Terhesség

Van-e valamilyen speciális tünete a terhességi vashiánynak?

Honnan tudhatom, hogy vashiány alakult ki nálam a várandósságom idején? Ismerd meg a vashiány legjellegzetesebb tüneteit cikkünkből!
2023. Február 03.
fáradt kismama
Fokozódó fáradtságot is tapasztalhatsz, ha vashiányos vagy. (Kép forrása: Getty Images)

A vas nélkülözhetetlen mikrotápanyag szervezetünk számára, amelynek hiánya vérszegénységhez vezet, és számos súlyos következménnyel járhat. A vashiányos vérszegénység emberek millióit érinti világszerte, de különösen gyakran fordul elő a várandós hölgyek körében. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint a vérszegénység előfordulási gyakorisága a terhes nők körében 38 százalék.

Miért van szüksége vasra a szervezetünknek?

A vas úgynevezett esszenciális, azaz létfontosságú elem, amit az emberi szervezet nem képes előállítani, miközben naponta veszítünk belőle, ezért a vas pótlásáról nekünk kell gondoskodni. De miért is van szükségünk rá?

Ez a mikrotápanyag egyrészt a hemoglobin (a vörösvértestben található fehérje) alkotórésze, amely azért felelős, hogy a tested szerveihez, szöveteihez eljuthasson az oxigén a tüdődből; másrészt a mioglobinnak is fontos része, amely pedig az izomzatod és kötőszöveteid egészséges működéséhez kell. A vas tehát számos élettani folyamathoz szükséges az oxigén szállításától kezdve a testi növekedésen át a hormonok és enzimek megfelelő működéséig.

Milyen tünetei vannak a vashiánynak a várandósság idején?

Általánosságban ugyanazokat a tüneteket tapasztalhatod, mint amelyek egyébként is előfordulnak vashiány esetén.

Melyek ezek?

A tünetek között meg kell említenünk a fáradékonyságot, gyengeséget, légszomjat, szédülést és sápadtságot, fejfájást, de vashiány esetén memória- és koncentrációs zavarokat, továbbá csökkenő teljesítményt is észlelhetünk magunkon. Jellegzetes testi tünet még a bőr vagy a kötőhártya halványsága, a hajhullás vagy az ajkak berepedezettsége, a szájban megjelenő afták, a körmök töredezettsége, valamint a nyugtalan láb szindróma is.

Önmagában a gyengeség vagy az általános fáradtság a várandósság kilenc hónapjának is állandó kísérője lehet, tehát ezek alapján még nem feltétlenül gondolunk vashiányra. Vannak azonban olyan szimptómák, amelyek egyértelműen arra utalnak, hogy vashiány alakult ki nálunk. (Ezek sem csak a várandósság alatti vashiányra, hanem általában a hiányállapotra jellemzőek.) Ilyen például a fokozódó fáradtságérzés, ami vashiány esetén állandósult mentális és fizikai kimerültséget okoz. Ám ezen felül is lesznek specifikus tüneteink, így például azt tapasztalhatjuk, hogy nagyon furcsa dolgokat kívánunk (például jeget, papírt vagy agyagot szeretnénk enni). Ezt a jelenséget pikának hívják a szakirodalomban.

Miért kockázatos a vashiány a várandósság idején?

A vashiányos vérszegénység mind a magzatra, mind pedig az anyára nézve súlyos kockázatokat rejt. A kismamák esetében a folyamatos mentális és fizikális kimerülés – ami a szülést követően a nem megfelelő tejtermelés egyik oka is lehet –, a csökkent kognitív teljesítőképesség, valamint a fertőzésekkel szembeni fokozott fogékonyság jelzi, hogy szervezetük hiányt szenved a vasból. Mivel a vasnak a stresszkezelésben is fontos szerepe van, így hiányában a gyermekágy alatt jelentkező depresszió kialakulásának kockázatával is számolnunk kell.

Ugyanakkor nem hagyhatjuk figyelmen kívül a vashiány magzatra gyakorolt káros következményeit sem, amelyek vetélést, méhen belüli elhalálozást, koraszülést és alacsony születési súlyt eredményezhetnek, a későbbiekben pedig viselkedésbeli-kognitív nehézségeket is okozhatnak.

Emiatt is rendkívül fontos, hogy tudatosan figyeljünk a vaspótlásra, és még időben kezeljük a vashiányt várandósságunk idején!

A vashiány tüneteit véled felfedezni magadon? Ellenőrizd őket ennek a tesztnek a segítségével!

Felhasznált szakirodalom: ITT és ITT