A-vitamin: A magzat számára az egyik legfontosabb vitamin, mert szükséges a növekedéshez, a csont-, a fog- és a bőrszövet kialakulásához és épségéhez, ráadásul növeli a fertőzésekkel szembeni ellenállást. A terhesség alatt mintegy negyedével nő meg az A-vitamin szükséglet. Ez a vitamin megtalálható a halolajakban, a tejben és a különféle tejtermékben, tojássárgájában és a májban, máj sokat tartalmaz belőle.
B1-vitamin: Az édesanya szervezetének fontos, mivel a szénhidrátok anyagcseréjében lát el kiemelkedő szerepet. A gabonafélékben, az olajos magvakban és a hüvelyesekben található a legtöbb belőle. Persze a hüvelyes növényeket csak óvatosan fogyaszd, mivel az arra érzékenyeknél a terhesség alatt puffadást okozhat.
B2-vitamin: Ez a vitamin részt vesz szinte az összes anyagcsere-folyamatban (fehérje, zsír, szénhidrát). Legnagyobb mértékben az élesztő, a tej és tejtermékek, a zöldség- és főzelékfélék, húsok tartalmazzák. Míg a kisbaba a pocakodban van, a B2-vitamin szükséglet mintegy a negyedével megnő.
B6-vitamin: Legpozitívabb tulajdonsága, hogy segít leküzdeni a terhesség alatti hányingert és a hányást. Ezenkívül fontos a fehérjék alkotóelemeinek reakcióiban és a zsírok anyagcseréjében. A máj, húsok, tojássárgája, teljes kiőrlésű gabonafélék, zöldségek tartalmazzák. Bár a B6-vitamin szükséglet szintén negyedével megnő a várandósság alatt, figyelni kell arra, hogy a szervezet egyszerre maximum 100 mg B6-vitamint képes felszívni. Napi 200 mg rendszeres szedése mellett néha fájdalmas íngyulladás, illetve zsibbadásos panaszok léphetnek fel.
B12-vitamin: Szintén egy nélkülözhetetlen vitamin a terhesség ideje alatt, hiszen számos anyagcsere-folyamatban vesz részt: a legfontosabb ezek közül a vörösvértestek képzése. Hiányában vérszegénység alakul ki. Csak állati eredetű élelmiszerekben (húsok, tej, tejtermékek) található. Vegán kismamáknak gyógyszertári vitaminpótlás ajánlott!
Terhességi vitaminpótlás természetesen
C-vitamin: A legsokoldalúbb vitamin, ami felel a sejtek épségéért, a vas felszívódásáért felel, jó antioxidáns hatású, az ellenálló képességet fokozza. Sajnos a terhesség alatti kevesebb C-vitamin bevitel a méhlepény méretének csökkenéséhez, az újszülött fejlődésének visszamaradásához vezethet, így érdemes odafigyelni a pótlására. A legfőbb források: citrusfélék, zöldség- és főzelékfélék, csipkebogyó.
D-vitamin: Mindkettőtök számára fontos vitamin, mert segíti a kalcium és a foszfor csontokba és fogakba való épülését. Hiányában a csontok fejlődése súlyos zavart szenved. A halolaj, tojás és a máj tartalmaz belőle jelentős mennyiséget.
E-vitamin: Antioxidáns hatású vegyület, ami olajos magvakban és hüvelyesekben található jelentősebb mennyiségben.
K-vitamin: A várandósság elején az émelygéstől és hányástól szenvedő terhes nőknél K-vitamin hiány mutatható ki. A borsó és a paradicsom jelentős K-vitamin-források.
Folsav: A sejtosztódásnál szükséges vitamin. A magzat központi idegrendszerének kialakulásakor elengedhetetlen. A zöld leveles zöldségfélékben, főzelékfélékben és gyümölcsökben található. Terhesség alatt megduplázódik a szervezet folsav igénye, ezért ha nincs módod természetes úton pótolni, mindenképp szedj folsavat tartalmazó vitaminkészítményt!
Bővebb információt találsz a vitaminokról, ásványi anyagokról a Vitamin ABC-nkben!
Kapcsolódó cikkeink: