherbe szoktak esni.
A kutatás a januári British Medical Journal szaklapban jelent meg. A kutatáshoz Dánia országos egészségügyi adatbázisát használták: 1997. és 2011. közötti időszakban történt összes élve szülést, születési rendellenességeket és az anya egészségügyi állapotát vizsgálták. A kutatás alapját képező minta meglehetősen reprezentatív: több mint 800 ezer szülést vizsgáltak meg. Ezen szülésekből a csecsemők 2,5 százaléka született valamilyen fejlődési rendellenességgel, például farkastorokkal vagy végtag eltéréssel.
Az eredmények azt mutatják, hogy azoknál a nőknél, akik soha nem szedtek fogamzásgátló tablettát, ott 1000 szülésből 25,1 csecsemőnek volt valamilyen születési rendellenessége, míg azoknál a nőknél, akik legalább 3 hónappal a terhesség előtt abbahagyták a fogamzásgátló szedését, 1000 születésből 25,0 csecsemő született valamilyen rendellenességgel.
Ugyanez az arány 1000-ből 24,9 volt az olyan nők esetében, akik közvetlenül a teherbe esésüket megelőzően legalább három hónapig szedtek fogamzásgátlót, és 24,8 csecsemő született valamilyen rendellenességgel azoknak a nőknek az esetében, ahol a fogamzásgátló tabletta szedését pontosan akkor hagyták abba, amikor kiderült számukra, hogy gyermeket várnak.
A Charlton által vezetett kutatócsoport nem vizsgálta a kutatásban azokat a születési rendellenességeket, amelyeket más, ismert okok magyaráznak, mint például a magzati alkohol tünetegyüttest vagy például a kromoszóma rendellenességeket.
A születési rendellenességek tekintetében egyéb, azt befolyásoló tényezőket is számításba vettek a kutatás során: az anyai életkort, a szülők iskolázottságát, egzisztenciális helyzetét, kórelőzményeket, várandósság alatti dohányzást, gyógyszerszedést és még a kórházi kezeléseket is.
Kapcsolódó cikkeink:
Forrás: Medipress