Terhesség

Vízben vajúdás és szülés – a legfontosabb tudnivalók

A vízben szülés lehetőségéről, előnyeiről és a felmerülő kérdésekről kérdeztük a szakértőt. Vajon miért jó vízben vajúdni, szülni? Milyen adatokkal szolgáltak a kutatások, tapasztalatok?
2021. Augusztus 18.
Vízben vajúdás és szülés - a legfontosabb tudnivalók (Fotó: Getty Images)

Van, aki azt kérdezi, hogyan merül fel egyáltalán annak az ötlete, hogy a vízben szüljön a kismama, ám akik átélték, nemcsak az előnyeiről, de a háborítatlan szülésélményről is beszámolnak. Megerősíti ezt Rákóczi Ágnes szülésznő több kórház szülészetén tapasztaltak alapján: – “A vízben szülés szakmai szabályai szerint a vajúdókádat úgynevezett alacsony kockázatú várandósság esetében lehet igénybe venni a vajúdáshoz, illetve szüléshez. Tehát ha a kismama betöltötte a 37. várandóssági hetet, egy, fejvégű elhelyezkedésű magzatot vár, jók a magzati szívhangok, tiszta a magzatvíz és a kismama megkapta az ide vonatkozó tájékoztatást. Ebben az esetben várható, hogy nem lép fel semmilyen rendkívüli probléma, és a vízben vajúdás és szülés így valóban megadja az anyának a zavartalan, természetes, szép szülés élményét.”

Miért jó vízben vajúdni, szülni? Milyen előnyökkel jár, ha amúgy is csak alacsony kockázatú, tehát problémamentes várandósság esetén lehet kádba bújni?

– “A vízben szülés előnyeiről, alkalmazásáról és esetleges veszélyeiről nagyon sok tudományos kutatás folyt már. A meleg víz ellazító hatását pedig mindenki megtapasztalhatja, amikor egy nehéz nap után fáradtan elmerül a kádban. Az ellazulás azt jelenti, hogy kevesebb stresszhormon termelődik, és ez szüléskor nagyon fontos. A stresszhormonok ugyanis gátolják az oxitocin termelődését, ami pedig a szülés összes szakaszában szükséges. A stresszhormonok fékezik, az oxitocin segíti a szülés előrehaladását. Meleg vízben jobban megy az ellazulás, természetes módon rövidíti le a tágulás, kitolás szakaszát. Kiváltható vele a gyógyszeres fájdalomcsillapítás, kevesebb a beavatkozás, és az izomlazító hatás a szöveteken is megmutatkozik: minimalizálódik a gátsérülés esélye. Ehhez járul, hogy a kismamák ebben a stresszmentes állapotban tudatosabban élik át saját megküzdési erejüket, a folyamat irányítását. A szülési élményhez ez is hozzájárul, amellett, hogy valóban beavatkozás nélkül történt, az előzetes elképzelésük megvalósult.

Az is igaz, hogy bár sokan élvezik a vízben vajúdás előnyeit, a kitoláshoz kiszállnak a kádból. Egyes esetekben szükségessé válhat a folyamatos magzati megfigyelés. Amennyiben az intézmény rendelkezik vízálló CTG készülékkel, ilyenkor sem kell kiszállni a kismamának a vajúdókádból. A vízben vajúdás jó módszer lehet a tágulási szakasz gyorsítására is, de ki kell szállni a kádból, ha például kóros irányba változnak a szívhangok, vagy elakad a kitolás. A szülésznők gyakran tapasztalják, hogy a sok foglalkozást igénylő kismama megnyugszik a kádban, kevesebb fájdalomra panaszkodik, és jobban halad a tágulás.”

Mit jelent a baba számára vízbe érkezni? Nem veszélyes, nem akar levegőt venni a vízben?

– “Az újszülött az arcát érő hideg levegő hatására vesz levegőt születésekor. Ilyen inger nem éri őt a vízben, hasonló közegben marad, mint az anyaméhben. A búvárreflex továbbra is működik, a gégefedő zárva marad, tehát nem vesz levegőt, majd csak akkor, amikor kiemeljük őt. Éppen ezért nem szükséges gyorsan kiemelni a vízből. Bár a szülőcsatornán át kell küzdenie magát, mégis természetes, szelíd világrajövetelt élhet át, amiben nem történt beavatkozás, nem jutott a szervezetébe gyógyszer.”

Hol van lehetőség vízben szülni, hol talál információt a kismama erről, és hogyan készülhet fel a vízben szülésre?

– “Ma már több kórház van, ahol a vízben szülés infrastrukturális feltételei adottak, a “Családbarát Szülészet” pályázat keretében kialakítottak vajúdókádakat, és az egészségügyi dolgozók is felkészültek rá. A kismamák a területi kórház honlapján tájékozódhatnak a szülészeten adott lehetőségekről, a várandósgondozás során a védőnőtől vagy az orvostól érdeklődhetnek. Hasznos, ha meghallgatják már korábban ott szült anyák beszámolóit a vízben szülés tapasztalatairól, a helyi körülményekről és a gyakorlatról. Amelyik kórházban van lehetőség vízben vajúdásra és szülésre, ott a szülésfelkészítőn kaphatnak tájékoztatást erről. A felkészülés mellett fontos, hogy a vajúdáskor hagyatkozzanak az érzéseikre akkor is, ha mégis inkább “szárazföldön” szülnének.

Bízhatnak a szülésznő támogatásában is, aki akár javasolhatja is a beszállást, amikor éppen eljött a meleg vízbe kerülés leghatékonyabb ideje. Ez általában akkor van, amikor hatékony, rendszeres méhösszehúzódások mellett kb. 4-5 cm-re tágult a méhszáj.

Otthonszülésre készülve, ha igényli a kismama, a bába hoz magával felfújható szülőmedencét. A meleg víz jótékony hatásáról akkor sem kell lemondania a kismamának, ha nem áll rendelkezésre vajúdókád. Ilyenkor a meleg zuhany alá ülhet egy vajúdólabdán.”

Szakértő: Rákóczi Ágnes

szülésznő, diplomás ápoló, laktációs szaktanácsadó, perinatális szaktanácsadó, anya-magzat kapcsolatanalitikus

szuleszno.hu

par-beszed.eu