Terhesség

Van olyan zöldség, amire mosolyognak, van, amire durciznak a magzatok

Egy új tanulmány során azt vizsgálták, hogyan reagálnak a magzatok bizonyos ízekre.
2022. Október 21.
kismama zöldségeket eszik
Érdekes a reakciója a magzatoknak a különböző zöldségekre.

Egy új, az Egyesült Királyságban készült tanulmány során ultrahanggal vizsgálták, hogyan reagálnak az anyaméhben magzatok bizonyos ételekre. A tanulmányban 100, a 32-36. terhességi hétben lévő kismamát és fejlődő babáikat vizsgálták. A magzatok összeráncolták a szemöldöküket, miután az édesanyjuk kelkáposztát fogyasztott, de mosolyogtak a sárgarépa fogyasztása után.

A kutatók a résztvevő nőknek kapszulákat adtak, amelyek a két étel porított változatát tartalmazták. 35 nő egy közepes sárgarépának, 34 nő 100 gramm apróra vágott kelkáposztának megfelelő mennyiségett fogyasztott el, 30 nő pedig egyiket sem, írja az nbcNEWS.

Húsz perc elteltével ultrahangos vizsgálatot végeztek, amelyek azt mutatták, hogy a kelkáposzta ízének kitett magzatok többsége elfintorodott, míg a sárgarépának kitett magzatok többsége úgy tűnt, hogy nevet. A kontrollcsoportban nem adtak hasonló reakciót.

Korábbi kutatások már kimutatták, hogy a magzatvíznek eltérő szaga vagy íze lehet, a kismama étrendjétől függően.

Nadja Reissland, a tanulmány egyik társszerzője és a Durham Egyetem Magzati és Neonatális Kutatólaboratóriumának vezetője elmondta, hogy az ultrahangos felvételek hasonló reakciókról árulkodnak, mint a gyerekeknél vagy a felnőtteknél, amikor valami keserűt kóstolnak meg, de  az nem ismert, hogy a magzatok valóban hasonló módon tapasztalnak-e érzéseket vagy ellenszenvet.

A grimaszok az ultrahangon „lehetséges, hogy csak az izommozgások, amelyek a keserű ízre reagálnak” – magyarázta Reissland, de hozzátette, hogy a magzatoknál ismert, hogy mutatnak arckifejezéseket.

Dr. Daniel Robinson, a Northwestern Egyetem Feinberg Orvostudományi Karának neonatológiai docense – aki a kutatásban nem vett részt – hasonlóan arra figyelmeztet, hogy ne értelmezzük úgy az ultrahangfelvételeket, mint amelyek a magzat boldogságát vagy ellenszenvét mutatják. De megjegyezte, hogy „az újszülöttek és a csecsemők az édesebb ízeket részesítik előnyben, ami mögött evolúciós elképzelések állnak”.

A tanulmány tervezésekor egyébként azért esett a kelkáposzta és a sárgarépa porított változatára a választás a juice vagy a nyers zöldség helyett, mert így minden résztvevő ugyanannyi kalóriát fogyaszthatott, illetve mert voltak kismamák, akik nem bírták a kelkáposzta ízét, és a kutatók tartottak attól, hogy az ő negatív reakcióik befolyásolják a magzatok reakcióit. Emellett a kapszula-forma segített megakadályozni az íz túlzott felhígulását a szervezetben való feldolgozás során.

Reissland úgy gondolja, hogy a tanulmány hozzájárulhat annak a megértéséhez, hogy az anyaméhben az ízeknek való kitettség milyen hatással lehet az étkezési szokásokra a későbbi életben. Ha például a magzat ismételten megkóstolja a kelkáposztát az anyaméhben, a baba nagyobb valószínűséggel tolerálja – vagy akár kedveli is – az ízét, amikor elkezd szilárd ételt enni.

Robinson szerint a tudósok már megállapították, hogy az élet első néhány hónapjában a különböző típusú ételeknek való kitettség “segítheti elfogadni az ételeket a későbbi csecsemőkorban”.

Forrás: nbcnews.com

Nyitókép forrása: Getty Images